Верховний суд роз'яснив правила проходу через чужу земельну ділянку


Опубликованно 24.12.2017 00:31

Верховний суд роз'яснив правила проходу через чужу земельну ділянку

Верховний суд РФ у своєму огляді роз'яснив головні положення, що стосуються сервітуту — обмеженого права користування чужою земельною ділянкою, пише «Російська газета». Згідно ст. 274 Цивільного кодексу, власник нерухомості має право вимагати в одного або кількох власників сусідніх ділянок надання йому права обмеженого користування їх територією.

Найчастіше сервітут встановлюється для проходу або проїзду через сусідню ділянку, а в ряді випадків — для проведення газу, водопроводу та інших потреб, які неможливо задовольнити без використання чужого наділу. При цьому сервітут поширюється тільки на законні споруди, забезпечити собі прохід або проїзд до самовільно зведеного об'єкту не вийде, уточнює видання.

У Верховному суді також підкреслюють: сервітут можна встановлювати тільки в тому випадку, якщо у власника немає іншої можливості потрапити до себе на ділянку, крім як через ділянку сусіда. Якщо альтернатива є, цей правовий інструмент застосовуватися не може, йдеться у публікації. Встановлюючи сервітут, судді повинні враховувати інтереси всіх сторін, зазначають у Верховному суді. Так, якщо власник ділянки, через який буде дозволений проїзд, не зможе використовувати свою землю, дозволяти сервітут не можна.

Платити за можливість користуватися чужою ділянкою повинен той, хто набуває це право, відзначає «Російська газета». При цьому сусіди можуть домовитися і на безгрошовій основі, додають судді. Плату за сервітут встановлює суд, виходячи з принципів розумності та пропорційності, площі та строку встановлення сервітуту». Таким чином, мова може йти як про разової виплати, так і про періодичні платежі. Плату за користування сервітутом можна змінювати, однак це допускається лише в разі, якщо у власника ділянки, обтяженого сервітутом, чи зміниться обсяг обмежень його прав.

Згідно із законом, сервітут підлягає державній реєстрації. При цьому якщо в державний кадастр нерухомості відомостей про ділянці, обтяженого сервітутом, то це не перешкоджає його реєстрації, йдеться в замітці. Сервітут може бути припинений, якщо зникнуть підстави, за якими його встановили, нагадали у Верховному суді.



Категория: Недвижимость