Встигнути до кінця року: чи варто поспішати з покупкою квартири


Опубликованно 23.10.2018 00:32

Встигнути до кінця року: чи варто поспішати з покупкою квартири

Після вступу в силу поправок до закону про пайове будівництво, які посилюють вимоги до забудовників, і підвищення ключової ставки багато експертів заговорили про можливе зростання цін на житло в новобудовах.

«РБК-Нерухомість» розбиралася, чи варто поспішати з покупкою квартири і що чекає ринок нерухомості після Нового року.

Ставки вгору

Ріелтори і забудовники називають вірогідним подальше підвищення ключової ставки і подорожчання іпотеки. Раніше ряд банків вже заявили про плани скорегувати свої іпотечні програми. Так, керівництво Ощадбанку ще до рішення регулятора анонсувало, що подальшого зниження кредитних ставок не буде. За прогнозом кредитної організації, за підсумками 2018 року ставка становитиме 7,5%, що на 0,25 п. п. вище поточного рівня. Раніше про зростання іпотечних ставок оголосили у Райффайзенбанку.

«Як правило, банки досить швидко реагують на зміну ключової ставки Центробанку. Тому в найближчі пару тижнів ми, швидше за все, побачимо, як зміниться кредитна політика, виростуть ставки по іпотеці, і якщо так, то наскільки. Ми вважаємо, що зростання іпотечних ставок можливий. І оскільки для банків доцільно відразу закласти в збільшення ставки потенційні наступні руху з боку Центробанку, з великою часткою ймовірності зростання іпотечних ставок складе 1-1,5%», — говорить Світлана Вольська з агентства нерухомості «Міель».

Вона радить не відкладати покупку, якщо іпотека вже схвалена на вигідних умовах. «Ті об'єкти, які виставлені за адекватною ціною, продовжують активно продаватися. Правда, з дисконтом ситуація дещо погіршилася для покупців: продавці, відзначаючи непогану активність, кількість дзвінків і переглядів, вже зовсім неохоче йдуть на торг», — додає Вольська.

Поквапитися з оформленням іпотеки радить і керівник аналітичного центру «Індикатори ринку нерухомості» Олег Репченко. «Подальше підвищення ключової ставки і, як наслідок, всіх інших стало більш ніж імовірним. Зараз іпотечні ставки знаходяться на історичному мінімумі, і цим, безумовно, має сенс скористатися. Ті ж, хто планують покупку квартири без залучення позикових коштів, можуть почекати до наступного року. Обсяг пропозиції житла в новобудовах величезний, і він продовжує рости. І якщо буде погіршення зовнішнього макроекономічного фону, а це дуже можливо, ціни підуть вниз», — прогнозує експерт.

Обсяг пропозиції скорочується на тлі активного попиту, а середній рівень ціни квадратного метра вже другий квартал поспіль демонструє позитивну динаміку, зазначає керівник по роботі з ключовими партнерами Est-a-Tet Роман Родіонцев. За його прогнозом, при збереженні такої купівельної активності ціна до кінця року може зрости на 1,5–2%. Середні ставки по іпотечних кредитах найближчим часом зростуть слідом за ключовою, на 0,5–1%. Проте навіть при таких умовах іпотека залишиться затребуваною, оскільки вже зараз більше половини житла в масовому сегменті купується з допомогою позикових коштів.

Накопичувальний ефект

Поточну ситуацію на ринку нерухомості можна назвати сприятливою для вирішення квартирного питання, вважають опитані РБК-Нерухомістю» експерти. Незважаючи на волатильність курсу рубля і вплив зовнішньополітичних чинників, передумов для зростання цін на новобудови в короткостроковому періоді немає.

«На внутрішньому ринку нерухомості першорядну роль відіграють розмір пропозиції, який не дозволяє забудовникам збільшувати ціни, і рівень іпотечних ставок. Наприклад, тільки в старих кордонах Москви зосереджено 2,2 млн кв. м житла і ще 470 тис. кв. м в сегменті квартир. Видано дозволів на будівництво приблизно на 6,6 млн кв. м», — говорить генеральний директор агентства нерухомості «Бон Тон» Наталія Кузнєцова.

Однак вже після Нового року можливе ціновий стрибок, попереджають співрозмовники «РБК-Нерухомості». На подорожчанні новобудов позначиться підвищення ПДВ, яке матиме опосередкований вплив на зростання собівартості будівництва, посилення інфляційної складової, перехід від часткового будівництва до проектного фінансування влітку 2019 року.



Категория: Недвижимость