Розумні поселення: скільки коштує житло в столичних наукоградах


Опубликованно 12.02.2019 00:26

Розумні поселення: скільки коштує житло в столичних наукоградах

На території Московського регіону розташовано дев'ять міст з особливим статусом — наукоградів. Один з них — Троїцьк — знаходиться на території Нової Москви і вісім — у Московській області: Дубна, Корольов, Реутов, Протвино, Пущино, Жуковський, Фрязіно і Черноголовка.

Сьогодні статус наукограда фактично не дає жителям якого-небудь переваги при вирішенні житлового питання. Якщо спочатку такі міста забудовувалися в основному муніципальним житлом для співробітників, то сьогодні вони освоюються приватними забудовниками, що пропонують житло на комерційних умовах. І в цьому сенсі сучасні наукові містечка схожі на інші підмосковні міста. Однак свої особливості та переваги у них як і раніше є.

Новобудови

Забудовуються наукогради з різною інтенсивністю. Активність нового будівництва безпосередньо не пов'язана з наявністю цього статусу, а більше залежить від розташування міста і віддаленості від столиці.

«Наприклад, у розташованих в ближньому Підмосков'ї Реутове і Королеві нові будинки будуються дуже активно, — пояснює керівник аналітичного центру ЦІАН Олександр Попов. — Нові проекти представлені як в рамках забудови цілих мікрорайонів, так і в рамках точкової забудови або будівництва на місці старого житлового фонду. Ціни і темпи продажів залежать від особливостей транспортної доступності, конструктивних і планувальних рішень. А той факт, що самі міста володіють особливим статусом наукограда, в рекламних кампаніях майже не обігрується і багато покупців про це навіть не підозрюють».

У наукограде Жуковський нове будівництво йде не так помітно, як у сусідньому Раменському, не має такого статусу, і причина тут, швидше за все, в нестачі підходять для великих проектів майданчиків. Нове будівництво в Дубні, Пущині і Деко представлено поодинокими будинками від місцевих девелоперів. Схожа ситуація і в Троїцьку. За словами генерального директора «Міель-Новобудови» Наталії Шаталиной, місто забудовується не дуже активно, оскільки він досить віддалений від Москви і не має залізничного сполучення. Тому забудовники в Троїцьку орієнтовані в основному на попит з боку місцевих жителів. А під Фрязине і Чорноголовці новобудов зараз немає зовсім, констатують ріелтори.

Вартість житла в нових будинках теж не залежить від статусу наукограда. Ціноутворення ґрунтується на інших факторах — розташування, рівні розвитку дорожньо-транспортної мережі та соціально-побутової інфраструктури, екологічної обстановці, престижність напряму.

Вартість житла в наукоградах Московського регіону

Наукоград Галузь науки Основні наукові центри Новобудови, ціна (тис. руб. за 1 кв. м) Вторинне житло, ціна (тис. руб. за 1 кв. м) Троїцьк Фізика, ядерні дослідження Інститут земного магнетизму, іоносфери і поширення радіохвиль. Інститут інноваційних і термоядерних досліджень, Інститут фізики високих тисків, Інститут ядерних досліджень та ін 69,5 119,2 Дубна Ядерна фізика Об'єднаний інститут ядерних досліджень 44 75,7 Корольов Космічна галузь Ракетно-космічна корпорація «Енергія», ЦНДІ машинобудування, КБ хімічного машинобудування, Центр управління польотами 86,3 98,8 Реутов Авіація, космос, машинобудування, приладобудування НВО машинобудування, науково-технічне об'єднання «Полум'я», наукова компанія «Фламена» (фармацевтика), «Нано Інвест» 102 125,1 Жуковський Авіація, космос, енергетика, військова промисловість Центр авіаційної науки, Льотно-дослідний інститут ім. М. М. Громова, підприємства оборонної промисловості 70 87,2 Протвино Фізика, біотехніка, енергетика Державний науковий центр Інститут фізики високих енергій, ЗАТ «Протом», НВО «ДНК-Технологія», НВО «Турботехника» 62 63,9 Пущино Біологія Науковий центр біологічних досліджень, 9 НДІ (біохімії, білка і ін), обсерваторія РАН 55 61,9 Фрязіно Радіоелектроніка, медицина НПП «Исток» їм. Шокіна, НДІ «Платан», Спеціальне конструкторське бюро Інституту радіотехніки й електроніки РАН — 73,8 Черноголовка Хімія, фізика, нові матеріали Науковий центр РАН, НТЦ Электронтех РАН та ін. — 66,2

Таблиця: ЦІАН, «Метриум», «РБК-Нерухомість»

Вторинне житло

На вторинному ринку наукоградів поширені панельні і блокові будинки московських типових серій, побудовані для працівників НДІ ще в радянський час. Тим не менше у кожного міста свій вигляд. «Наприклад, у Чорноголовці переважають панельні заввишки від 9 до 16 поверхів, а також цегляні будинки різної поверховості, побудовані за індивідуальними проектами. А під Фрязине в основному велася малоповерхова забудова. Тут поширені сталінки в два — чотири поверхи і панельні п'яти - і дев'ятиповерхівки», — розповіла керуючий партнер компанії «Метриум» Марія Литинецкая.

У найближчих до Москви містах (Королеві, Реутове, Жуковському) на вторинному ринку багато квартир, які прийшли вже в 2000-і роки з ринку новобудов. Тоді ці міста активно почали забудовуватися сучасними багатоповерхівками.

На вторинному ринку житла (на відміну від ринку новобудов) статус наукограда має значення і впливає на ціноутворення, відзначають ріелтори. Наприклад, квартири в Пущині і Деко коштують дорожче, ніж в Серпухові — найбільшому місті півдня Підмосков'я. А в Дубні вартість житла порівнянна з цінами в Дмитрові. Фрязіно і Черноголовка цінуються на 10-15% дорожче, ніж звичайні міста і селища північно-сходу Московської області.

Фото: ИТАР-ТАСС/ Борис Кавашкин

Плюси і мінуси

Підвищені ціни на житло на вторинному ринку, на думку експертів, пов'язані з кількома чинниками. Перший з них — контингент жителів з високим рівнем освіти і культурного розвитку, а другий — якість міського середовища. Нерідко спеціально для наукоградів проектувалися будинку експериментальних серій, міста відрізнялися великою кількістю паркових зон, просторими дворами, невисокою щільністю забудови.

Ще одна з переваг наукоградів — це їх забезпеченість інфраструктурними об'єктами. У радянський час розробників, вчених та інженерів, які працювали в наукоградах, держава прагнула забезпечити всім необхідним. Крім житла, тут будувалися поліклініки, школи, дитячі садки. Причому в старих наукоградах чимало спеціалізованих навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземної мови або інших предметів.

Але головний недолік багатьох наукоградів столичного регіону — віддаленість від Москви і не найкраща транспортна доступність. «Жителі Королева регулярно стоять в багатокілометрових пробках на Ярославському шосе. Аналогічна проблема в Чорноголовці, яку з'єднують з Москвою завантажене Щелковское шосе. Причому, на відміну від Королева, жителі не можуть скористатися альтернативним залізничним видом транспорту», — зазначає Марія Литинецкая.

Виняток становить тільки розташований прямо за МКАД Реутов, на території якого є власна станція метро.



Категория: Недвижимость