Якщо орендуєте квартиру, важливо пам'ятати про 10 ключових правилах
Опубликованно 26.08.2018 03:13
Оренда квартир стає все більш популярною: попит зростає, а ціни знижуються. Багато орендарів, що знімають житло вперше, роблять помилки, для досвідченого квартиронаймача очевидні.
Список із десяти простих правил, які допоможуть уникнути проблем і налагодити чудові стосунки з орендодавцем, — в нашому матеріалі.
1. Укладіть договір
Незалежно від терміну оренди і типу житла варто укласти з власником договір оренди. Це убезпечить наймачів від свавілля з боку орендодавця. У договорі слід чітко прописати права та обов'язки сторін, термін оренди, правила зміни орендної ставки і будь-які додаткові умови. Слід також розрізняти найм і оренду, оскільки ці відносини регулюються різними статтями ЦК РФ і під них складаються різні договори. Якщо власник надає квартиру фізичним особам для тимчасового проживання — це наймання. Про оренду йдеться, коли в угоді бере участь хоча б одна юридична особа або приміщення не тільки житлового призначення.
2. Розподіліть додаткові платежі
Крім власне орендних виплат, у договорі можуть бути (і має бути) прописані інші витрати — наприклад, комунальні платежі або внески на капремонт. Необхідно заздалегідь визначитися щодо розміру виплат і на яку із сторін вони ляжуть. Орендодавець може включити комуналку у вартість оренди, але вносити платежі сам, щоб зняти цю турботу з орендарів. Можлива і зворотна ситуація: власник знижує ставку, а наймач оплачує всю комунальні послуги. Також варто враховувати, що якщо в квартирі потрібний ремонт або заміна дорогих меблів і техніки, то найчастіше ці витрати або розподіляються між сторонами, або лягають на орендарів, але тоді орендодавець може тимчасово знизити ставку.
3. Не тягніть гроші з орендодавця
Хорошим тоном вважається брати всі витрати з облагороджування квартири (або хоча б більшу частину) на себе, навіть якщо у поломки і несправності винен господар житла. Не варто наполягати на тому, щоб орендодавець платив за поліпшення квартири, адже ви вже погодилися зняти її в такому вигляді і стані. Це, однак, не поширюється на випадки, коли власник квартири випадково або навмисно приховав якийсь істотний дефект.
4. Платіть вчасно
Своєчасна виплата всіх встановлених внесків одночасно врятує від юридичних проблем і допоможе підтримувати нормальні людські відносини з орендодавцем. Якщо з якихось причин зараз заплатити не виходить, не варто приховувати це від господаря квартири. Орендодавцям вигідніше зберегти джерело доходу в довгостроковій перспективі, і в більшості випадків при фінансових утрудненнях вони підуть вам назустріч.
5. Не робіть ремонт без дозволу
Ремонт, а тим більше перепланування в квартирі не можна робити без згоди господаря. Якщо наймач заподіє шкоди житлу чи сусідам, всі витрати по відшкодуванню ляжуть на орендодавця. Зазвичай власники дозволяють наймачам проводити дрібний побутовий ремонт, а от проведення косметичного або капітального ремонту частіше обговорюється заздалегідь і прописується в договорі. Буває так, що орендодавець спеціально здає квартиру під умову, що мешканці своїми силами проведуть в ній ремонт — це підвищить її привабливість для майбутніх орендарів.
6. Погоджуйте зміни в інтер'єрі
Менш глобальні зміни всередині житла, такі як перестановка або купівля меблів, не вимагають втручання господаря. Однак слід запитати дозволу орендодавця, якщо ви хочете викинути з квартири який-небудь предмет меблів — раптом на нього у господаря є плани. Точно так само власники можуть бути проти, якщо ви захочете щось повісити на стіну — адже для цього доведеться вбивати незаплановані цвяхи або свердлити нові діри.
7. Уточніть ставлення господаря до дітей
Багато орендодавців заперечують проти дітей в квартирі, і це стає ясно ще до укладення договору. У разі коли обставини змінюються, треба обов'язково попередити господаря житла. Якщо орендарі встигли показати себе з гарного боку, власник житла може піти назустріч. Однак для більшості власників відсутність дітей — питання принципове, і, швидше за все, в такому випадку вам доведеться шукати нову квартиру.
8. Не заводьте без дозволу тварин
Зазвичай наявність вихованців обговорюється до укладення договору. Якщо через якийсь час оренди з'являється бажання або необхідність впустити в квартиру чотириногого або пернатого мешканця, це питання необхідно обговорити з власником житла. Зазвичай власники проти тварин, тому що вони можуть зіпсувати меблі або обробку, але якщо ви встигли зарекомендувати себе як відповідальний і акуратний наймач, то орендодавець може піти на поступки. Складніше йдуть справи, якщо у господаря квартири алергія — швидше цього, в такому випадку від вихованця доведеться відмовитися.
9. Не здавайте квартиру в суборенду
Надовго підселяти в орендовану квартиру інших людей або навіть здавати її в суборенду — дуже погана ідея. Господар спілкувався і становив договір з конкретними людьми, яких він розраховував бачити своїми наймачами і про які він встиг скласти свою думку. Проживання у квартирі сторонніх не тільки псує відносини між орендарем і орендодавцем, але і (якщо не вказано протилежне) суперечить договору. Якщо у ваші плани входить здача житла в суборенду, це спочатку необхідно обговорити заздалегідь.
10. Використовувати житло за призначенням
Суборенда без згоди власника — приватний випадок, коли наймачі використовують квартиру не за призначенням. Буває, що орендарі починають вести на дому якийсь бізнес або навіть влаштовують в знімних квартирах різні майстерні. Це може призвести до того, що шум і запах зіпсують відносини з сусідами, а квартира втратить товарний вигляд. Навіть якщо бізнес наймачів законний, у орендодавця з великою ймовірністю виникнуть проблеми. Використовувати для робіт і бізнесу можна тільки апартаменти, оскільки вони офіційно не є житлом.
Категория: Недвижимость