Мільйони під землею: хто і навіщо будує приватні бомбосховища в Росії


Опубликованно 18.02.2019 07:04

Мільйони під землею: хто і навіщо будує приватні бомбосховища в Росії

Приватні бомбосховища в заміських будинках — екзотика навіть на елітному ринку: пропозиції щодо продажу таких об'єктів поодинокі і в основному сконцентровані на самих дорогих підмосковних напрямках — Рублево-Успенському, Новоризькому, Можайськом шосе. Однак інтерес до них збільшується пропорційно зростанню геополітичної напруженості, стверджують експерти.

Влітку минулого року в Підмосков'ї виставили на продаж один з найбільш незвичайних об'єктів на ринку — будинок з підземним бункером. Особняк, розташований в елітному котеджному селищі на Новоризькому шосе, тоді оцінили в $1,4 млн. Головною перевагою об'єкта в оголошенні називалося наявність бомбосховища, яке не проглядається з супутників і здатне захистити своїх мешканців навіть в разі ядерної катастрофи. Над створенням бункера працювали фахівці, які мають досвід у будівництві найважливіших урядових об'єктів.

Будинок з підземним бункером на Новоризькому шосе (Фото: ильинкадом.рф )

«Раніше попит на такі спецоб'єкти був кон'юнктурним, тобто люди реагували на конкретні політичні події на кшталт аварії на Фукусімі або війни на Україні. Як тільки в інформаційному полі з'являлося щось подібне, до нас починали надходити дзвінки, — розповідає керівник компанії «Спецгеопроект» (спеціалізується на проектуванні та будівництві приватних бункерів) Данило Андрєєв. — Наприклад, в 2012 році багато чекали кінця світу, і за рік до цього ми отримали багато замовлень. Потім все поступово зійшло нанівець, і сьогодні бажання мати власну бомбосховище більше не примха багатих людей, стурбованих глобальними катастрофами, а тренд на безпеку».

Сьогоднішні замовники Андрєєва прагнуть убезпечити себе не тільки від техногенних катастроф, природних катаклізмів і воєн, але насамперед від криміналу. Саме тому найпопулярніший напрям зараз — створення кімнат безпеки. Такі приміщення мають повну ступінь захисту, щоб пережити невеликий апокаліпсис, але їх основна функція в тому, щоб захистити людей в надзвичайній ситуації кримінального характеру і зберегти майно на час, поки будинок пустує.

Проект модульного бомбосховища (Фото: «Спецгеопроект» )

Москвич Дмитро Андрієнко задумався про створення бомбосховища у своєму підмосковному особняку в 2009 році. «Тоді мода на такі об'єкти тільки з'явилася, але все будували підземні бункери, а я вирішив обладнати приміщення прямо в будинку. Кінця світу і ядерної війни я не боявся, а от захистити своє майно хотілося, — розповідає Андрієнко. — Я тоді збирався перебратися на деякий час за кордон, а будинок здати в оренду. Постало питання, як вчинити з колекцією мистецтва, яка зберігається у нас вдома. В результаті прийшов до думки зробити кімнату безпеки в підвалі».

Бункер в будинку Андрієнко являє собою приміщення площею 100 кв. м, розділений на дві зони — технічну, де встановлена хімзахист, тобто очищувач повітря і система вентиляції, і житлову — тут спальня на чотирьох чоловік, вітальня і навіть місце для собаки. Один вихід — зверху, збоку, звернений до річки. «Коли ми робили це бомбосховище, в Підмосков'ї горіли торфовища, і в будинку, і на вулиці було не продихнути. А в підвалі був ідеально чисте повітря завдяки потужній системі вентиляції», — згадує господар будинку. Установка спецобладнання і монтажні роботи обійшлися в $150 тис.

Система вентиляції повітря в panic room (Фото: «Спецгеопроект» )

З другої половини 2010-х років почав набирати популярність найбільш бюджетний формат бункерів — модульні бомбосховища. «В цьому випадку будувати взагалі нічого не потрібно: до вас приїжджає машина, привозить готовий модуль розміром 2,5 х 6 м, екскаватор викопує невеликий котлован, туди вставляється модульна конструкція, її закопують і заливають бетоном, — пояснює Андрєєв. — Всі роботи займають менше тижня, при цьому ні ландшафтний дизайн, ні газон не страждають». Як правило, основу таких модулів складають 40-футові морські контейнери. Система може складатися як з одного, так і з декількох модулів. «Начинка» такої модульної конструкції може бути будь — який-від установок по очищенню води до системи біометричного розпізнавання коду. Вартість подібного об'єкта — від 2-3 до 10 млн руб.

В останні роки люди прагнуть обладнати кімнати безпеки безпосередньо в будинках. Причому з появою нових технологій варіанти їх розміщення значно розширилися. Сніпи, за якими ми будуємо бункери, розроблялися в 1977 році, коли холодна війна була в самому розпалі. Єдиною можливістю захиститися від ядерної зброї тоді було заглиблення, тому що при потужному ядерному вибуху перші півметра ґрунту просто зноситься ударною хвилею. Зараз основні засоби доставки ядерних боєзарядів і їх потужність сильно змінилися: навколо Росії стоять тисячі «Томагавків», здатних нести велику кількість малопотужних ядерних зарядів. Це високоточна зброя. Котеджні селища, як правило, не є їх цілями, тому заглиблюватися необов'язково. Можна обладнати подібне приміщення прямо у себе в кабінеті.

Вхід у підземне бомбосховище (Фото: «Спецгеопроект» )

Для цього достатньо поставити броньовані вікна і двері, а також встановити спеціальну систему вентиляції та регенерації повітря, перераховує Андрєєв. За останні п'ять років з'явилися автономні системи регенерації повітря, які дозволяють обійтися без системи фильтровентиляции. Автоматика припиняє надходження повітря ззовні, якщо зовні виявлено зараження, і починає самостійно виробляти кисень. Завдяки такій системі в приміщенні можна перебувати кілька діб і дихати свіжим повітрям.

Все це дає можливість набагато більш широко використовувати поняття «притулок». «Тепер це не обов'язково підземний бункер, а взагалі будь-яке приміщення. Коли ми починали працювати в 2008 році і робили наші перші об'єкти в Підмосков'ї, це завжди були великі бункери під землею, залиті бетоном. Їх вартість починалася від $100 тис. З-за високої цінника і складності будівництва у нас було три-чотири об'єкта в рік, зараз — близько 15-20 в рік, з яких більша частина — так звані panic rooms, або кімнати безпеки. Десять років тому такі об'єкти будувалися в основному на Рубльовці і Новій Ризі, зараз це стало доступніше, і притулку з'являються по всій Росії, а також за кордоном, наприклад в Україні, в Азербайджані, Прибалтиці, Австрії, Німеччини», — говорить Андрєєв.

Система очищення повітря в panic room (Фото: «Спецгеопроект» )

На ринку нерухомості будинку з обладнаним бомбосховищем — рідкісне явище, майже екзотика, відзначають ріелтори. Однак це пов'язано виключно з засекреченістю таких об'єктів. Крім того, більшість з них робляться для себе і не призначені для подальшого продажу.

«За останні п'ять років на ринку було всього два таких об'єкти, які продавалися в районі Рублево-Успенського шосе. Як правило, ці приміщення мають подвійний функціонал — власне бомбосховища і, наприклад, домашнього кінотеатру або винного льоху», — говорить директор департаменту заміської нерухомості компанії Knight Frank Олег Михайлик. За його словами, наявність навіть найсучаснішого бомбосховища істотно не впливає на вартість нерухомості, оскільки ця опція не є затребуваною у покупців.

Мода на приватні бомбосховища поширена не тільки в Росії. Так, за даними засновника соцмережі LinkedIn Ріда Хоффмана, більше половини мільярдерів Кремнієвої долини мають у своєму розпорядженні особисті бомбосховища. У США для обладнання приватних бункерів продають пускові шахти і бункери часів холодної війни вартістю від $25 тис.



Категория: Недвижимость