Ріелтори назвали головні загрози для ринку новобудов Москви в 2019 році


Опубликованно 23.12.2018 00:08

Ріелтори назвали головні загрози для ринку новобудов Москви в 2019 році

Основним драйвером розвитку ринку новобудов Москви в 2018 році стала іпотека. Завдяки відносно низькими ставками попит виріс до рекордних показників, ціни перестали падати, а пропозиція нового житла скоротилося. Однак зростання ставок за житловими кредитами створює головний ризик для ринку новобудов у 2019 році. Такий прогноз міститься в огляді ринку столичного житла, підготовленому ріелторської компанією «Метриум».

Іпотека, на думку керуючого партнера «Метриум» Марії Литинецкой, не стане «вічним двигуном» для ринку житла, в цьому головна загроза для галузі в наступному році, так як зараз більше половини всіх угод з новобудовами (52% проти 45% у 2017 році) проходить із залученням позик. Підвищення ставок може призвести до уповільнення темпів приросту попиту, а потім і до зниження активності покупців, прогнозує експерт.

«Крім позикових засобів, інших серйозних ресурсів для придбання житла у населення не залишається. Саме тому не можна виключати, що 2018 рік стане останнім «врожайним» на операції роком на ринку новобудов у минулому десятилітті», — стверджує Литинецкая.

На первинному ринку столиці середня ставка по іпотеці досягла 9,4%, що на 3 в. п. нижче середнього рівня ставок за всю документовану історію ринку іпотеки (12,4%), говориться в огляді. В результаті цього, за даними Росреестра, за дев'ять місяців 2018 року зареєстровано більше іпотек (62,5 тис.), ніж за весь 2017 рік (54,4 тис.). На цьому тлі попит на новобудови виріс на 47% (до 54 тис. договорів пайової участі), а на вторинні квартири — на 25% (до 105 тис. договорів купівлі-продажу), відзначається в матеріалах «Метриум».

У 2019 році на ринок впливатимуть ті ж чинники, що і в цьому році, — реформа закону про пайове будівництво і іпотека, прогнозує Литинецкая. Але їх роль, на її думку, зросте, при цьому додасться ускладнення економічної обстановки.

Реформа 214-ФЗ вплине на обсяг пропозиції, а також на ціни, вважає Литинецкая. За її оцінкою, перехід до проектного фінансування підштовхнув девелоперів до отримання більшої кількості дозволів на будівництво в 2018 році, що призведе до зростання обсягу пропозиції. При цьому перехід на ескроу-рахунки запустить нову хвилю банкрутств забудовників, кількість гравців у галузі зменшиться, а проекти з ескроу-рахунки, швидше за все, будуть дорогими, доповнює Литинецкая.

Підвищення ПДВ, зростання цін на бензин і комунальні послуги, нестабільність рубля, а також погіршення фінансового становища потенційних покупців негативно вплинуть на ринок новобудов, вважає Литинецкая. «По всій сукупності факторів наступний 2019 рік, швидше за все, вже не поставить нових рекордів по попиту. З високим ступенем ймовірності галузь очікує «посадка», але вона «м'якої» чи «жорсткої», спрогнозувати неможливо», — підсумовує експерт.



Категория: Недвижимость