«Період стагнації»: аналітики розповіли про ціни на житло по всій Росії


Опубликованно 07.03.2019 00:28

«Період стагнації»: аналітики розповіли про ціни на житло по всій Росії

Аналітики регіональних агентств нерухомості і компаній, що входять до Російської гільдії ріелторів (РГР), підготували звіт (.ppt) про ціни і тенденції на локальних ринках.

Загальний прогноз

Ельвіра Єпішина, директор «АЦ «КД-консалтинг», голова комітету з аналітики НП «Російська гільдія ріелторів»:

— Якщо в кінці 2017 року у професійних учасників ринку нерухомості ще виникало питання, пройшли локальні ринки кризовий «дно», то за показниками 2018 року це точно можна стверджувати, так «дно» пройдено. У центральних містах регіонів РФ до кінця року «звітують» про позитивної динаміки цін на ринку житла, пов'язаної з підвищенням активності попиту. Причини пожвавлення попиту теж зрозумілі, але вони криються не в прориві російської економіки, а пов'язані із змінами в законодавстві по пайовій участі, зі зміною іпотечних ставок, з перерозподілом часток між забудовниками і приходом нових креативних керівників і архітекторів, дизайнерів, що тягне за собою підвищення якості житлових проектів <...> Незважаючи на будь-які економічні зміни, житло буде користуватися попитом і в 2019 році і в наступні роки. Однак, передумови для перелому тренда на перехід ринку житла до стійкого зростання, ще далеко не сформовані.

Скільки коштує житло в регіонах — в короткій довідці

Владивосток

Фото: Юрій Смитюк/ТАСС

Сергій Димченко, директор «Індустрія-Р», член правління Приморського регіонального відділення Російського товариства оцінювачів:

— Говорити про стійкість вторинного ринку житла в р. Владивосток поки рано, на нашу думку, на початку 2019 року очікується зниження середньої ціни пропозиції і обсягу пропозиції.

Хабаровськ

Фото: Дмитро Моргуліс/ТАСС

Олександра Швалова, директор «Хабаровська нерухомість», керівник аналітичного центру при Асоціації СРО Регіональна гільдія ріелторів ДФО:

— Прогнозувати ситуацію на 2019 рік складно. Нові санкції для РФ, підвищення ПДВ, відтік населення з ДФН, низька з/п (порівняно з деякими західними регіонами) можуть погіршити ситуацію на ринку житла. Звичайно ж обсяги пропозицій будуть трохи менше, ніж у цьому році. Але поки цифра процентної ставки по іпотеці приємна вуха покупця, то покупка житла по іпотеці як мінімум збережеться на тому ж рівні, а попит, швидше за все, буде відкладеним. Динаміка зростання цін за 2017-2018 роках, говорить про те, що зростання продовжиться, але не таким темпом. У найкращій перспективі буде в діапазоні 77-80 тис. руб. за 1 кв. м

Новосибірськ

Фото: Кирило Кухмарь/ТАСС

Олена Єрмолаєва, керівник «RID Analytics»:

— Швидше за все, на вторинному ринку багатоквартирного житла плавне зростання цін продовжиться. На первинному ринку ціни будуть рости, з урахуванням негативних очікувань від змін, що відбуваються в стройкомплексе. Однак, на початку року можливий період стагнації, так як конкуренція серед проектів зросла, а доходи населення, навпаки, знижуються (і знизяться ще через стрибка інфляції, пов'язаного із зростанням ПДВ).

Омськ

Фото: Дмитро Феоктистов/ТАСС

Максим Рєпін, директор «ОМЕКС», повноважний прставитель НП РГУД р. в Омську:

— На первинному ринку відзначається негативна тенденція: забудовники згортають бізнес, заморожують проекти <...>. Пропозиція новобудов буде падати через зменшення обсягів будівництва. Попит і ціни будуть повільно зростати.

Єкатеринбург

Фото: Олексій Свєтлов/Интерпресс/ТАСС

Михайло Тхорів, керівник аналітичного відділу Уральська палата нерухомості:

— Зараз ринок живе очікуваннями підвищення іпотечної ставки, і його учасники не виключають певного охолодження попиту на початку наступного року. Звичайно, поточний підйом хотілося б розглядати як крок до більш сталого, прогнозованого і впевненого розвитку ринку житла. Але, на жаль, поки залишається занадто багато обмежень і ризиків на цьому шляху.

На тлі позитиву проблеми ринку житла залишаються незмінними:

Перм

Фото: Донат Сорокін/ТАСС

Олексій Скоробогач, заступник директора «АЦ «КД-консалтинг», голова комітету з аналітики Асоціації РГР.Пермський край:

— Ціни на житло за існуючої платоспроможності населення, з одного боку, не мають передумов до зміни динамічного вектора з мінуса на плюс, з іншого боку, такі чинники, як зміна законодавства у сфері пайового будівництва і перерозподіл будівельного ринку між його учасниками, «штовхає» ціни на новобудови вгору, що й видно за підсумками моніторингу ринку за минулі місяці 2018 року.

Слідом за новобудовами може «підтягнутися» і «вторинка». Найбільшим попитом будуть користуватися якісні і затребувані проекти класу «комфорт» і готове житло сучасної епохи забудови.

На минулому 15 грудня аналітичної зустрічі з керівниками банків, забудовників і агентств нерухомості р. Пермі багатьма експертами була висловлена думка, що така сприятлива ситуація для ринку нерухомості, яка спостерігалася в 2018 році, може мати тенденцію до продовження у першому півріччі 2019-го, а далі ринок чекає невизначеність.

Воронеж

Фото: Роман Дем'яненко/ТАСС

Москальов олексій, Керівник аналітичного центру «АКГ «ИнвестОценка»:

— Ми вважаємо, що розмови про сталий відновлення ринку житла поки передчасні, все ж визначальним фактором, що прямо впливає на ціноутворення є економічна ситуація в країні і реальна платоспроможність кінцевих покупців. Говорити про помітні поліпшення в даних сферах поки, на жаль, не доводиться.

Ми бачимо наступну картину того, як будуть розгортатися події на ринку житла р. Воронежа і Воронезької області (хоча багато в чому, ймовірно, даний прогноз буде справедливий і для інших суб'єктів РФ). Найбільш ймовірно, що ціни в 2019 році, підтримувані доступною іпотекою і ажіотажем, продовжать незначно зростати (в межах 5%), хоча, як і в 2018 році це зростання буде істотно нижче рівня реальної інфляції. При збереженні значних темпів введення нового житла, подальше зростання ринку можливий лише за умови поліпшення економічного клімату не тільки в регіоні, але і по всій країні в цілому. В іншому випадку рівень платоспроможного попиту буде падати, що може спричинити за собою вкрай негативні наслідки для ринку нерухомості та суміжних з ним ринків товарів і послуг.

Санкт-Петербург

Фото: Ігор Євдокимов/Интерпресс/ТАСС

Марія Бент, керівник відділу аналітики та оцінки ГК «Бюлетень Нерухомості»:

— Загальна для Санкт-Петербурга тенденція — зниження цін на квартири в старому житловому фонді, у будинках, що потребують ремонту, з невдалими плануваннями і старими комунікаціями. Найвищі ціни на так звану «нову вторинку», це нещодавно здані будинки. Ціни на житло, що будується багато в чому залежать від району, в якому розташований будинок. Дешевше всього — квартири на околицях міста з поганою транспортною доступністю, дорожче — в обжитих районах поряд з метро. Зростання іпотечних ставок також вплинув на активність попиту цієї осені.

Москва

Фото: Марина Лысцева/ТАСС

Наталія Рижкіна, керівник департаменту аналітики і консалтингу «МІЕЛЬ-Новобудови»:

— В цілому, 2019 рік обіцяє бути непростим, протягом року на ринок новобудов буде діяти безліч факторів, частина з яких поки не визначена.

Що стосується обсягів пропозиції, то тут продовжиться приріст у всіх сегментах, на ринок будуть виводитися проекти, дозволи на які були отримані в першому півріччі 2018 року. У той же час, основний драйвер високого попиту — іпотека, за рахунок підвищення ставок, вже не буде надавати таку підтримку ринку, що на тлі непростої економічної ситуації (підвищення податкового навантаження, цін на паливо тощо) матиме негативний вплив на попит.

На тлі стагнації, а можливо і зниження попиту, ми не очікуємо помітного підвищення цін в реалізованих проектах, також можливо появи цікавих, з точки зору ціни, пропозицій у проектах на початковій стадії будівництва. Тому середній по ринку показник ціни 1 кв. м протягом року стабільним, а можливо покаже незначне зниження.



Категория: Недвижимость