5 шахрайських схем, про які потрібно знати, якщо ви орендуєте квартиру
Опубликованно 10.11.2018 00:22
Оренда — самий простий і доступний спосіб рішення квартирного питання. Для того, щоб знайти житло мрії, можна звернутися або до ріелторам, або до онлайн-сервісів в інтернеті. Проте в обох випадках квартиронаймач ризикує потрапити в руки шахраїв і втратити істотну суму грошей.
Опитані «РБК-Нерухомістю» експерти розповіли, як не попастися на вудку аферистів при оренді житла.
1. Фейки
Найчастіше шахрайством на ринку оренди займаються фейкові агентства нерухомості. Потенційного орендаря змушують укласти договір на надання інформаційно-ріелторських послуг, обіцяючи підібрати ідеальну квартиру з потрібними умовами і дуже вигідною ціною. Найчастіше вони представляються працівниками солідної компанії, щоб увійти в довіру. «Людина вносить передоплату і отримує список власників телефонів і адрес, за якими житло або не здається, або здається, але зовсім не той, що зазначено в продемонстрованих йому оголошеннях. Гроші в цьому разі повернути не вдасться навіть через суд, так як фактично інформаційні послуги надані, а довести факт шахрайства складно», — зазначає адвокат, експерт судового захисту Тарас Котосин.
Іноді такі аферисти прикриваються ім'ям найбільших агентств нерухомості. «В нашу компанію надходять дзвінки від обманутих аферистами людей, причому телефонують з різних російських міст, хоча ми працюємо тільки в Москві і Підмосков'ї», — підтверджує заступник директора департаменту оренди квартир «Інком-Нерухомості» Оксана Полякова. «У справжніх великих агентствах нерухомості з клієнтами підписується договір про надання ріелторських послуг — ми не продаємо інформацію, а готуємо операцію від початку і до кінця (тобто від звернення клієнта в компанію до підписання договору найму і заселення квартиранта). Крім того, фахівці супроводжують клієнтів протягом усього строку дії договору найму», — пояснює експерт.
Як правило, до того, як квартира підібрана, у цих агентствах нерухомості не стягується передоплата, ні орендарям, ні орендодавцям не висилається СМС з номером рахунку для перерахування комісії. Оплата ріелторських послуг проводиться лише після підписання договору найму, резумирует експерт.
2. Підміна адреси
Ще один поширений спосіб шахрайства — підміна адреси квартири в договорі найму. «Бувають ситуації, коли людина приїжджає в квартиру, оглядає її, підписує папери і вносить оплату, а потім виявляється, що в договорі вказано іншу адресу. Причому за іншою адресою квартира може або зовсім не здаватися, або представляти собою непридатне для проживання приміщення або, в кращому випадку, з гіршими умовами», — пояснює Котосин. За його словами, в цьому випадку також дуже складно довести факт шахрайства, так як квартиронаймач самостійно підписує договір з неправдивими даними.
8 професійних порад, які допоможуть безпечно зняти квартиру
3. Фальшиві документи
Третя схема шахрайства — підроблені документи. Приміром, людина укладає договір, вносить орендну плату за місяць, завдаток і комісійні, а потім виявляється, що квартира не здається, а власники нічого не знають ні про які роботодавців, уточнює керуючий директор компанії «Міель-Оренда» Марія Жукова. За її словами, перед заселенням шахрай просто пропадає і перестає виходити на зв'язок. Найчастіше в цьому випадку аферисти використовують копії документів власників, відзначає юрист.
4. Власники-обманщики
Шахраями часто виступають і самі власники квартир. «Наприклад, вони вимагають перевести аванс на карту до показу житла, щоб переконатися в серйозності намірів. Людина думає, що пара тисяч заощадить йому згодом більше грошей, але потім не може добитися ні показу квартири, ні повернення авансу. Причому такий переклад ніяк не оформляється, тому повернути гроші навряд чи вийде», — пояснює Котосин.
Інший спосіб, який отримав сьогодні широке поширення: власник виставляє свій об'єкт для тривалої оренди за зниженою ціною — під ремонт. Це означає, що орендар платить за проживання на 20% менше, ніж треба, але зобов'язується виконати косметичний ремонт, уточнює експерт компанії «Міель-Оренда». За її словами, добросовісний орендар набуває оздоблювальні матеріали та усуває несправності. Після того як ремонт виконаний, орендодавець може вимагати від мешканця звільнити квартиру, можливо, щоб потім здавати її за повну вартість.
4 ризику втратити гроші при укладанні угоди з нерухомістю
5. Подряпина на стільці
Дуже часте порушення за вже укладеними договорами, з яким стикаються орендарі, — неповернення депозиту. Приміром, власники житла можуть пред'явити рахунок за подряпину на антикварному стільці чи погано закривається двері в одній з кімнат. «Корисливий орендодавець пред'являє безглузді претензії, щоб виселити наймача і залишити собі заставну суму та орендну плату за місяць, а потім здати її новій жертві», — зазначає Жукова. Вона пояснює, що вкрай рідко ошукані люди звертаються в суд, тому найчастіше гроші залишаються у власників без яких би то не було підстав.
Як уникнути обману при оренді житла
Щоб уникнути подібних ситуацій, не потрібно зв'язуватися з інформаційними ріелторськими агентствами, які зможуть надати вам недостовірну інформацію, радить Котосин. «Не платіть ніяких послуг заздалегідь, навіть якщо ви орендуєте через агента, оплата по факту поселення. Якщо вам пропонують перед переглядом квартири під'їхати в офіс — відразу відмовляйтеся, сумлінну ріелтор зустріне вас в квартирі і там же підпише при необхідності документи і прийме комісію», — радить юрист.
Інший момент — завжди вивчайте документи на квартиру і паспорт власника, причому краще зустрітися з ним особисто. Ні в якому разі не погоджуйтеся, якщо власник житла показує вам копії документів, погоджуйтеся тільки на оригінали, які для впевненості можна сфотографувати на телефон (якщо дозволять власники). У договорі слід обов'язково прописати передачу депозиту та умови його неповернення, а також вказати список техніки і меблів, щоб до вас не могли пред'явити претензій після закінчення строку договору оренди і повернули депозит.
Категория: Недвижимость