The completed guide to better law firm bookkeeping and accounting practices.

Спадковий фонд: як розпоряджатися майном за новими правилами


Опубликованно 16.10.2018 01:34

Спадковий фонд: як розпоряджатися майном за новими правилами

У вересні в Росії набув чинності закон про спадкових фондах, які повинні стати російським аналогом трастів і приватних фондів, існуючих в іноземних правопорядках.

Юристи називають появу таких фондів довгоочікуваним і потрібним рішенням, яке спростить життя багатьом росіянам, насамперед — власникам великих станів. «В умовах, коли стояли у витоків свого бізнесу батьки не впевнені в готовності дітей прийняти управління, фонд під керівництвом професійного менеджменту одночасно дозволить і зберегти капітал від розтрати, і забезпечити спадкоємцям звичний рівень доходу», — говорить партнер ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери» Денис Архипов.

«РБК-Нерухомість» розповідає, що потрібно знати про новий інструмент успадкування майна.

Як створити

Юристи порівнюють спадкові фонди з трастами, які широко поширені на Заході. По суті, таке порівняння справедливо, різниця лише в тому, що фонд — це окрема юридична особа, а траст — письмова угода про порядок управління активами. Відповідно, фонд повинен бути зареєстрований, тоді як для трасту потрібно тільки висновок трастового договору.

Спадкові фонди створюються не стільки для вирішення спадкових спорів або їх скорочення, скільки для того, щоб великі активи могли функціонувати після смерті власника, а не ділитися на частки, говорить керуючий партнер колегії адвокатів «Старинський, Корчаго і партнери» Володимир Старинський. «Наприклад, якщо у спадкодавця є діючий бізнес, він може вказати людей, які після його смерті будуть отримувати з нього дивіденди. Крім того, він може вказати і тих, хто буде управляти компанією, якщо є сумніви в бізнес-здібності спадкоємців. При цьому саму компанію спадкоємці поділити не зможуть», — додає юрист.

Згідно з прописаною в законі процедурою, після смерті заповідача нотаріус протягом трьох днів з моменту відкриття спадкової справи повинен направити в уповноважений державний орган два документи — заяву про реєстрацію спадкового фонду та рішення спадкодавця про заснування такого фонду, де прописуються активи, вигодонабувачі, сторони, які будуть управляти активами, та інші умови. Після цього майна або доходів будуть зроблені виплати тим особам, які вказані засновником у заповіті.

Крім членів сім'ї спадкодавця новий закон встановлює можливість робити виплати та іншим особам, які визначить опікунська рада фонду. Це дозволить реалізувати волю померлого щодо благодійності.

Як керувати

Спадковий фонд — самостійна юридична особа, яке і успадковує активи, причому інші спадкоємці можуть одержувати частину прибутку фонду, але він не відповідає за їх зобов'язаннями, а вони — за його зобов'язаннями. «Ця конструкція створювалася для збереження великих активів без їхнього поділу між спадкоємцями», — говорить партнер, керівник комерційної практики юридичної компанії BMS Law Firm Денис Фролов.

Часта практика — участь фонду у благодійній діяльності, наприклад присудження щорічної премії за успіхи у навчанні і так далі. Відміну від трасту в тому, що за кордоном зазвичай є вимоги до мінімального розміру активів, чого поки що немає в російському законодавстві. Це можна назвати недоробкою, так як для невеликих активів створювати фонд немає ніякого сенсу», — вважає Володимир Старинський.

Підводні камені

Спадковий фонд можливо створити, тільки якщо ця умова прописана в заповіті, тобто за життя спадкодавця, але фактично працювати він буде після його смерті. Існуючий закон виключає можливість створення прижиттєвих спадкових фондів. Саме це опитані «РБК-Нерухомістю» юристи називають головною перешкодою для нормального функціонування таких фондів.

«Законодавець виніс дані пропозиції в окремий проект, який планував розглянути до вересня нинішнього року, однак поки якоїсь певної інформації про рух у цей бік немає. До прийняття проекту конструкція спадкових фондів не отримає широкого поширення», — говорить Денис Архипов. Він переконаний, що із-за неможливості «обкатати» за життя створений фонд на практиці серед власників великого капіталу мало знайдеться бажаючих ставити експерименти на собі і своїх дітях. В цих умовах основним способом передачі великого капіталу залишаться конструкції, запропоновані іноземним правом.

Крім того, в законі не прописано, як стосовно спадковим фондів будуть діяти положення про обов'язкові частки у спадщині. Аналогічна ситуація і з загальним майном подружжя — поки не ясно, як фонди узгоджуються з сімейним законодавством, додає Володимир Старинський.



Категория: Недвижимость