Іпотека і ошукані пайовики: про що говорив Путін на президії Держради
Опубликованно 03.05.2019 00:50
Напередодні, 12 лютого, президент Росії Володимир Путін провів засідання президії Держради, присвячене питанням поліпшення житлових умов населення. Крім членів уряду і губернаторів, на засіданні були присутні забудовники, а також члени регіональних відділень «Опори Росії», «Ділової Росії» і Загальноросійського народного фронту.
Ми вибрали найбільш яскраві і важливі цитати президента про житлової політики в країні (стенограми з Держради опубліковані на сайті kremlin.ru).
Про реформу пайового будівництва
Одним з ключових питань на сьогодні є зміна схеми фінансування будівництва житлової нерухомості, заявив глава держави. Він нагадав, що з 1 липня 2019 року істотно зросте роль банків, які зобов'язані будуть надавати позики девелоперам під конкретні проекти. Крім того, кредитні організації повинні контролювати хід будівництва житлових комплексів, уточнив президент.
«Хотів би звернути увагу уряду, Банку Росії: потрібно чітко скоординувати роботу із забудовниками та кредитними організаціями, вибудувати і налагодити всі механізми, щоб цей перехід був максимально гладким для галузі, щоб банки були мотивовані кредитувати забудовників», — підсумував Путін.
Про побоювання бізнесу і громадян
Реформа пайового будівництва викликає побоювання як у бізнесу, так і у громадян, наголосив президент. Він пояснив, що багато хто боїться, що нововведення негативно відіб'ється на комплексній забудові, а також створить проблеми з введенням соціальної інфраструктури, так як девелоперам не вистачатиме ресурсів.
«Хотів би, безумовно, вислухати ваші міркування на цю тему. При цьому знову хотів би підкреслити: розвиваючи наші міста, освоюючи нові території, необхідно стимулювати таку забудову, яка відповідала б всім запитам і потребам громадян, сімей з дітьми, літніх людей. І так звані висілки, як у нас в народі кажуть, звідки просто не дістатися до шкіл, лікарень, поліклінік і дитячих садів, нікому не потрібні. І ще хотів би підкреслити ось що. Зараз діє понад мільйон договорів пайової участі. Потрібно забезпечити їх повну реалізацію, а також захистити права ошуканих пайовиків, які з вини недобросовісних компаній втратили і житла, і накопичень, часом залишилися одними з боргами. Звертаюся до керівників суб'єктів Федерації: безумовно, не можна затягувати з вирішенням проблем людей», — сказав Путін.
Про що мова
За даними Мінбуду Росії на 1 січня 2019 року, в Росії налічується 68 суб'єктів, де розташоване 898 проблемних новобудов. До реєстру ошуканих пайовиків включені 38,7 тис. громадян.
З 1 липня 2019 року зміниться схема продажу квартир в російських житлових комплексах. Забудовники зобов'язані перейти на проектне фінансування будівництва житлової нерухомості, продажу стануть можливі тільки через спеціальні ескроу-рахунку. Згідно новим нормам, кошти співінвесторів будівництва будуть зберігатися на спеціальних рахунках, які девелопери зможуть отримати після здачі об'єктів в експлуатацію. Зводити будівлі будуть за рахунок банківських кредитів.
Раніше планувалося, що російські забудовники зможуть продовжити реалізацію проектів за старою схемою, якщо дозвіл на будівництво отримано до 1 липня 2018 року. Однак наприкінці минулого року цю норму скасували. Тим не менш, у поправках до закону про пайове будівництво передбачили, що деяким забудовникам дозволять продавати квартири за старою схемою.
Про аварійне житло
Значний обсяг житлового фонду, який був визнаний аварійним на 1 січня 2012 року, вже розселили, підкреслив глава держави. За його словами, нові квартири отримали понад 1 млн російських громадян.
«В 2019 році розпочалася програма, яка охопить житловий фонд, що прийшов в непридатність з 1 січня 2012 року по 1 січня 2017 року. Наше завдання — розселяти аварійне житло, причому у великих обсягах, ніж його утворюється, тобто понад 2 млн кв. м в рік. І на такий рівень ми зобов'язані вийти не пізніше 2023 року. Тільки так ми зможемо не просто латати, а реально оновлювати житловий фонд країни», — підсумував глава держави.
Про що мова
З 2019 року в Росії стартувала нова програма розселення аварійних будинків. В неї потраплять житлові будинки, визнані аварійними після 2012 року, а також будівлі 1940-1950-х років будівлі. Власники такого житла отримають можливість самостійно знести і реконструювати багатоповерхівки, а на їх місці зводити нові будинки.
Мінбуд Росії раніше повідомив, що до 2024 року обсяг аварійних житлових будівель може збільшитися вдвічі, поповнившись 11,7 млн «квадратів».
Про молодих архітекторів
В містобудівну сферу необхідно залучати провідні молоді проектні та архітектурні команди, підкреслив президент.
«Такі фахівці у нас є, в тому числі серед випускників програми «Архітектори.РФ». І вони готові запропонувати свої цікаві, сучасні рішення. І спеціалізовані вищі навчальні заклади у нас працюють справно, працюють добре, готують фахівців. Їх потрібно використовувати. Але найголовніше — щоб у формуванні міського середовища брали участь самі громадяни. Саме людям потрібно довірити вирішувати, якими мають бути наші міста і селища», — пояснив Путін. За його словами, дана програма не вирішує всіх проблем, проте є підмогою для підготовки молодих фахівців.
«Сотні молодих архітекторів через цю програму пройшли, чотири вже затребувані на високому регіональному рівні — отримали посади головних архітекторів, заступників губернатора <...> зараз в двох регіонах теж заявки є ще на двох фахівців. Так що ми продовжимо цю програму», — уклав глава держави.
Про що мова
«Архітектори.РФ» — це безкоштовна освітня програма, яка призначена для підвищення кваліфікації російських архітекторів, проектувальників, містобудівників, а також студентів профільних навчальних закладів, йдеться на сайті програми. Вона працює в очній і заочній формах. Даний проект розробили БУДИНОК.РФ і КБ «Стрілка» за дорученням президента. Пілотна версія програми почала працювати в липні в 2018 року, а завершилася в грудні.
Про ошуканих дольщиках
Питання ошуканих пайовиків є сьогодні одним з фундаментальних, підкреслив Путін. Він пояснив, що дана проблема в Росії виникла не з-за великої кількості шахраїв, а з-за того, що держава досі не отрегулировало дану сферу цивілізованим чином.
«Нам, з одного боку, потрібно довести до 120 млн кв. м будівництво житла, з іншого боку, обмеження, пов'язані з переходом на нову систему фінансування, ведуть до стиснення ринку, можуть призвести до цього. Тут потрібно вирішити двоєдине завдання: з одного боку, стимулювати розвиток і будівництва, а з іншого боку, все-таки перейти на сучасні цивілізовані способи організації роботи», — сказав глава держави.
Про «сміттєвої реформу»
Президент також підкреслив, що при переході на нову систему поводження з комунальними відходами необхідно мінімізувати витрати для російських громадян.
«Звичайно, без контролю з боку суспільства, з боку громадських організацій, в тому числі з боку Загальноросійського народного фронту, ну і інших організацій, ефективно вирішити цю проблему неможливо. Вона затратна, абсолютно очевидно, вона вимагає об'єднання зусиль і громадян, і держави, муніципалітетів, регіонів. Всіх! Але вона повинна бути грамотним чином і з мінімальним збитком, з мінімальним навантаженням на громадян реалізована. Це безумовно», — резюмував Путін.
Про що мова
Нова система поводження з комунальними відходами запрацювала з початку 2019 року. У народі нововведення отримало назву «сміттєва реформа». З нового року у всіх великих містах Росії повинна була з'явитися спеціальна інфраструктура для роздільного збору побутових відходів. Крім того, з січня цього року всі сміттєві баки потрапили в спеціальний реєстр контейнерних майданчиків. В уряді заявили, що дана система запрацює повсюдно в найближчі п'ять років, заявляли в уряді.
Тарифи на збір комунальних відходів в 2019 році також істотно зросли, що викликало невдоволення в суспільстві. З нового року вартість збору сміття в середньому по країні становить 100 руб., раніше цей показник знаходився на рівні 65 руб.
Категория: Недвижимость