Чорний список ремонтника: 6 найбільш токсичних будматеріалів


Опубликованно 06.01.2019 00:22

Чорний список ремонтника: 6 найбільш токсичних будматеріалів

Ремонт на дачі або в квартирі — це завжди клопітка, важливий і відповідальний захід. Незалежно від типу і площі приміщення, від складності і масштабів ремонтних робіт цей процес вимагає ґрунтовної підготовки. В першу чергу важливо грамотно розподілити сімейний бюджет і правильно підібрати будівельні матеріали. Сьогодні спеціалізовані супермаркети пропонують широкий асортимент товарів, які дозволяють втілити в життя будь-яку ідею.

Однак замість матеріалів на натуральній основі деякі покупці вибирають синтетичні аналоги. Вони на порядок дешевше природних і навіть перевершують їх по своїм властивостям. Проте не всі штучні будматеріали однаково нешкідливі для людського організму. А тому є ризик витратити зекономлені кошти на ліки і лікарів. Розповідаємо про шість будівельних матеріалах, які становлять найбільшу небезпеку для здоров'я.

Синтетичні теплоизолянты

Такі теплоізоляційні матеріали, пінополістирол і поліуретан, популярні з-за відносно невисокої ціни, низької теплопровідності і зручності у використанні. Однак вони небезпечні і можуть стати причиною підвищеної концентрації шкідливих сполук у повітрі. Під впливом тепла, світла, кисню, озону, води та інших факторів полімерні матеріали починають окислюватися і розкладатися. Наприклад, пінопласт виділяє високотоксичний стирол навіть при кімнатній температурі. Від мікродоз цієї речовини страждають серце, печінка, слизові оболонки, жіноче здоров'я.

Ще більшу небезпеку такі теплоизолянты представляють при займанні. Варто згадати велика пожежа, що сталася в пермському клубі «Хромая лошадь» в 2009 році. Тоді причиною загибелі багатьох людей стало отруєння їдким димом, що містив синильну кислоту. Під дією відкритого вогню його виділяли сендвіч-панелі з пінополістиролу, який використовувався для звукоізоляції. У деяких випадках при горінні полімерних матеріалів утворюється фосген — задушливу отруйна речовина, яка активно застосовувалася в Першу світову війну.

Дешеві фарби та лаки

Лакофарбова продукція виготовляється з використанням різних наповнювачів і добавок, летких розчинників. Серед них — ацетон, бензин, спирти. До складу деяких фарб входять сполуки ртуті, свинець і токсичні промислові відходи. Потрапляючи в людський організм через дихальні шляхи, шкіру і травний тракт, вони погіршують самопочуття. У тому числі викликають напади задишки і бронхіальної астми, подразнення слизової оболонки очей та носових пазух, запаморочення, нудоту, втрату координації рухів. При цьому отруєння може наступати не тільки в момент нанесення фарби, але і після її повного висихання.

До того ж багато лаки, фарби і емалі є небезпечними горючими матеріалами. З тією ж легкістю спалахує більшість розчинників, а їх пари мають властивість вибухати. При виборі лакофарбових матеріалів важливо уважно вивчити склад на етикетці. Використовуйте тільки ту продукцію, яка призначена для внутрішніх робіт. Перевагу краще віддати більш безпечним водоемульсійним складам. В якості основи в них використовується звичайна вода. А при роботі з фарбою не забувайте вдягати спеціальний респіратор і частіше провітрювати приміщення.

Лінолеум і вінілові шпалери

Впливу виробів з ПВХ на здоров'я — одна з найбільш обговорюваних тем будівельних форумів. Полівінілхлорид використовують для виготовлення пластикових вікон, лінолеуму, труб, сайдингу, плінтусів та інших елементів оздоблення. Сам по собі цей матеріал нешкідливий — небезпеку становлять продукти його розкладання. В тому числі різні хімічні добавки, які дозволяють поліпшити характеристики готових виробів. При контакті з вогнем полівінілхлорид виділяє діоксин, кадмій, фенол, фталати, формальдегід та інші високотоксичні речовини. Вони можуть викликати ураження печінки та нирок, провокувати безпліддя і ракові пухлини.

Модні вінілові шпалери теж виготовляють з ПВХ. Вони щільні, практичні і легко переносять вологе прибирання. Однак такі шпалери не рекомендується використовувати для оформлення кухні, дитячої кімнати, ванної кімнати та приміщень з поганою вентиляцією. Висока вологість та близькість джерел тепла прискорять їх руйнування і спровокують поява їдких випарів. Навіть при невеликому нагріванні вироби низької якості починають розм'якшуватися і виділяти небезпечний для здоров'я вінілхлорид. Різкий запах — перший ознака недоброякісності вироби. А ще матеріали з ПВХ не пропускають повітря, тому використовувати їх потрібно помірно.

Дешевий ламінат

Ламінат — популярний аналог дорогого паркетного настилу і масивної дошки. Він володіє хорошими експлуатаційними властивостями, виглядає стильно і сучасно. Часто покупці вибирають його з-за високого вмісту натуральних деревної тирси і стружок. Однак ламінатна підлога не так безпечний, як здається. При виготовленні верхнього захисного шару виробники зазвичай використовують синтетичні речовини з незначним вмістом фенолу, формальдегіду, толуолу. У нормальних умовах це не загрожує здоров'ю — газ високої токсичності виділяється при загорянні.

Однак не весь ламінат однаково безпечний. Недобросовісні постачальники додають формальдегід у значно більших концентраціях, ніж зазвичай. Як правило, таке покриття відрізняється неприємним різким запахом та низькою ціною. Перед покупкою ламінату зверніть увагу на сертифікат безпеки і упаковку. Маркування з позначенням Е2 і Е3 попереджає про підвищений вміст токсичного газу. Використовувати подібний матеріал в приміщеннях з постійним перебуванням людей не можна. А про монтуванні таких ламелей в систему теплої підлоги краще взагалі забути.

Шифер

Азбестоцементний шифер — поширене покрівельне покриття. Однак входить до його складу азбестове волокно є одним з найсильніших канцерогенів. Під впливом сонячного випромінювання, вологи і багаторазових перепадів температур спресовані волокна розпадаються на дрібні частинки і утворюють азбестовий пил. Потрапляючи через дихальну і травну системи в організм людини, вона не розчиняється і практично не виводиться з нього. Як результат — запальні процеси і утворення пухлин.

Перші 10-15 років з моменту виготовлення цей будматеріал не несе загрози. Небезпеку представляє саме старий шифер. При цьому неважливо, чи лежить він на даху, в стопках на землі, використовується для засипки грунтових доріг або замінює паркан на дачній ділянці. Збільшити строк служби шиферу і знизити шкідливий вплив можна, завдавши шар спеціальної фарби. А ще краще поміняти азбестовмісні складові на безпечні альтернативні матеріали. Від цього мінералу повністю відмовилися в 63 країнах, включаючи Євросоюз.

Граніт і скловолокно

Деякі будматеріали мають радіаційними властивостями. Наприклад, силікатна цегла, скловолокно і фосфогіпс. Нерідко шкідливі якості приписують бетону, який зроблений з додаванням гранітного щебеню. Природний граніт дійсно містить незначну кількість радіоактивних елементів. При цьому небезпечний не стільки сам камінь, скільки виділяється їм токсичний газ радон. Однак рівень цього випромінювання не перевищує допустимих норм — гірська порода проходить перевірку ще в кар'єрах, а потім досліджується в спеціальних лабораторіях.

Якщо показник радіоактивності перевищений — камінь відбракують. Щоб виключити будь-які ризики, при купівлі граніту слід уникати нелегальних продавців і виробників, перевіряти ліцензію фірми і просити показати свідоцтво радіаційного якості. Також варто враховувати, що при нагріванні граніт виробляє більш сильне випромінювання і радон починає виділятися інтенсивніше. Тому, якщо є сумніви, для облицювання балкону та укладання каміна все-таки краще вибрати більш безпечний матеріал. Наприклад, мармур.



Категория: Недвижимость