Юні власники: 6 питань про права дітей при операціях з нерухомістю
Опубликованно 22.04.2018 03:00
Діти можуть бути власниками нерухомості незалежно від віку. Оформлення житла на дитину дає гарантію, що до настання повноліття він буде забезпечений власною житлоплощею і ніякі сімейні обставини не зменшать його прав.
Однак нерідко виникає потреба у продажу чи обміні нерухомості, що належить неповнолітньому, а такі угоди мають чимало особливостей. Про те, які права по розпорядженню житлом мають дитина і його батьки, — у картках «РБК-Нерухомості»
Оформлення В яких випадках дитину роблять власником житла
Найпоширеніша причина, по якій нерухомість оформляють на неповнолітню дитину, — бажання заздалегідь забезпечити його власним житлом, яке батьки не зможуть поділити між собою при розлученні. У цьому випадку квартира не буде вважатися спільно нажитим майном подружжя. Також оформлення житла на дитину відбувається, якщо воно подароване йому або перейшло до нього за заповітом.
Бувають випадки, коли дорослі оформляють квартиру на дитину, щоб захистити майно від домагань кредиторів, перед якими у батьків є невиконані фінансові зобов'язання.
Права дитини Можуть діти розпоряджатися своєю нерухомістю
Ні, самостійно розпорядитися майном неповнолітні діти не можуть. Ті, хто не досяг 14 років, в угодах не беруть участь зовсім — від їх імені виступають батьки (усиновителі або опікуни). Діти у віці від 14 до 18 років можуть вчиняти правочини з житлом, але тільки з письмового дозволу батьків (або усиновлювачів або піклувальників).
В обох випадках операції з житлом, оформлених на дитину, можуть бути здійснені лише за згодою органів опіки та піклування.
При цьому неповнолітній може отримати право самостійно розпоряджатися нерухомістю з 16 років, якщо буде визнано органами опіки та піклування або судом повністю дієздатним (наприклад, якщо він працює, вступив у шлюб тощо).
Права батьків Можуть батьки розпорядитися нерухомістю дитини
Житло, оформлене на дитину, є виключно його майном, батьки не мають на нього права власності. Батьки або інші законні представники неповнолітнього не можуть тільки по своїй волі продати, обміняти або подарувати належну йому нерухомість. Вони також не можуть здати власність дитини в оренду, передати у безоплатне користування або в заставу, розділити майно, виділити з нього частки. На все потрібна згода органів опіки і піклування — без цього ніякі угоди, що тягнуть зменшення майна дитини, неможливі.
Продаж В яких випадках органи опіки і піклування дають на неї дозвіл
Органи опіки схвалюють угоди з нерухомістю, що належить дітям, тільки у разі їх вигоди — дитина-власник повинен бути забезпечений альтернативної квартирою такої ж або більшої площі. Батькам або представникам дитини доведеться довести не тільки те, що він не залишиться без житла, а ще й те, що його житлові умови не погіршаться.
Дозвіл на продаж квартири, оформленої на неповнолітнього, який можна отримати при зміні місця проживання і за виняткових обставин, що стосуються інтересів дитини (наприклад, у разі сплати його лікування). Але вирішення цього питання залишається, знову ж таки, за органами опіки.
Альтернатива На що звертають увагу органи опіки
Місцерозташування житла органи опіки також враховують і можуть не дати дозволу, якщо замість московської квартири дитині пропонується житло в регіонах.
Органи опіки також звернуть увагу на ціну житла. Якщо вартість пропонованої дитині квартири менше ціни належної йому житлоплощі, то вони можуть зобов'язати батьків перерахувати різницю на банківський рахунок неповнолітньої — доступ до нього він отримає, коли досягне повноліття.
Є ще одне обмеження: батьки (усиновителі або опікуни) та їх близькі родичі не можуть викупити у дитини квартиру.
Частка Як продати, якщо дитині належить частина квартири
Якщо дитина володіє часткою в квартирі, то продати таке житло теж можна лише з дозволу органів опіки. Вони можуть дати згоду, якщо неповнолітній буде забезпечений часткою в іншій квартирі, але ця частка повинна бути не менше і не дешевше, ніж продається житло.
Категория: Недвижимость