5 найбільших афер з нерухомістю у світовій історії


Опубликованно 11.02.2019 00:22

5 найбільших афер з нерухомістю у світовій історії

Чужі квадратні метри і гектари у всі часи привертали авантюристів. Основна перевага таких угод — можливість отримати великий «гонорар» за короткий час. Липові спадкоємці, підставні нотаріуси, підроблені документи, фіктивні шлюби — з кожним роком махінації в сфері нерухомості стають все більш несподіваними і складними. Але навіть просунуті сучасні шахраї навряд чи зрівняються з винахідливими авантюристами XIX–XX століть. Розповідаємо про найгучніші випадки шахрайства з нерухомістю.

Ермітаж для американського друга

В 1917 році відомому російському аферистові Миколі Савіну вдалося провести вдалу оборудку з продажем Зимового палацу. Одного разу до нього підійшов американський турист і ламаною російською мовою розповів про своє бажання придбати Ермітаж. Чоловік прийняв колишні царські покої за чиєсь родове помістя і планував розібрати його по частинах, щоб потім відвезти до себе на батьківщину. Савін, який служив у той час начальником караулу, не розгубився. Він представився господарем маєтку і відразу ж перейшов до обговорення ціни. А вже ввечері наступного дня покупець обміняв дві валізи з грошима на фальшиву купчу і велику кількість старих ключів.

Фото: Zamir Usmanov/Globallookpress

Коли операція була здійснена, світло в палаці згасло. Савін спеціально розіграв цю сцену, щоб іноземець не надумав прогулятися по Ермітажу. Він повідомив покупцеві, що спеціально зателефонував нібито рахунки за електроенергію занадто великі, і з наступного дня їх почнуть відправляти на ім'я нового власника. Як і планувалося, незабаром робітники приїхали демонтувати Зимовий палац. Проте зробити це їм не дозволили — пред'явлена «купча» виявилася не більш ніж борговим зобов'язанням з припискою «Дурнів не сіють, не жнуть». А відбиток гербової печатки Савін імітував за допомогою звичайної монети з двоголовим орлом.

Ейфелева вежа на металобрухт

Схожу аферу здійснив чех Віктор Люстіг. Він вважається одним з найбільш геніальних шахраїв в історії. Люстіг постійно винаходив нові схеми обману, мав 45 псевдонімів і вільно говорив на п'яти мовах. Півсотні разів його заарештовували, але завжди відпускали з-за недостатності доказів. Навесні 1925 року шахрай відправився в Париж. Ідея для нової афери прийшла в його голову за читанням газети. В одній із заміток Люстіг прочитав про те, що знаменита Ейфелева вежа занепала і потребує термінового ремонту. Упускати такий шанс було не можна: аферист підробив вірчу грамоту і «призначив» себе заступником глави Міністерства пошти і телеграфу.

Фото: Christian B?hmer/Globallookpress

Після цього він відправив шість офіційних листів скупникам металобрухту. Спеціально для зустрічі з ними Люстіг зняв дорогий номер у престижному готелі «Криллон». Він розповів бізнесменам, що зміст вежі нерентабельно: уряд хоче її знести і продати на закритому аукціоні. Шахрай переконав присутніх нікому про це не розповідати — в іншому випадку серед французів могли початися заворушення. У результаті право на утилізацію дісталося Андре Пуассону. Люстіг взяв у нього чек на 250 тис. франків, перевів у готівку гроші і поїхав до Відня. Як і більшість жертв афериста, Пуассона не став звертатися в поліцію. Він не хотів виглядати нерозумно і побоювався заплямувати ділову репутацію.

Білий дім за $10 тис. на місяць

Ще один продавець національних пам'яток — шотландець Артур Фергюсон. Він мріяв стати театральним артистом, але ні один з лондонських театрів його не прийняв. Тоді Артур вирішив використати свої акторські здібності у кримінальній сфері. Гуляючи Трафальгарській площі, він зауважив добре одягнену американську пару. Туристи захоплювалися колоною Нельсона. Артур розговорився з ними, а потім представився урядовим агентом. Він запропонував американцеві купити пам'ятник за 6 тис. фунтів разом з його демонтажем та доставкою в США. За словами шахрая, Британія продавала свої визначні пам'ятки, щоб розплатитися з держборгом. Заможний покупець в поспіху виписав чек.

Фото: Keegan Barber/Globallookpress

Натхненний вдалою операцією, Фергюсон двічі «продав» Букінгемський палац, кілька фамільних маєтків, Вестмінстерське абатство, Лондон і Біг-Бен. І все ж шахрай дотримувався обережність — він брав тільки завдаток, а не всю суму. Дізнавшись про те, що його розшукує поліція, Фергюсон відправився в США. Там він зайнявся реалізацією американських пам'яток. Наприклад, Білий дім Артур «здав» в оренду на 99 років за $100 тис. Шахрая заарештували при спробі продати австралійському мільйонерові статую Свободи. На суді він зізнався, що досліджував межі людської дурості. За свої афери Фергюсон отримав п'ять років в'язниці. Після виходу на волю він більше нічого не продавав.

Шляхетний дон з правами на Аризону

Американець Джеймс Едісон Ривис не продавав пам'ятники. Замість цього він придумав масштабну аферу з землею. Свій жульнический талант Ривис розкрив ще в армії. Там він майстерно підробляв спочатку звільнення, а пізніше товарні і збройові документи. Після війни Ривис влаштувався працювати агентом з нерухомості. Одного разу в міському архіві він знайшов договір, підписаний США та Мексикою у 1846 році, після закінчення війни. У ньому американці визнавали право власності старих іспанських прізвищ на землі, які перейшли до США. Підготовка до афери зайняла у Ривиса 12 років: він вивчав архіви в Португалії та Іспанії, вчився писати гусячим пером і освоював застарілі звороти іспанської мови.

Фото: VW Pics/Globallookpress

У 1883 році Ривис приїхав в Фенікс. Він оголосив себе бароном де Аризоньяком, кабальєро де лос Колорадос і спадкоємцем арізонських земель. Відмовитися від своїх домагань псевдоаристократ був готовий не менш ніж за $50 млн. Щоб відкупитися від барона, люди стали шикуватися в черги. У перший рік він отримав більше $300 тис., купив палац в Нью-Мексико, особняки в Сент-Луїсі і Вашингтоні. Його брала англійська королева Вікторія, папа римський, король Іспанії і німецький імператор Вільгельм II. Розкішне життя закінчилася, коли документи благородного дона визнали фальшивими. Після в'язниці Ривис ще багато років ходив у міську бібліотеку і перечитував замітки, написані про нього в дні тріумфу.

Бруклінський міст двічі в тиждень

Джордж Паркер із США спеціалізувався на продажу Бруклінського мосту. Спритний шахрай робив це не менше двох разів на тиждень. Коли 20-річний юнак вперше вирішив спробувати «продати» підвісну конструкцію, він і не мріяв про таке успішному проекті. Паркер вибирав забезпеченого туриста, представлявся власником мосту і пропонував йому роботу касира. Він розповідав, що збирається поставити тут будку для збору оплати за проїзд. Зрештою жертва пропонувала купити сам міст, щоб залишати всі зібрані гроші собі. Шахрай призначав ціну від $50 до $50 тис. в залежності від того, як виглядав покупець. А якщо той не мав потрібної суми, добрий Паркер продавав Бруклінський міст у розстрочку.

Фото: William Volcov/Globallookpress

Перш ніж розпізнати обман, багато боржників місяцями справно платили йому. Щоб бути ще більш переконливим, шахрай орендував фальшивий офіс і почав видавати підроблені контракти. Джорджа Паркера заарештували лише через 30 років. За цей час поліцейські звикли проганяти довірливих туристів, які регулярно намагалися ставити будки для збору плати за перетин мосту. Суд засудив Паркера до довічного ув'язнення. Але і в тюрмі йому жилося непогано: до самої смерті в 1936 році він користувався великою популярністю і повагою серед ув'язнених. На пам'ять про ловком шахрая у американців лишилася крилата фраза: «Ти думаєш, у мене є міст, щоб продати?» Ці слова адресують надто довірливим людям.Категория: Недвижимость