У Москві зафіксували нетипове для січня кількість угод з житлом
Опубликованно 22.02.2019 00:02
У січні 2019 року в столиці було зареєстровано 5,5 тис. договорів іпотечного кредитування — на 23% більше, ніж за аналогічний період минулого року (4,5 тис. договорів) і в три рази більше, ніж у січні 2017-го (1,9 тис.). Про це йдеться в щомісячному звіті московського управління Росреестра.
Січневий показник попиту став найвищим за всю історію спостережень активності позичальників в цьому місяці, уточнюється в огляді агентства нерухомості «Метриум», аналітики якого прокоментували результати Росреестра. Однак січневий результат виявився на 41% нижче, ніж у грудні 2018-го. Для довідки: в останньому місяці 2018 року в Москві було зареєстровано 9,4 тис. договорів іпотеки.
У січні 2019-го в Москві позитивна динаміка спостерігалася і на ринку пайової житлового будівництва — за перший місяць року зареєстровано 5,3 тис. ДДУ (+12,5% до січня 2018 року і в три рази вище, ніж двома роками раніше). Настільки значна кількість ДДУ у січні в Москві ще ніколи не фіксувалося, уточнюється у звіті «Метриума». У порівнянні з груднем 2018 року (8,6 тис. ДДУ) цей показник знизився на 37%.
Аналітики «Метриума» відзначають, що різке зниження попиту у січні — це нормальне явище для ринку житла, проте в січні 2018 року кількість ДДУ в Москві зменшилася в порівнянні з груднем 2017-го на 28%. Іншими словами, в січні 2019 року сезонний обвал попиту виявився більш глибоким, ніж рік тому, йдеться в звіті ріелторів.
Січень 2019 року, за даними Росреестра, став рекордним за кількістю переходів прав за договорами купівлі-продажу (міни) житла — 9,8 тис. угод проти 8,3 тис. у січні 2018-го. У січні 2017-го таких угод було зареєстровано 4,8 тис.
Коментарі
«У січні всупереч очікуванням різкого спаду число обліково-реєстраційних дій на ринку столичної нерухомості та угод з нею збільшилася в річному вираженні. У порівнянні з січнем 2018 року зросла кількість укладених ДДУ на ринку житла, а іпотека піднялася практично на чверть. При цьому якщо останні десять років у середньому кількість договорів іпотечного кредитування, зареєстрованих у січні по відношенню до грудня, зменшувалася удвічі, то в поточному році показник знизився на 41%. Найменший спад був зафіксований у січні минулого року — тоді він склав 35%», — прокоментував січневі результати керівник управління Росреестра по Москві Ігор Майданів.
«Зростання кількості угод у січні в річному вираженні свідчить про те, що негативний ефект від підвищення ставок по іпотеці ще не впливає на ринок в повну силу. Кількість угод як на вторинному, так і на первинному ринку житла підвищується в річному вираженні, хоча базові ставки за кредитами в грудні вже практично повернулися на рівень, який можна порівняти з початком минулого року (9,5–10%). Вважаю, свою лепту внесли й ті клієнти, які ще не встигли взяти позику протягом 2018 року. Зараз вони беруть кредит, незважаючи на трохи менш вигідні умови, так як в подальшому справедливо очікують підвищення ставок», — говорить Марія Литинецкая, керуючий партнер компанії «Метриум» (учасник партнерської мережі CBRE).
«Така тенденція зниження показників ДДУ характерна для січня і повторюється з року в рік протягом десятирічного періоду. Максимальний стрибок був зафіксований в 2009 році — тоді кількість договорів пайової участі в порівнянні з груднем попереднього року впав у чотири рази. Ще одне значне зниження зафіксоване в січні 2017 року по відношенню до грудня 2016-го цей показник знизився в 2,7 рази. Крім того, не потрібно забувати, що останні місяці року характеризуються високою купівельною активністю, тому показники зареєстрованих у листопаді-грудні ДДУ є найвищими в році і порівнювати грудень і січень з точки зору обсягів продажів не цілком коректно», — розповіла заступник керівника московського управління Росреестра Марія Макарова (цитата з конференції газети «Коммерсантъ» «Що чекає ринок нерухомості в 2019 році»).
Категория: Недвижимость