У пошуках сусідів: як розвивається ринок флет-шерінгу в Росії


Опубликованно 11.09.2018 00:52

У пошуках сусідів: як розвивається ринок флет-шерінгу в Росії

Поняття флет-шерінг (від англ. flat — «квартира» і share — «ділитися») прийшло в Росію із Західної Європи. Спільна оренда житла двома і більше людьми допомагає істотно заощадити. Сьогодні флет-шерінг набирає популярність серед росіян з-за зростання орендних ставок в більшості мегаполісів.

Розповідаємо, що таке спільна оренда і де шукати сусідів, з якими можна розділити витрати на оплату орендованого житла.

Сервіси флет-шерінгу

Першими придумали ділити знімне житло засновники сайту Airbnb.com. У молодих дизайнерів Брайана Но і Джо Геббиа не було грошей, щоб заплатити за оренду квартири в Сан-Франциско. Вони дізналися, що на конференцію по дизайну в місто приїде багато молоді і вирішили перездати своє житло, щоб розплатитися з боргом. Молоді люди поставили у квартирі чотири надувні ліжка, створили сайт простий і виклали туди фотографії житла, обіцяючи орендарям смачний домашній сніданок. Сайт приніс їм трьох квартиронаймачів, які заплатили по $80. Після цього було прийнято рішення створити сервіс короткострокової оренди, популярний сьогодні у всьому світі.

У Росії за цим принципом працюють сервіси Rentwith, Moisosed, IFlat, Gdezhivem, Locals і багато інших. Для того щоб орендувати житло і знайти сусіда, необхідно зареєструватися на сайті, розповісти про свою професію, захоплення і звички, а також прикріпити банківську картку і фотографію. За реєстрацію на сайті і розміщення оголошення подібні агрегатори з користувачів грошей не беруть. Як правило, стягується комісія від суми здійсненої угоди — від 5% до 10%.

Крім великих флет-шерінгових майданчиків, існують групи з пошуку співорендарів в Facebook, «ВКонтакте», Instagram і ЖЖ. У соціальних мережах потенційні орендарі знаходять собі сусіда зі схожими інтересами і способом життя, після чого спільно шукають житло через сайти нерухомості.

Якщо на Заході Airbnb стало таким же загальним словом, як Booking або eBay, то в Росії пошук спільної оренди через онлайн-сервіс — швидше пригода розважального характеру для молоді, а не спрощення життя для нужденних, вважає керівник департаменту міської нерухомості компанії «НДВ-Супермаркет нерухомості» Оксана Іванова.

«Є ком'юніті в ЖЖ і соцмережах, присвячені флет-шерінга — відгуками і історіям про спільне знімання житла, пошуку співмешканців і так далі. Однак найпоширеніший варіант — формування групи однодумців, які після визначення складу учасників дружно шукають на популярних сайтах-агрегаторах квартиру з кількістю кімнат, рівним їх числа», — уточнює експерт.

Документи і вартість

При довготривалій оренді квартири декількома людьми зазвичай складається один договір найму між власником і відповідальним квартиронаймачем. Інші фігурують як проживають в орендованій квартирі разом з наймачем, однак їх паспортні та контактні дані обов'язково зазначаються в договорі.

Якщо кімнати здаються власником окремо різним людям, це вже не спільний найм, в цьому випадку з кожним орендарем підписується окрема угода, уточнює заступник директора департаменту оренди квартир «Інком-Нерухомість» Оксана Полякова. «При наймі в складчину орендна ставка збільшується в середньому на 10% порівняно з прейскурантом одноосібної оренди — так власник компенсує незручності, пов'язані з колективним проживанням в його квартирі. У разі підписання кількох договорів найму кожен орендар вважається одноосібним, орендна ставка розраховується відповідно», — пояснює Полякова.

Найвигідніший варіант флет-шерінгу — оренда однієї кімнати кількома людьми, що часто називають хостелом, гуртожитком, в жарт — ліжко-місцем або bed & breakfast, розповідає Оксана Іванова. «Орендар щомісяця платить за дах над головою у центрі мегаполісу 10-15 тис. руб., власник отримує з трикімнатної квартири 90 тис. руб. і більше в місяць. Фінансова мотивація обох сторін очевидна», — пояснює аналітик.

Хто «шерить»

Близько 30% заявок від потенційних орендарів припадає на людей, які хотіли б розділити орендну плату в цілях економії, заявила директор компанії «Міель-Оренда» Марія Жукова. Однак, за її словами, відсоток подібних угод нижче, так як власники рідко вітають таке «гуртожиток». Точні цифри щодо поширення цього виду оренди не дасть ніхто, так як ринок орендованого житла перебуває в тіні — дев'ять з десяти квартир здається за готівку, підкреслила Оксана Іванова. «Можна сказати, що абсолютна більшість квартир масового сегмента з кількістю кімнат від трьох, навіть недорогих, буде орендовано кількома людьми, а не одним чоловіком», — пояснює експерт.

Флет-шерінг користується широкою популярністю серед миллениалов, які воліють витрачати кошти на враження та розваги замість того, щоб збирати на квартиру або брати іпотечний кредит. Часто в складчину житло орендують студенти, які навчаються в одному закладі, і друзі, які приїхали на заробітки в мегаполіси з невеликих російських міст.

Незважаючи на те, що основною ідеєю флет-шерінгу є економія, таке явище можна зустріти і на ринку елітної оренди. «Наприклад, компанія знімає квартиру для своїх співробітників. Припустимо, для двох-трьох. При цьому в квартирі обов'язково повинна бути окрема спальня і ванна кімната для кожного орендаря. Особливо часто таке зустрічається у тих випадках, коли працівники приїжджають без сім'ї і постійно їздять у відрядження», — коментує директор департаменту оренди Savills в Росії Олена Куликова. За її словами, найчастіше флет-шерінг в нашій країні використовують азіатські компанії.

Як знайти ідеального сусіда

Найскладнішим у флет-шерінг є пошук ідеального сусіда. «У незнайомому місті краще скористатися теорією шести рукостискань — напевно, рано чи пізно знайдеться хоч хто-небудь, знає жителів цього міста. Якщо не пощастить, можна звернутися в агентство нерухомості з докладним описом своїх вимог до співмешканцям. Може здатися, що ріелтору все одно, з ким поселити новачка, але це, як правило, не так. Агенти дорожать своєю репутацією», — вважає Оксана Іванова.

Сусіда також варто пошукати в соціальних мережах в спільнотах, присвячених нерухомості. «Знайти таку групу в соцмережі сьогодні не проблема. Однак для спокійного проживання потрібно не тільки детальне узгодження всіх комерційних умов, але і схожість способу життя і звичок», — радить Олена Куликова. Сусіди повинні мати більш або менш схожі смаки та інтереси і не страждати маніакальним синдромом чистоти або, навпаки, невиправною схильністю сіяти навколо себе безлад, підтверджує Марія Жукова. За її словами, все завжди залежить від кількості і складу орендарів, їх звичок, тому в кожному конкретному випадку флет-шерінгу буде свій сценарій.



Категория: Недвижимость