Том Сойєр в Росії: як волонтери реставрують старі будинки
Опубликованно 18.03.2018 01:56
Влітку 2018 року в Росії пройде третій всеросійський «Том Сойєр Фест» — «фестиваль відновлення історичного середовища», як називають його засновники. Для Самари, де зародився рух, він стане четвертим. В рамках фестивалю в десятках міст Росії сотні волонтерів збираються, щоб зайнятися відновленням зовнішнього вигляду старовинних будівель. Самі волонтери приїжджають не тільки з міст Росії, але і з інших країн.
Географія руху стрімко розросталася: якщо в перший раз, в 2015 році, добровольці працювали над фасадами будинків тільки в Самарі, то влітку 2017-го кількість міст — учасників фестивалю перевалила за десяток, а в цьому році заявки на участь у весняній школі «Том Сойєр Фесту» прийшли з 27 міст.
«На Тома зійшло натхнення... блискуча, геніальна думка!»
«Як журналіст і історик я багато писав про проблему старих будівель в Самарі та інших містах. Потім я зрозумів, що це не допомагає, і в 2015 році вирішив почати щось робити сам», — розповів засновник «Том Сойєр Фесту» Андрій Кочетков.
Перший проект «Том Сойєр Фесту» — відновлення фасадів трьох будинків на вулиці Льва Толстого в Самарі (Фото: Група Вконтакте «Том Сойєр Фест — разом повернемо Самарі колір»)
Першим проектом «Том Сойєр Фесту» стало відновлення фасадів трьох будинків на вулиці Льва Толстого в Самарі. Підготовка до роботи йшла сім місяців, за цей час організаторам руху вдалося знайти фахівців: реставраторів, будівельників, інженерів, різьбярів по дереву. У реконструкції фасадів будинків на Льва Толстого брали участь близько 200 добровольців не тільки з Самари і навіть не тільки з регіонів Росії — попрацювати на волонтерської будівництві приїхали ентузіасти з Франції, Фінляндії та Єгипту.
Відреставрований фасад будинку 38 на вулиці Льва Толстого в Самарі (Фото: Група Вконтакте «Том Сойєр Фест — разом повернемо Самарі колір»)
На сьогоднішній день «Том Сойєр Фест», крім Самари, вже пройшов в Казані, Томську, Саратові, Хвалинську, Калузі, Оренбурзі, Костромі, Борівському, Бузулуці і Дмитровграде. «Підготовка розпочалася ще в Рязані, Тамбові, Воронежі, Кимрах і Калінінграді», — розповів Він.
«Тому з захватом художника водив пензлем взад і вперед»
Основна діяльність «Том Сойєр Фесту» — реставрація фасадів дерев'яних будинків по всій країні. «Дерев'яна архітектура — це важливі і унікальні культурні коди Росії. У сприйнятті більшості, архітектурна спадщина — це будівлі в стилі класицизму або модерну. А у нас є власні, властиві тільки нам архітектурні пласти — дерев'яна архітектура і конструктивізм. До них відносяться багато без пієтету, тому що у них немає аналогів у європейській архітектурі, яку прийнято вважати еталоном», — журиться Кочетков. Більшість збережених на сьогоднішній день дерев'яних будівель занепали сильніше, ніж їх ровесники з каменю і цегли. Однак лагодити їх легше, хоч часто вони і виглядають гірше, уточнив організатор фестивалю.
Кадр з документального фільму «Том Сойєр Фест: ходять по лісах»
«Різьба — це обличчя будинку! Дерев'яний будинок без наличників — голий. Раніше в селах якщо в кого й не було наличників, то тільки у самого пияки, який себе не поважав», — стверджує Сергій Пимахин, різьбяр по дереву і один з перших учасників «Том Сойєр Фесту», в документальному фільмі «Ходять по лісах». Під час роботи над старовинним будинком учасники фестивалю чистять стару дерев'яну і цегляну кладку, відновлюють або реконструюють декоративні елементи з дерева, усувають пошкодження фасаду, наносять нову фарбу і багато іншого.
Різьба на будинку на вул. Льва Толстого 34 після реставрації (Фото: Група Вконтакте «Том Сойєр Фест — разом повернемо Самарі колір»)
«Ми займаємося не реставрацією, а саме відновленням, — сказав Кочетков. — Юридично оформити реставрацію дуже складно: на бюрократичну тяганину може піти стільки ж сил, коштів і часу, скільки на роботу над об'єктом. З цієї ж причини ми відновлюємо не об'єкти культурної спадщини, а звичайні житлові будинки. Тим більше, що, якщо не займатися історичним середовищем і дати їй загинути, то пам'ятники архітектури втратять значну частку своєї привабливості і культурної цінності», — вважає засновник «Том Сойєр Фесту».
Будинки в містах Росії, відновлені учасниками «Том Сойєр Фесту»
Фото: Група Вконтакте «Том Сойєр фест – Росія»
Технологічно фестивалю ще є куди розвиватися. «Ми хочемо докладніше вивчити зарубіжний досвід реконструкції, наприклад, діяльність французької асоціації Rempart. А ще ми, наприклад, шукаємо компанію-партнера, яка допоможе нам ремонтувати покрівлі та даху. Це небезпечна і складна робота, і без належного досвіду її не зробиш», — розповів Він.
До сучасного дерев'яного будівництва Кочетков ставиться схвально і з великим ентузіазмом: «Дерев'яне будівництво більш екологічно, при цьому сьогодні існують всякі вогнетривкі розчини, яких не існувало в минулому, і інші корисні технології. Сьогодні дерево переживає ренесанс», — стверджує історик.
«Тому приємно і весело провів час у великій компанії»
Друга глава книги Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» — найвідоміша у світовій культурі історія про фарбування дерев'яної поверхні. Але творці «Том Сойєр Фесту» закладають в назву глибший сенс. «Ідея виникла раніше, ніж назва, але воно допомогло їй остаточно оформитися. Ім'я Тома Сойєра надає фестивалю дух авантюризму і дитинства, показує, що це не скорботний труд і не стахановщина», — вважає Кочетков.
Творцям фестивалю хотілося показати, що міняти місто можна силами самих мешканців, і цей процес може бути приємним і приносити радість. «Ми зробили майданчика «Том Сойєр Фесту» місцем нових, часом дивовижних, знайомств, які часто переростали у співпрацю за їх межами. А інший раз навіть в дружбу», — пишуть засновники фестивалю в книзі.
До руху приєднуються абсолютно різні люди, розповідають організатори. «На майданчики фестивалю в різних містах приходили і пенсіонери, і школярі, і студенти. Але тут найчастіше зустрічалися вчителі, викладачі, архітектори, журналісти, айтішники, художники, дизайнери, банківські працівники, актори, чиновники, бізнесмени і навіть депутат Держдуми», — написано в книзі про «Том Сойєр Фесті».
Кадр з документального фільму «Том Сойєр Фест: ходять по лісах»
Траплялося, що випадкові перехожі, що знаходилися поцікавитися, загорялися ідеєю і залишалися на будівництвах до кінця проекту. «До нас самі приходять, — розповів Кочетков. — Бажаючі організувати фестиваль у своєму місті створюють ініціативну групу, якій ми допомагаємо знаннями, консультацією, організацією, а іноді і засобами».
«Його багатств, мабуть, достатньо, щоб оплатити три-чотири хвилини чужої праці»
Одна з основних проблем «Том Сойєр Фесту» — це ресурси і кошти. «В залежності від розміру і стану об'єкта, а також якості матеріалів, на відновлення одного будинку у волонтерів йде від 40 тис. до 500 тис. руб. і приблизно місяць часу», — уточнив Він.
Гроші потрібні не тільки на закупівлю будматеріалів, а й на оплату роботи координаторів. «Звичайні волонтери працюють безкоштовно, але вони і витрачають менше часу приходять на майданчик після роботи чи у вихідні. Координатор повинен бути занурений у справу, і ми намагаємося хоч якось компенсувати їхню працю», — пояснив засновник фестивалю. Крім того, «Том Сойєр Фесту» потрібно розширюватися, тому частина коштів йде на просування, навчальну літературу, організацію конференцій і шкіл в інших містах.
Періодично фестивалю матеріально допомагають влади. Так, на першому «Том Сойєр Фесті» адміністрація Самари профінансувала близько 20% всіх робіт, а в 2016 році проект отримав президентський грант Фонду підтримки громадянської активності в малих містах та сільських територіях «Перспектива».
Фото: Група Вконтакте «Том Сойєр Фест — разом повернемо Самарі колір»
Частково гроші вдалося зібрати завдяки приватним пожертвам і краудфандінгу. Основні ресурси — інструменти, будматеріали, обладнання — волонтери отримують від різних компаній: місцевих та мережевих, комерційних і НКО, будівельних, телефонних, торгових. Компанії-спонсори отримують згадка в ЗМІ, що висвітлюють фестиваль, і вдячну напис на пам'ятній табличці по закінченні ремонту. «Том Сойєр Фест» також розміщує їх логотипи на будівельних банерах — але ніколи не на одязі, в якій працюють волонтери. «Люди — це не промо-матеріал», — переконаний Він.
Деколи хтось, хто хоче підтримати рух, допомагає не тільки працею чи коштами. «Було дуже приємно, коли в 2016 році в Самарі одне кафе всім волонтерам робило безкоштовний суп на вечерю», — поділився спогадами Кочетков.
«До полудня Тому з жалюгідного бідняка, яким він був вранці, перетворився на багача»
Крім культурної і соціальної користі, фестиваль несе і непряму економічну вигоду для міста. Ось що пишуть його засновники: «Том Сойєр Фест» створює нову точку тяжіння для туристів. Будинки, відремонтовані під час фестивалю, включені в екскурсійні маршрути. Люди, плануючи свою поїздку, дізнаються про «Том Сойєр Фесті» і цілеспрямовано їдуть подивитися на відновлені будинки або взяти участь у фестивалі. Все це туристичні гроші, які надходять в місто».
Фото: Група Вконтакте «Том Сойєр Фест - Кострома»
Керівник Центру міської економіки КБ «Стрілка» Короткова Олена прийшла до аналогічних висновків: «Ми бачимо, що протягом останніх двох років ремонтуються будівлі на туристичних маршрутах до ЧС-2018... тобто фактично «Том Сойєр Фест» економить кошти міського бюджету, які могли бути витрачені на благоустрій вулиць, в тому числі при підготовці Самари до Чемпіонату світу з футболу в 2018 році».
Іншим економічним ефектом від дій волонтерів стає капіталізація будинків, над якими проводяться відновлювальні роботи, і ділянок під ними. «Оскільки вартість будинків і землі навколо них виростає, місто теж не в накладі — в бюджет надходять додаткові доходи у вигляді податку на майно фізичних осіб», — пояснила Короткова.
З точки зору людського капіталу, рух дозволяє всім бажаючим отримати практичні навички будівельних і реставраційних робіт і навчитися чомусь новому. «Фестиваль створює людей, які вміють користуватися шуруповертом або валиком для малярних робіт. Не факт, що учасники «Том Сойєр Фесту» відкриють своє виробництво або займуться ремеслом, але як мінімум люди отримують навички роботи з інструментом», — уточнила Короткова. «Наш фестиваль — одна з небагатьох можливостей в Росії взяти участь у практиці архітектурної реконструкції. Але, що теж немало важливо, він створює тусовку і дозволяє людям заводити нові знайомства, — доповнив Кочетков. — Крім того, він розвиває в Росії дух добровольчества. А волонтери — це потужний, але недооцінений ресурс».
Категория: Недвижимость