Перебудова-2018: що покажуть на головній архітектурній виставці Росії
Опубликованно 23.08.2018 02:45
У столичному ЦДХ на Кримському Валу відкрилася XXIII Міжнародна виставка архітектури та дизайну АРХ Москва, яка в цьому році проходить одночасно з VI Московської бієнале архітектури. Тема виставки сформульована як «Перебудова-2» і присвячена масштабної трансформації, яку сьогодні переживає російська столиця.
Вісім років тому «Перебудова» вже ставала головною темою Московської архітектурної бієнале, проте експозиція була присвячена майбутньому Пермі. Тоді архітектори замість розширення міста шляхом застраивания околиць запропонували розвивати його всередині вже існуючих кордонів. За таким же еволюційному шляху сьогодні рухається Москва, впевнені куратори виставки.
Проект експозиції «REдевеломпент. Архітектор в побудованому місті». AI-architects (Фото: Бюро комунікацій «Рупор»)
В цьому році в АРХ Москві взяли участь понад 300 компаній з 14 країн (серед них Німеччина, Іспанія, Італія, Франція, США та інші), проте в центрі уваги кураторів Барта Голдхоорна та Іллі Мукосея виявилися російські архітектори.
Стенд з проектами фіналістів конкурсу на розробку концепцій експериментальних майданчиків реновації житлового фонду у Москві (Фото: Прес-служба Моськомархитектури)
«Виставка в цьому році присвячена найбільш масштабного в новітній історії Москви проекту перетворення міста. Якщо в економіці і політиці сьогодні є відчуття застою, то в архітектурі та містобудуванні, навпаки, йде активний рух, і основні учасники цього руху — місцеві архітектори, силами яких змінюється місто. Майже у всіх російських компаній зараз є проекти, пов'язані з перебудовою окремого будинку, парку або району», — каже куратор АРХ Москви архітектор Барт Голдхоорн.
Проект забудови Кузьминок за програмою реновації. Конкурсний проект консорціуму Zaha Hadid Architects + ТВО «Прайд» (Фото: Zaha Hadid Architects + ТВО «Прайд» )
Центральним проектом, який розкриває тему виставки та бієнале, стане експозиція Моськомархитектури, присвячена столичної програми реновації хрущовських кварталів. Тут покажуть роботи 20 фіналістів міжнародного конкурсу на розробку концепцій експериментальних майданчиків реновації п'ятиповерхівок, які наприкінці минулого року вже були представлені в рамках спеціальної виставки. Мова йде про п'ять пілотних майданчиках в районах Головінський, Хорошево-Мневники, Кузьминки, Царіцино, Проспект Вернадського.
Теми редевелопмента колишніх промзон присвячена спеціальна експозиція молодих російських бюро «REдевеломпент. Архітектор в побудованому місті». Девелоперські компанії і архітектори, які реалізують такі проекти, розкажуть на конкретних прикладах про пошук нових смислів для подібних просторів і об'єктів. Серед учасників — столичні бюро ai architects, IND Architects, Blank Architects, Frontarchitecture, архітектурне бюро Микити Малікова, IQ, GlekelPartners, «Народний архітектор». А в спеціальному кураторському проекті «Перебудова-2. Інструменти» будуть представлені найбільш успішні реалізовані проекти в області редевелопмента від компаній «Галс-Девелопмент», Renaissance, «Брусниця», «Крост», «Лідер-Інвест».
Проект експозиції «REдевеломпент. Архітектор в побудованому місті». GlekelPartners (Фото: Бюро комунікацій «Рупор»)
Кураторський проект Сергія Чобана «Перебудова-2. Інструменти» присвячений перебудові 1985 року та її вплив на російську архітектуру. Серед учасників виставки — відомі архітектори 1960-1980-х: Ігор Василевський, Юрій Гнєдовський, Владилен Касильников, Володимир Кубасоу, Фелікс Новіков, Сергій Шмаков. Мультимедійна експозиція розміститься в головному холі ЦДХ, облицьованому гофрованим металом павільйоні, отсылающем до естетики модернізму. За словами Сергія Чобана, таке рішення дозволить створити самодостатній камерний простір для недовгого занурення в минулу епоху.
Мультимедійна експозиція «Перебудова» Сергія Чобана (Фото: SPEECH)
Почесним гостем виставки в цьому році буде Республіка Татарстан, яка, за словами кураторів, за останні кілька років «здійснила потужний прорив у створенні комфортної міського середовища та розвитку громадських просторів». Лише з 2015 по 2017 рік тут упорядковано 267 парків, набережних, пішохідних вулиць, скверів та площ.
Експозиція Living in Nature (Фото: SPEECH)
Серед інших спеціальних проектів АРХ Москви — експозиція АРХ Каталог, присвячена кращим робіт провідних російських архітекторів, виставка сучасної архітектури Фінляндії Living in Nature, а також серія відеоінсталяцій Міжнародного архітектурного благодійного фонду імені Якова Чернихова. АРХ Москва триватиме п'ять днів. Крім тимчасових експозицій, у програмі виставки — майстер-класи, публічні дискусії, лекції, семінари, круглі столи.
Категория: Недвижимость