Сигналізація та евакуація: як повинні працювати системи безпеки в ТЦ


Опубликованно 05.04.2018 01:05

Сигналізація та евакуація: як повинні працювати системи безпеки в ТЦ

Під час пожежі у торговому центрі «Зимова вишня» в Кемерові виявилася закритою частина евакуаційних виходів з будинку, не працювали системи пожежогасіння та сигналізації, повідомляли очевидці трагедії.

«РБК-Нерухомість» вивчила Федеральний закон «Про пожежної безпеки», зводи правил про протипожежного захисту та експлуатації громадських будівель, щоб зрозуміти, як повинні бути влаштовані евакуаційні виходи та системи пожежної сигналізації в торгових центрах.

Як повинна працювати пожежна сигналізація в ТЦ

Згідно з Федеральним законом «Про пожежну безпеку», в кожному торговому центрі повинні бути пожежні оповіщувачі, що забезпечують однозначне інформування людей про пожежу під час евакуації і надають будь-яку іншу додаткову інформацію, яка підвищить рівень безпеки людей». Автоматичні установки пожежної сигналізації повинні бути обладнані джерелами безперебійного електроживлення.

Торгові центри повинні бути оснащені автоматичними установками пожежогасіння, які забезпечують автоматичне виявлення пожежі, подачу керуючих сигналів на технічні засоби оповіщення людей про пожежу та управління евакуацією людей, прилади керування установками пожежогасіння, технічні засоби управління системою протидимного захисту, інженерним і технологічним обладнанням. (СП 306.1325800.2017 Багатофункціональні торгові комплекси. Правила експлуатації. Ст. 83.4)

Скільки евакуаційних виходів повинно бути на поверхах ТЦ

Приміщення, призначені для одночасного перебування більше 50 осіб, повинні мати не менше двох евакуаційних виходів. Два таких виходу обов'язкові також для підвальних приміщень і цокольних поверхів при площі понад 300 кв. м, де одночасно можуть знаходитися більше 15 осіб.

Якого розміру мають бути евакуаційні проходи і виходи з будівлі

Ширина основних евакуаційних проходів в торговельному залі повинна бути не менше:

Висота евакуаційних виходів повинна бути не менше 1,9 м, ширина — не менше 0,8 м. Ширина евакуаційного виходу має бути такою, щоб з урахуванням геометрії евакуаційного шляху через отвір або двері можна було безперешкодно пронести носилки з лежачим на них людиною. Ширина маршу сходів, призначеної для евакуації людей, у тому числі розташованої в сходовій клітці, повинна бути не менше 1,2 м для будинків з числом людей, що знаходяться на будь-якому поверсі, крім першого, більше 200.

Фото: Донат Сорокін/ТАСС

Як повинні бути влаштовані евакуаційні виходи з будівлі

При наявності двох і більше евакуаційних виходів вони повинні бути розташовані рассредоточенно. Двері евакуаційних виходів і інші двері на шляхах евакуації повинні відчинятися у напрямку виходу з будівлі. Двері евакуаційних виходів з коридорів, холів, фойє, вестибюлів і сходових кліток не повинні мати запорів, що перешкоджають їх вільному відкриванню зсередини без ключа. У будинках висотою більше 15 м двері повинні бути глухими або з армованим склом. Пристрої самозакрывания дверей на шляхах евакуації повинні відповідати зусиллю для безперешкодного відкривання дверей людиною, що належать до основного контингенту будівлі (дитина, інвалід тощо).

У коридорах на шляхах евакуації не можна розміщувати обладнання, що виступає з площини стін на висоті менше 2 м, газопроводи і трубопроводи з горючими рідинами, а також вбудовані шафи, крім шаф для комунікацій і пожежних кранів. На шляхах евакуації не можна робити гвинтові сходи, сходи повністю або частково криволінійні в плані, а також забіжні і криволінійні сходи, сходи з різною шириною проступи і різної висоти в межах маршу сходів та сходової клітини.

Яка різниця між евакуаційним та аварійними виходами

Виходи, які не відповідають вимогам, що пред'являються до евакуаційних, можуть розглядатися як аварійні і передбачатися для підвищення безпеки людей при пожежі. Але аварійні виходи не враховуються при евакуації у разі пожежі.

Фото: Єгор Алєєв/ТАСС

Хто несе відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки

Безпосереднє керівництво системою пожежної безпеки здійснюють керівники організацій в межах своєї компетенції і несуть персональну відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки. Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки згідно з чинним законодавством також несуть власники майна; особи, уповноважені володіти, користуватися чи розпоряджатися майном, у тому числі керівники організацій; особи, які в установленому порядку призначені відповідальними за забезпечення пожежної безпеки. Керівники організації зобов'язані розробляти і здійснювати заходи пожежної безпеки; утримувати у справному стані системи та засоби протипожежного захисту, не допускати їх використання не за призначенням.

Що повинна робити служба експлуатації ТЦ

Співробітники служби експлуатації повинні забезпечувати вільний доступ на територію і в будівлі багатофункціональних торговельних комплексів маломобільних груп населення, організовувати заходи щодо антитерористичної захищеності об'єкта та відповідності вимогам пожежної безпеки.

Влада має намір змінити правила пожежної безпеки. Які плануються зміни

Після трагедії в Кемерові у Росії заговорили про необхідність перегляду правил пожежної безпеки. У МНС вважають, що необхідно розширити повноваження міністерства і посилити пожежний нагляд за багатофункціональними комплексами з масовим скупченням людей. Зокрема, перевірки таких об'єктів потрібно проводити не рідше одного разу на рік. З 2007 року МНС не бере участь у пожежному нагляді на етапі проектування, будівництва, реконструкції та капітального ремонту будівель — ці аспекти перебувають у віданні державного будівельного нагляду. До кінця 2006 року всі питання пожежної безпеки на всіх етапах контролювало МНС, а нині державний пожежний нагляд контролює об'єкт тільки після отримання дозволу на введення його в експлуатацію.

Пропонується також запустити онлайн-моніторинг систем пожежної безпеки на великих об'єктах, щоб в реальному часі стежити за станом систем оповіщення та пожежогасіння.



Категория: Недвижимость