Якщо ви готуєтеся вступити у спадок, запам'ятайте 6 важливих правил


Опубликованно 24.08.2018 04:15

Якщо ви готуєтеся вступити у спадок, запам'ятайте 6 важливих правил

Більшість громадян рано чи пізно стикається з тим, що доводиться приймати майно (найчастіше — нерухоме), відійшло їм у спадок. У цих ситуаціях дуже часто виникають суперечки, справа навіть доходить до суду. Тому людям, які готуються вступити у спадок, потрібно знати, хто, в який черговості і на яких підставах має право успадковувати майно.

Ми зібрали шість найбільш важливих правил, які потрібно знати всім потенційним спадкоємцям.

Майно можна заповісти будь-якій людині

Є два види спадкування: за заповітом і за законом. Майно можна заповідати родичам, друзям, стороннім людям, юридичним особам, іноземцям, державі. У той же час законні спадкоємці можуть бути не внесені в заповіт без пояснення причин. Але є кілька категорій спадкоємців, які мають право на частку спадщини незалежно від заповіту. Це неповнолітні і непрацездатні діти заповідача, непрацездатні дружина і батьки, а також непрацездатні утриманці.

Потрібно знайти заповіт

Важливо одразу знайти останню версію заповіту. Буває, що люди вступають у спадок за законом, а потім з'являються інші спадкоємці за заповітом. І всі операції з цим майном доводиться оскаржувати. Заповіт потрібно шукати у спадкодавця або у нотаріуса. Інформація про заповіти розміщена в електронному реєстрі Єдиної інформаційної системи нотаріату. Доступ до неї є у всіх російських нотаріусів.

Є вісім черг спадкування

Якщо заповіту немає, то майно успадковується по черговості. В першу чергу на спадщину претендують батьки, дружини та діти або онуки) спадкодавця. Якщо таких спадкоємців немає, то спадкують рідні (а також єдинокровні і єдиноутробні) брати та сестри (або племінники і племінниці). У третій черзі — дядьки і тітки, кузени й кузини. У наступних трьох чергах — прадідуся і прабабусі, двоюрідні онуки та онучки, двоюрідні дідусі та бабусі, двоюрідні правнуки та правнучки, двоюрідні племінники і племінниці, двоюрідні дядьки і тітки. Якщо таких не знайшлося — успадковують пасинки, падчерки, вітчим і мачуха спадкодавця. Якщо інших спадкоємців немає, майно приймає держава як спадкоємець останній, восьмий черги.

На заяву про спадкування відводиться півроку

Протягом шести місяців з дати смерті спадкодавця потрібно заявити про своє право на спадкування. Такий термін встановлений законодавством, щоб виявити всіх можливих осіб, які можуть виступити в якості спадкоємців. Якщо ви претендуєте на спадщину, необхідно подати районному нотаріусу заяву про відкриття спадкової справи.

За спадок передбачена мито

Держмито розраховується в залежності від черги спадкування і вартості спадщини. Для спадкоємців першої черги ставка державного мита становить 0,3%, для всіх інших — 0,6%. Послуги нотаріуса розраховуються виходячи з держмита і вартості спадщини.

За швидку продаж успадкованої квартири стягується податок

Успадковану квартиру можна продати відразу після вступу у спадщину та оформлення прав власності. Але якщо житло продається до закінчення трьох років (а при спадкуванні з 2016 року — п'яти років), то угода підлягає оподаткуванню. З суми, що перевищує 1 млн руб., потрібно сплатити прибутковий податок у розмірі 13% (для іноземців — 30%). Якщо квартира перебувала у власності спадкоємця більше трьох років (або п'яти років — з 2016 року), то податок при продажу стягуватися не буде.



Категория: Недвижимость