Як правильно розрахувати податок на нерухомість


Опубликованно 15.05.2019 18:45

Як правильно розрахувати податок на нерухомість

За що доводиться платити

Об'єкти нерухомого майна — це не тільки будинок або квартира. Податок доведеться платити за гараж, кімнату в гуртожитку і паркувальне місце, набуте у власність. Комерційна нерухомість теж оподатковується, як і дачні будинки, господарські будівлі, склади, недобудовані об'єкти. До нерухомості відносять навіть морські судна і космічні об'єкти, тому якщо ви є щасливим володарем останніх, доведеться періодично навідуватися до податкової. Розрахунок буде проведений індивідуально по кожному з об'єктів власності, незалежно від того, скільки у вас квартир, яхт і космічних кораблів.

Від чого залежить і як змінюється вартість

У податковій службі враховують кадастрову вартість — суму, розраховану кадастрової палатою. Вона змінюється раз в три роки у всіх містах, крім Москви, Севастополя і Санкт-Петербурга. В останніх трьох населених пунктах ціну переглядають кожні два роки з-за динамічних змін на ринку нерухомості. Сума змінюється в залежності від інфраструктури району, зносу будинку, наявності аналогічних пропозицій у продажу. Якщо вартість, підрахована кадастрової палатою, вас не влаштовує, ви можете звернутися в суд для перерахунку. Для формули податку на нерухомість потрібно дізнатися кадастрову та інвентаризаційну вартість об'єкта, а також ставку і належні вам пільги.

Як дізнатися кадастрову вартість

Для отримання інформації про ціну власності ви можете звернутися в кадастрову палату свого міста і подати заяву на отримання довідки про кадастрової вартості об'єкта. Обов'язково візьміть з собою паспорт. Довідка буде готова протягом п'яти робочих днів, і це безкоштовно. Якщо вам не потрібен оригінал документа з підтвердженням вартості квартири, то можна уточнити її, не виходячи з дому — на сайті Росреестра. У розділі «електронні послуги» перейдіть у вкладку «довідкова інформація по об'єктах нерухомості» або ж знайдіть свій будинок на публічній кадастровій карті з координатами і адресою.

Як дізнатися інвентаризаційну вартість

Інвентаризаційну оцінку зазвичай запитують, коли хочуть придбати або продати квартиру, беруть участь у процесах приватизації, успадкування або обміну. Цю суму розраховують фахівці в Бюро технічної інвентаризації. Вони визначають відновну вартість — вартість будівлі на справжній момент, ніби воно було побудовано тільки зараз з урахуванням витрат на введення в експлуатацію. Найбільше значення для розрахунку інвентаризаційної вартості на нерухомість будуть мати: площа житла, вид фундаменту, кількість несучих стін, вікон, дверей, а також ліфтів і поверхів у будинку. Крім того, враховують ціни обладнання і матеріалів, заробітну плату робітників, складські і транспортні витрати та утримання інженерних мереж. З відновної вартості вираховують відсоток зносу і зміни вартості матеріалів та послуг.

Як визначити податкове вирахування

При сплаті податку за кадастрової вартості для власників передбачений податковий відрахування. Важливо, що скористатися цією пільгою можна тільки на один об'єкт нерухомості з різних категорій (будинок, кімната, квартира тощо). Тому якщо у вас у власності від двох і більше квартир (будинків), зробіть розрахунки для кожного об'єкта, визначити, який з них вигідніше отримувати відрахування. Якщо не оберете самостійно і не повідомите податкову службу, то фахівці самі визначать, для якої квартири надати максимальну пільгу, і не завжди це буде розрахунок на вашу користь.

Деякі власники за законом звільняються від податкових виплат. Повний список пільг можна подивитися на сайті Федеральної податкової служби, де зазначена довідкова інформація про пільги і ставки по майнових податках. Їх не повинні платити Герої СРСР, пенсіонери, інваліди I і II групи, дружини загиблих на роботі держслужбовців, солдатів і офіцерів, сім'ї військових, які втратили годувальника. Від сплати податку теж звільняють лише один об'єкт з кожної категорії нерухомості, якщо у вас їх декілька. Цю міру прийняли для того, щоб платоспроможні власники не гналися за вигодою, переписуючи квартири, наприклад, на старих батьків.

Як вибрати ставку

У нас в країні використовується трирівнева податкова ставка на майно. Для житлових будинків, машино-місць, гаражів, недобудованих будівель і госпбудівель вона дорівнює 0,1% — це перший рівень. Для будівель, що не належать до цих категорій і визначаються як «інші», ставка становить 0,5%, а для дорогої нерухомості, яку кадастрової службі оцінили на суму понад 300 млн руб., — 2%. До речі, ставка варіюється на розсуд муніципалітетів, вона може бути знижена або підвищена до 0,3%, якщо мова йде про першому рівні нерухомості.

Як порахувати податок

До 2020 року майновий податок буде розраховуватися тільки по кадастрової вартості, цього моменту передує тривалий плавний перехід, так як порівняно з попередніми роками ціна стане вищою. Працює зараз формула описана в Податковому кодексі і містить зменшує коефіцієнт, якого через рік не буде. Виглядає вона так:

Податок = (Пк — Ні) х Кф + Ні

Пк — величина податку з кадастровим розрахунками (це кадастрова ціна, помножена на податкову ставку). Ні — це сума від інвентаризаційної вартості (інвентаризаційну ціну помножити на податкову ставку). Кф розберемо окремо — це зменшує коефіцієнт, який щороку зростає. Наприклад, у 2017 році Кф дорівнював 0,2, в 2018-му — 0,6, в 2019-му становить 0,8, а після 2020 року Кф буде дорівнює 1. Всі вказані у формулі елементи ми розібрали вище, тому вам залишається лише озброїтися калькулятором, з посиланнями статті і терпінням для розрахунків.



Категория: Недвижимость