8 важливих фактів, які потрібно знати про операції з участю нотаріуса
Опубликованно 23.12.2018 00:08
З 1 січня 2019 року в Росії набирають чинності законодавчі зміни, що стосуються діяльності нотаріату. Ці нововведення в тому числі стосуються операцій з нерухомим майном.
«РБК-Нерухомість» зібрала найважливіші факти про роботу нотаріуса при укладенні угод з житлом. Вони допоможуть розібратися, які законодавчі норми будуть запроваджені, а які залишаться без змін, і нагадають, в чому полягають функції нотаріуса при операціях з нерухомістю.
1. Нотаріального посвідчення не вимагають всі операції з нерухомістю
Участь нотаріуса в угодах з нерухомістю необхідно тільки у ряді випадків. Так, нотаріальному посвідченню підлягають угоди, пов'язані з відчуженням часток, а також, якщо об'єкт належить неповнолітньому громадянину або визнаного обмежено дієздатним. Нотаріус необхідний при веденні справ про спадщину та укладанні договорів ренти та шлюбних договорів, його участь вимагається при розділі нажитого подружжям майна.
2. Відомості про заповіт можна дізнатися у будь-якого нотаріуса
Заповіту обов'язково завіряються (а нерідко потім і зберігаються у нотаріуса. Але буває, що спадкоємці не знають, який нотаріус запевняв заповіт їхнього померлого родича. З'ясувати це можна в будь-якій нотаріальній конторі на території Росії, оскільки у всіх нотаріусів є доступ до Єдиної інформаційної системи нотаріату, де містяться відомості про всі нотаріальні дії. Плата за цю послугу не стягується.
3. Нотаріус може перевірити договір і учасників угоди
У випадках, коли нотаріальне засвідчення необов'язково (наприклад, при купівлі-продажу житла), робота нотаріуса теж може виявитися не марною, оскільки в його обов'язки входить перевірка документів і відомостей щодо укладеного угоді. Він може перевірити права продавця на нерухомість, з'ясувати, чи немає у квартири обтяжень, прав на неї третіх осіб, а також дізнатися, чи не зізнавався власник житла банкрутом або недієздатним.
4. Вартість послуг нотаріуса залежить від регіону
Послуги нотаріуса — платні. Їх вартість складається з двох частин — державного мита за нотаріальне посвідчення (вона встановлюється ст. 333.24 Податкового кодексу РФ і ст. 22.1 Основ законодавства про нотаріат) і плати за послуги правового і технічного характеру (УПТХ). Друга частина залежить від регіону, в якому працює нотаріус, розмір плати за УПТХ встановлює місцева нотаріальна палата.
5. Оплатити послуги нотаріуса можна за пільговою вартістю
У Росії передбачено пільги при оплаті послуг нотаріуса. Вони стосуються лише першої частини вартості — державного мита. Наприклад, від неї звільняються спадкоємці, які не досягли повноліття до дня смерті спадкодавця. Інваліди I та II груп мають право на звільнення від сплати 50% держмита. Крім того, держмито не платять спадкоємці, яким у спадок переходить житло, якщо вони проживали в ньому разом із спадкодавцем і продовжують проживати після його смерті.
6. Відомості про операції будуть відразу потрапляти в Росреестр
З 1 січня 2019 року вступає в силу закон № 338-ФЗ, що передбачає зміни в діяльності нотаріату, в тому числі що стосуються операцій з нерухомістю. Закон зобов'язує нотаріусів, що засвідчують угоди з нерухомістю, передавати відомості про них в Росреестр в той же день в електронному вигляді. При цьому процедура реєстрації прав власності в Росреестре буде займати один робочий день. Послуга ця для клієнтів тепер буде безкоштовною, а для самих нотаріусів — обов'язковою.
7. Договори іпотеки часткою стануть обов'язковими
Участь нотаріусів стане обов'язковим при укладанні іпотечних договорів купівлі часток у квартирі або будинку. Ця норма введена, щоб захистити права та інтереси власника нерухомості. Нотаріус буде перевіряти документи, пов'язані з операцією, і засвідчувати сам договір.
8. Електронний документообіг стане можливий за допомогою нотаріуса
Кваліфікований електронний підпис нотаріуса може замінити особисту посилену кваліфікований електронний підпис громадянина, який хоче мати юридично значимі документи в електронному вигляді. Тепер купувати особисту цифровий підпис громадянам необов'язково. Будь-які юридично значимі документи, в тому числі що стосуються нерухомості, можна буде створити в електронному вигляді і запевнити електронним підписом нотаріуса.
Категория: Недвижимость