Зуби нендертальцев-малюків розкрили таємницю огидного харчування
Опубликованно 22.02.2019 00:22
Міжнародна команда антропологів провела аналіз зубів, що належали дітям неандертальців, які жили на території Франції близько 250 тисяч років тому. Робота розкрила надзвичайно непрості умови, в яких росли неандертальці-малюки, включаючи жорсткі кліматичні випробування і отруєння свинцем. Про це вчені пишуть у статті, опублікованій в журналі Science Advances.
Вважається, що, на відміну від наших прямих предків, неандертальці були «корінними європейцями» і непогано адаптувалися до життя в суворих умовах, що існували на континенті сотні тисяч років назад, у часи обмерзання. Картину тих випробувань і негараздів, які їм доводилося долати, розкриває нова робота Тані Сміт (Tanya Smith) з австралійського Університету Гріффіт і її колег.
Останки двох дітей неандертальців (Payre 6 і Payre 336) були отримані на розкопках Пейре (Payre) у Рона на південно-сході Франції. Для порівняння вчені використовували зуби, знайдені на тій же ділянці, але належали звичайному людському дитині, що жив тут набагато пізніше, близько 5000 років тому.
Зуби безперервно сточуються і оновлюються новою тканиною, тому в них, як в кільцях дерев, зберігається цінна інформація про умови, в яких відбувалося їх зростання. Зуби дітей з цієї точки зору особливо цікаві: вони нарощують нові безперервно, і вчені, обережно випаровуючи їх шар за шаром за допомогою лазера, змогли простежити всі деталі складу тканини крок за кроком.
Така робота показала, що один з досліджених неандертальських дітей народився навесні, що зовсім не дивно: більшість великих ссавців обзаводяться потомством саме навесні, щоб мати достатньо часу для харчування і вирощування на літній багатою їжі. При цьому обидві дитини продовжували пити грудне молоко аж до двох з половиною років (цей термін був характерний і для вигодовування у людей в доіндустріальних суспільствах).
Відношення вмісту в зубах різних ізотопів кисню говорить про те, що ці малюки переживали куди більш суворі перепади клімату, ніж дитина, що жив тут же кілька сотень тисяч років, — з чергуванням різко виражених сухих морозів та спеки, сильними температурними екстремумами. "Зимова" емаль їх досить слабка, і вчені впевнені, що в ці періоди діти неандертальців хворіли і голодували особливо часто, втрачаючи вагу і сильно слабшає. Клопоту з ними у неандертальських матерів було ніяк не менше, ніж у сучасних — з сучасними дітьми.
Крім того, їх зуби зберегли сліди як мінімум двох контактів зі свинцем — найбільш стародавні такі свідоцтва, відомі сьогодні науці. Можливо, ці неандертальці пили воду, містила свинець, чи вдихали дим від вогню, куди потрапили його фрагменти. Таке цілком могло статися: в 25 кілометрах від місця їх знаходження розташовані старі свинцеві шахти, нині не використовуються, але коли-то досить багаті цим токсичним металом.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що нендертальцы любили прикрашати себе пір'ям.
Категория: Новости