Остання воля: як правильно заповідати нерухомість по новим законам


Опубликованно 18.03.2018 01:56

Остання воля: як правильно заповідати нерухомість по новим законам

Судові розгляди, пов'язані зі спадщиною, — одні з найпоширеніших майнових спорів. Уникнути їх спадкоємцям допомагає заздалегідь складений власником майна заповіт.

З 1 вересня 2018 року в Росії набуде чинності закон, що розширює можливості громадян щодо розпорядження їх майном на випадок смерті. Вводиться нове для російського спадкового права поняття — спадковий фонд.

Про тонкощі складання цього документа і успадкування власності — у картках «РБК-Нерухомості».

Майно , Що можна залишити за заповітом

Заповідати можна будь-яке майно: гроші, коштовності, автомобілі, нерухомість та інше. Також спадкоємцям передаються майнові права і обов'язки: наприклад, обов'язок продовжувати виплачувати іпотечний кредит заповідача, якщо успадковується квартира куплена по іпотеці.

Часто в заповітах використовують формулювання «все майно, яке виявиться мені належить». У цьому випадку заповідачу за життя не доводиться щоразу переписувати документ, коли змінюється склад майна — наприклад, придбана інша квартира.

Заповідач може передати один і той же предмет власності (наприклад, нерухомість) декільком спадкоємцям, якщо захоче, вказати частки кожного з них. Якщо в заповіті частки не будуть зазначені, то майно розділять порівну між спадкоємцями.

За заповітом Кому можна залишити власність

Росіянин має право заповідати своє майно будь-яким особам: родичам, друзям, стороннім людям, юридичним особам, іноземцям, державі. Він також може позбавити спадщини одного, кількох або всіх своїх законних спадкоємців, не пояснюючи причин. Однак якщо у заповідача є неповнолітні або непрацездатні діти, непрацездатні дружина і батьки, а також непрацездатні утриманці, то вони будуть мати право на частку спадщини незалежно від заповіту.

Також у заповіті можна вказати «запасного спадкоємця на випадок смерті або відмови від заповіту спадкоємця, обраного спочатку.

З 1 вересня 2018 року також набув чинності закон, згідно з яким після смерті спадкодавця і за його заповітом може бути створено спадковий фонд, який стане одним із спадкоємців поряд з зазначеними в заповіті особами або спадкоємцями за законом.

Якщо заповідач не згадав у заповіті обов'язкових спадкоємців, то їх повне коло буде визначатися в день відкриття спадщини нотаріус перерахує частки.

Спадкоємці Хто успадковує майно, якщо його власник не залишив заповіту

Є два види спадкування: за заповітом і за законом. За заповітом майно передається у відповідності з волею померлого. Якщо померлий не залишив заповіту, то відбувається спадкування за законом. Існує черговість, згідно з якою родичі спадкодавця можуть претендувати на спадщину. Всього існує вісім черг спадкування.

Спадкоємці першої черги — це батьки, дружини і діти (або в разі смерті дітей — онуки) спадкодавця. Якщо немає спадкоємців першої черги, то в другу чергу можуть претендувати на спадщину брати та сестри спадкодавця (мають обох або одного спільного з ним батьків) або племінники і племінниці. Спадкоємцями третьої черги є дядьки і тітки або двоюрідні брати і сестри спадкодавця. У четвертої, п'ятої та шостої чергах стоять більш дальні родичі: прадідуся і прабабусі, двоюрідні онуки та онучки, двоюрідні дідусі та бабусі, двоюрідні правнуки та правнучки, двоюрідні племінники і племінниці, двоюрідні дядьки і тітки. Якщо немає спадкоємців попередніх черг, призиваються спадкоємці сьомої черги — пасинки, падчерки, вітчим і мачуха спадкодавця. І нарешті, спадкоємцем останньої, восьмої, черги є держава — воно приймає спадщину, якщо інших спадкоємців немає.

Спадковий фонд , Що це таке

Спадковий фонд — це юридична особа, яка створюється для управління спадщиною померлого: грошима, бізнесом та іншими активами. Такий фонд може бути створений тільки за бажанням спадкодавця (він прописує це в заповіті) і тільки після його смерті. Фонд дозволяє зберегти майно людини і керувати ним так, як він цього хотів би.

Фактично все успадковане майно відразу після смерті власника акумулюється у фонді. У заповіті спадкодавець сам визначає статут та умови управління фондом: порядок, розмір, способи і строки утворення майна, умови розпорядження майном і доходами, осіб, яким довірено управління. З майна, переданого фонду, або з доходів від управління майном фонду можуть проводитися видачі вказаним у заповіті особам — членам сім'ї спадкодавця, різним організаціям або громадянам, що не є спадкоємцями померлого.

В першу чергу можливість створення фонду передбачено законодавством для заможних людей, власників бізнесу, мають багато активів. Однак майнового цензу немає. Наприклад, людина, що має кілька квартир і заробляє на їх складання або перепродажу, теж може заснувати фонд, який після його смерті продовжить отримувати дохід від управління цими активами і буде виплачувати певні суми зазначеним у заповіті особам.

Нотаріус У яких випадках він не потрібен

Заповіт складається в письмовій формі і посвідчується нотаріусом, який попередньо перевіряє текст і роздруковує на спеціальному бланку. Можна скласти закрите заповіт: у цьому випадку нотаріус не знає про зміст документа — йому на зберігання передається закритий конверт в присутності двох свідків. В окремих випадках заповіт може бути складений без завірення нотаріуса — якщо людина не може звернутися в нотаріальну контору і знаходиться в надзвичайних обставинах, що загрожують його життю. У цьому разі документ складається у письмовій формі і власноручно підписується також у присутності двох свідків.

Через 6 місяців можна вступити у спадок

На прийняття спадщини дається шість місяців, які відраховуються з дати смерті спадкодавця або оголошення його померлим. Для того щоб вступити в права спадкування, слід подати нотаріусу заяву про відкриття спадкової справи — у тому районі, де був зареєстрований родич і де видано свідоцтво про смерть.

Якщо спадкоємець на момент смерті родича проживав з ним за однією адресою і був там зареєстрований, то спадкове справу він може відкрити в будь-який момент. Цей спадкоємець вважається фактично прийняв спадщину, і шестимісячний строк на нього не поширюється.

Де заповіт Що таке Єдина інформаційна система нотаріату

Документ може зберігатися у спадкодавця або у нотаріуса. Інформація про засвідченому заповіті потрапляє в електронний реєстр Єдиної інформаційної системи нотаріату — там також відображається скасування або заміна заповіту на нове. Доступ до системи є у всіх російських нотаріусів. Тому спадкоємці, які не знають, де зберігається заповіт їх родича, можуть отримати дані нотаріуса, який завірив документ, в будь-якій нотаріальній конторі на території Росії.

Важливо знайти заповіт, оскільки нерідкі випадки, коли спадкоємець першої черги набуває спадщину за законом, а потім з'являються інші спадкоємці за заповітом — і всі операції з майном з цього спадщину доводиться оскаржувати.

Документи Що потрібно спадкоємцям для вступу в спадщину

Спадкоємцю потрібно принести нотаріусу документи: оригінал свідоцтва про смерть або його дублікат, довідку про те, хто проживав з ним на момент смерті, документальне підтвердження родинних відносин (свідоцтво про народження або про шлюб). Якщо родинний зв'язок довга, потрібно показати всю ланцюжок споріднення — зі свідоцтвами про народження та шлюбу всіх родичів, що стоять між спадкодавцем і спадкоємцем.

Витрати До чого готуватися спадкоємцям при прийнятті спадщини

За спадок передбачена держмито, яка розраховується виходячи з черги спадкування і вартості спадщини. Ставки державного мита за спадщину всього дві: 0,3% — для спадкоємців першої черги і 0,6% — для всіх інших.

Також потрібно сплатити послуги нотаріуса — їх вартість розраховується виходячи з держмита і вартості спадщини.



Категория: Недвижимость