Завіреним вірити: коли звертатися до нотаріуса при операціях з житлом


Опубликованно 16.03.2019 00:26

Завіреним вірити: коли звертатися до нотаріуса при операціях з житлом

З 1 лютого набув чинності закон № 338-ФЗ, який вносить зміни в діяльність нотаріату, в тому числі в сфері нерухомості. Тепер у нотаріусів з'являться нові обов'язки.

Розповідаємо, які функції на них покладені, а також нагадуємо, в яких випадках, що стосуються нерухомості, участь нотаріуса необхідно, а в яких як і раніше не є обов'язковим.

Подача відомостей про операції в Росреестр

За новим законом, нотаріуси, які посвідчують угоди з нерухомістю, тепер зобов'язані самі подавати відомості про них в Росреестр на державну реєстрацію — обов'язково в електронному вигляді та обов'язково в той самий день (якщо інші терміни не прописані в договорі). Відправити в Росреестр нотаріус повинен заяву про державну реєстрацію прав і додані до неї документи.

Те ж саме нотаріус повинен зробити, якщо посвідчує право на спадщину за законом і за заповітом або видає свідоцтво про право власності на частку у спільному майні за заявою другого з подружжя.

Для громадян ця послуга буде безкоштовною, хоча раніше реєстрація нерухомості через нотаріуса була можлива за додаткову плату в розмірі 1 тис. руб. Тепер подача документів на реєстрацію стане обов'язком нотаріуса (якщо проти неї не заперечують самі клієнти). Передбачено лише кілька причин (не залежних від нотаріуса), з яким він не може подати документи в Росреестр в електронному вигляді у встановлений термін — відсутність доступу до сервісів єдиної системи нотаріату небудь технічні проблеми, що виникли при відправці документів через сайт Росреестра, а також об'єктивні причини.

Спадок

Веденням спадкових справ займаються нотаріуси. Відповідно, якщо мова в цих справах йде про нерухомості (а найчастіше так і буває), то нотаріус курирує всі процеси. У його функції входить повідомлення відомих йому спадкоємців про відкриття спадщини з заявами про прийняття або відмову від спадщини, встановлення прав на обов'язкові частки у спадщині і навіть вжиття заходів щодо охорони спадкового майна (якщо є така необхідність). Свідоцтва про право на спадщину видає також нотаріус.

Остання воля: як правильно заповідати нерухомість по новим законам

Угоди за участю неповнолітніх

З 2016 року всі операції з нерухомістю, в яких беруть участь неповнолітні, які підлягають обов'язковому нотаріальному посвідченню. За дітей віком до 14 років угоди за розпорядженням нерухомістю можуть здійснювати їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни). Діти у віці від 14 до 18 років можуть укладати угоди самі, але тільки з письмової згоди законних представників. У кожному з двох випадків договір купівлі-продажу посвідчує нотаріус.

Юні власники: 6 питань про права дітей при операціях з нерухомістю

Договори ренти

Без нотаріального засвідчення договору ренти недійсним. Участь нотаріуса при таких угодах необхідно, щоб убезпечити боку від шахрайських і неправомірних дій. Нотаріус повинен переконатися в чіткості намірів кожної із сторін, адекватності учасників угоди, в справжності наданих документів та їх відповідність вимогам законодавства. У деяких випадках нотаріус може відмовити в посвідченні договору ренти.

Старість за чужий рахунок: що таке довічна рента житла

Операції з частками

У червні 2016 року в Росії набула чинності норма, за якою купувати і продавати, а також дарувати та обмінювати житло в частковій власності можна лише з участю нотаріуса. Всі операції з частками повинні бути обов'язково нотаріально посвідчені.

Нотаріус посвідчує угоди і з цілими квартирами, і з окремими частками. Правила стосуються тільки випадків, якщо кілька власників володіють квартирою в рамках спільної часткової власності. Не потрібно плутати з спільною сумісною власністю (без визначення часток), коли власниками об'єкту нерухомості вважаються кілька людей, що мають одне на всіх свідоцтво про право власності. У цьому випадку посвідчення договору нотаріусом не є обов'язковим.

Посвідчення договорів іпотеки часток

Договори іпотеки часток у праві спільної власності на нерухоме майно тепер підлягають обов'язковому посвідченню нотаріуса. Якщо купується по іпотеці квартира знаходиться в частковій власності або власники будуть володіти частками в ній, то договір купівлі-продажу (не кредитний договір) повинен бути неодмінно завірений нотаріусом.

На практиці договори при угодах з частковою власністю проходять через нотаріусів з 2016 року. Проте до недавнього моменту норми про іпотеку не було в законодавстві, а тепер вона прописана.



Категория: Недвижимость