День в історії: Число Пі і перший відеомагнітофон
Опубликованно 23.05.2019 00:08
Міжнародний день річок
14 березня у багатьох країнах відзначається Міжнародний день річок (International Day for Rivers), раніше мав назву Міжнародний день боротьби проти гребель, за річки, воду і життя (International Day of Action Against Dams and for Rivers, Water and Life). Також він відомий у світі як "Міжнародний день дій проти гребель", який з'явився в календарі екологічних дат за ініціативою американської громадської організації "Міжнародна мережа річок".
У березні 1997 року В бразильському місті Курітіба, відбулася Перша міжнародна конференція проти будівництва крупних гребель, яка підтримала установа нового свята і постановила "відзначати день боротьби з греблями в захист Річок, Води і Життя щорічно 14 березня". Девізом Дня є слова: "За річки, воду і життя!".
Конференція, що об'єднала громадськість 20 країн, поставила важливе завдання: виробити демократичні методи управління басейнами річок. У своєму зверненні делегати призвели такі цифри: за останні півстоліття до 60 мільйонів осіб були змушені покинути рідні місця через будівництво гребель, і майже півмільйона квадратних кілометрів родючих земель і лісів були затоплені. Тому учасники конференції також закликали оцінити ризик і можливі наслідки прориву великих гребель і те, до яких можливих жертв і руйнувань це може призвести.
На початку антиплотинного світового руху, в 1998 році, в цей день пройшло більше 50 акцій протесту в більш ніж 20 країнах світу, в тому числі в Бразилії, Індії, Таїланді, Австралії, Росії, Японії, США.
Міжнародний день числа Пі
Сьогодні, 14 березня, у світі відзначається одне з самих незвичайних свят — Міжнародний день числа Пі (International ? Day).
Вперше День був відзначений в 1988 році в науково-популярному музеї Эксплораториум в Сан-Франциско, а це неофіційне свято придумав роком раніше фізик із Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць / число) день 14 березня — 3/14 — збігається з першими розрядами числа ? = 3,14...
З цим незвичайним числом ми стикаємося вже в молодших класах школи, коли починаємо вивчати коло і коло. Число пі — математична константа, яка виражає відношення довжини кола до довжини її діаметру. В цифровому вираженні ? починається як 3,141592... і має нескінченну математичну тривалість.
У повсякденних обчисленнях ми користуємося спрощеним написанням числа, залишаючи тільки два знаки після коми, — 3,14. Поглянувши на цей знак, одразу ж стає очевидним, чому саме сьогодні відзначається День числа Пі.
Як вважають фахівці, це число було відкрите вавилонськими магами. Воно використовувалося при будівництві знаменитої Вавилонської вежі. Однак, недостатньо точне обчислення значення «Пі» призвело до краху всього проекту. Можливо, що ця математична константа лежала в основі будівництва легендарного Храму царя Соломона.
Примітно, що Міжнародний день числа Пі, навмисне чи випадково збігається з днем народження одного з найбільш видатних фізиків сучасності — днем народження Альберта Ейнштейна (Albert Einstein).
Вчені і любителі математики дуже люблять це свято, відзначаючи його різноманітними фізико-математичними та кулінарними (!) заходами. Кулінарія тут припадає якраз дуже до речі — зазвичай випікаються великі круглі торти, і вся команда розсідається навколо «магічного» кола (як правило, з намальованим Пі в центрі), пригощаючись і розмірковуючи про відносність цього незвичайного числа.
Перший в історії відеомагнітофон
До початку 1950-х років єдино можливим способом запису відеозображення і його подальшої демонстрації була кіноплівка. Але в цей період телебачення почало бурхливо розвиватися, тому кіноплівка абсолютно не відповідала його потребам.
Кілька років через неможливість запису телепередачі виходили у прямому ефірі. Чи треба говорити, що це було дуже незручно? Звичайно ж, про те, щоб люди самостійно записували і переглядали щось з телевізора, взагалі не йшлося.
З цієї причини перший в історії відеомагнітофон був сконструйований саме для потреб телебачення. Розробник новинки – американська фірма Ampex. Вона була заснована в 1943 році російським іммігрантом Олександром Михайловичем Понятовым.
Цікавий момент: назва фірми тільки наполовину складається з ініціалів засновника, друга ж половина назви – це похідне від слова excellency, "ваше превосходительство". Як колишній полковник царської армії, Понятов мав на нього право.
Перший випущений компанією відеомагнітофон був катушечным. Він був продемонстрований 14 березня 1956 року і призначався виключно для професійного використання в телестудіях. Звичайним людям купувати його не приходило в голову, та і вартість, а також габарити були не на користь такої покупки.
Продукція Ampex при великому попиті і повній відсутності конкуренції мала неймовірний успіх. Був також невеликий період часу, коли сам процес відеозапису називали "ампексированием".
Нагадаємо, днем раніше ми згадували відкриття Урану і Періодичну таблицю елементів.
Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на сторінку Bigmir)net на Facebook: facebook.com/bigmir.net.
Категория: Новости