Як регіональні архітектори хочуть зробити свої міста краще
Опубликованно 03.10.2018 05:38
У 2018 році в Росії запущена федеральна освітня програма «Архітектори.рф». Мета цієї програми — навчити муніципальних службовців, відповідальних за архітектуру на місцях, і регіональних архітекторів, як робити міста зручними, комфортними і красивими. Для цього імениті архітектори та урбаністи будуть читати лекції регіональним спеціалістам. Для участі в програмі в цьому році було відібрано 100 чиновників і архітекторів з різних регіонів Росії.
Ми запитали деяких з учасників цієї програми, як вони бачать архітектурне майбутнє своїх міст та регіонів.
Питання:
1. Розкажіть про найцікавішому кейсі у вашій роботі, тим, яким ви пишаєтеся.
2. Розкажіть про складнощі, з якими ви стикалися у своїй роботі. У чому регіональні особливості і проблеми?
3. Чи є майбутнє у вашій професії саме там, де ви живете?
Євгенія Саніна, заступник начальника управління будівництва і архітектури міста Сатка (Челябінська область)
1. [Пишаюся] розробкою і реалізацією проекту скверу «Маленький принц» в місті Сатка. Робота архітектора як муніципального службовця накладає великий відбиток на коли-то отримана освіта архітектор-проектувальник. Архітектори плавно перетікають» у юристів без освіти і розвивають епістолярний жанр, втрачаючи при цьому навички проектування, якщо можна так висловитися. У зв'язку з цим, досвід реалізації проекту дуже цінний для мене.
2. Складнощів, як і скрізь, дуже багато. Їх можна перераховувати нескінченно. Зараз і особисто для мене — це стрімко змінюється законодавство.
3. Навіть незважаючи на те, що моє місто відноситься до малих міст, майбутнє професії архітектор в місті Сатка, безумовно, є. Це підтверджується і тим, що три роки поспіль на території міста проходить архітектурний фестиваль «Моя Сатка».
Іван Шилов, архітектор «ІП Шилов», селище Полазна (Пермський край)
1. З того, що вже зробив і за що не соромно, можна подивитися тут (хоча це не пов'язано з архітектурою). Але я впевнений, що буду пишатися тим, що ще належить зробити.
2. Є пара моментів. Перше — некомпетентність багатьох чиновників. Друге, мабуть, пов'язано з людьми у цілому, можна відзначити загальну неграмотність, відсутність смаку, страх змін. Люди, звичайно, в цьому не винні, але, на щастя, це можна виправити.
3. Я живу в невеликому селищі в Пермському краї і впевнений, що майбутнє в професії точно є, але швидше за все не в селищі, а в місті Перм. Це 40 км від мене. Насправді майбутнє професії не пов'язане з місцем: сучасний світ дозволяє жити в одному місці, а працювати в іншому.
Наїда Исматулаева, головний архітектор міста Азова (Ростовська область)
1. Найголовніший кейс в моїй роботі — це зробити моє місто комфортніше в архітектурному сприйнятті, кожен день я задаюся думкою: «Яким чином дошліфувати містобудівні норми в місті, щоб були задоволені всі учасники діалогу: як жителі, так і забудовники». Це дуже акуратна робота, адже в будь-якому випадку відповідальність за внесені поправки лише на одній особі — головному архітекторові міста, тобто в даний момент на мені.
2. Перебуваючи на своїх основних позиціях, вирішуючи якісь рутинні питання дуже складно відслідковувати весь обсяг змін по інших містах і тим практикам, які колеги застосовують у себе. І часто виходить, що ми винаходимо велосипед. Важливо не втрачати контакт з колегами, тримати руку на пульсі, щоб місто як живий організм, відчував себе впевненіше.
3. У Ростовській області є своє сформоване поле архітекторів. Роботи вистачає більш ніж. Але для цього потрібно пройти великий шлях, що складається з стажувань, практик і навчання. І найважливіше, що цей процес нескінченний.
Михайло Кошпаев, директор департаменту архітектури і містобудування Сарова (Нижегородська область)
1. Одним з останніх важливих і помітних подій стала перемога міста Сарова у Всеросійському конкурсі проектів створення комфортної міського середовища в категорії «Малі міста з чисельністю населення від 50 тис. до 100 тис. чоловік» з проектом благоустрою Парку Кіо їм.П.М.Зернова і набережної вздовж річки Сатіс. За результатами конкурсу місто отримає з федерального бюджету фінансування на реалізацію даного проекту.
І особлива гордість викликана тим, що проект благоустрою та конкурсна заявка були підготовлені силами фахівців департаменту архітектури та містобудування адміністрації міста Сарова. Вдалося створити команду, здатну розвивати якісні архітектурні проекти, проводити соціологічні дослідження та громадські обговорення. У рамках підготовки проекту проведена величезна робота по залученню жителів у процес благоустрою парку. Територію обговорювали на проектних семінарах, відкритих уроках в школах, на «круглих столах», у ЗМІ, соціальних мережах. Такі різнобічні форми громадського залучення в місті були застосовані вперше. Саме завдяки думку городян була вироблена загальна концепція благоустрою, що спираються на основні компоненти ідентичності міста.
2. Однією з проблем є відсутність грамотних, «сильних» проектувальників здатних кваліфіковано і вчасно підготувати проектну документацію. Фірми визначаються за результатами торгів, і, найчастіше, їх не цікавить якість створюваного ними архітектурного проекту. Безумовно, це стосується не тільки регіону.
Великою проблемою є відсутність культури та якості будівництва. Та й часто важко в принципі знайти підрядника будівництва.
Відсутність відповідальних проектувальників і будівельників призводить до того, що проекти низької якості, що реалізуються погано, та й часто з порушенням термінів.
3. Майбутнє у професії архітектора є завжди і скрізь. І звичайно, місто Сарова будується, розвивається, з'являються впорядковані громадські простори, парки, вулиці, нові мікрорайони. Роль архітектора в цьому процесі переоцінити складно.
Тетяна Леонтьєва, заступник голови адміністрації міста Россош (Воронезька область)
1. Пишаюся участю у програмі, розробленої для розвитку територій мономіст та створення комфортної міського середовища. Була керівником проекту, до складу заходів якого входила і реалізація даної програми на території мономіста Росош. Реалізація затвердженого комплексу заходів, командна взаємодія дозволили отримати абсолютний результат. Показовими моментами виконання програми стали:
а) Благоустрій алеї екопарку «Каялов бор» за рахунок позабюджетних джерел дозволило провести ряд подієвих заходів, в тому числі і міжрегіонального значення — фестиваль пам'яті В. С. Висоцького. Захід настільки сподобалось гостям і жителям міста, що стало щорічним.
б) Створення нового центру тяжіння молоді виразилося в облаштуванні парку «Студентський». Даний проект включений в реєстр кращих реалізованих практик 2017 року Мінбуду Росії.
в) Реконструкція старої котельні в спортивний (тренажерний) зал подарувала дітям і жителям периферійного району міста можливість займатися спортом і фізкультурою поруч з місцем, де вони проживають.
2. Найголовніша складність у моїй роботі — це обмеженість бюджетних коштів. Сьогодні склалося співтовариство активних россошанцев різних поколінь, які висувають велику кількість реальних ініціатив та побажань, оцінюють дії муніципалітету, але ще не готове на фінансову участь. І звичайно ж відсутність професійних кадрів, навчених і учнів сьогоднішнім вимогам і тенденціям. Як представник малого міста скажу, що ми відстаємо не на крок і не два, а на кілометри від рівня підготовки персоналу великих міст.
3. Звичайно ж є. І саме в малих містах. Адже вони «робочі руки» Росії. І не тільки для розвитку туристичної галузі необхідні упорядковані території та розвинена інфраструктура, а в першу чергу для забезпечення комфортного побуту, життя і відпочинку наших городян.
Часто говорять про «соціальних ліфтах», кадровому резерві країни, області. Це все чудово. Але проблема не в тому, що немає професійних кадрів, а в тому, що нам нічим їх утримати та мотивувати в довгостроковій перспективі. В наслідок чого, отримавши неоціненний досвід роботи в бюджетній сфері, кадри витікають у більш забезпечені з точки зору оплати праці умови (найчастіше це тягне за собою переїзд у великі населені пункти). Вважаю, що потрібно повертати навчені кадри саме в малі міста, і лише в залежності від отриманих результатів на місцях надавати можливі перспективи зростання.
Категория: Недвижимость