День в історії: Перший вертоліт-амфібія і день гемофілії


Опубликованно 09.06.2019 00:16

День в історії: Перший вертоліт-амфібія і день гемофілії

День народження Любомира Романкива

Любомир Романків народився 17 квітня 1931 року в Жовкві в Польщі (з 4 грудня 1939 року Львівська область, Україна). У 1944 році разом з батьками переїхав у Канаду. У 1957 отримав ступінь бакалавра в Альбертському університеті, закінчив магістратуру і отримав звання доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті в 1962 році. Автор понад 150 статей, відредагував 10 томів матеріалів різних технічних симпозіумів

Романків - провідний науковий компанії IBM в галузі комп'ютерних технологій, сооткрыватель (разом з Девідом Томпсоном) процесів створення тонкоплівкових індуктивних і магниторезистивных микроголовок для запису інформації, що уможливили появу жорстких дисків і персональних комп'ютерів.

За значні досягнення отримав медаль Перкина — вищу нагороду Товариства хімічної промисловості США (1993), медаль Вітторіо де Нора від Електрохімічного товариства США (1994), премію Морріса Либманна від IEEE (1994), «Винахідник року» за версією Асоціації прав інтелектуальної власності Східного Нью-Йорка (2000) і «Винахідник Року» (Асоціація права інтелектуальної власності Нью-Йорка, 2001 рік). Отримав 13 нагород за видатні винаходи і внесок від IBM і 25 нагород за винаходи і досягнення. Занесений в престижні видання «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці». У березні 2012 року внесено в Національний зал слави винахідників США[en], є одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом), удостоєним такої честі.

Перший вертоліт-амфібія

Вчений-авіаконструктор Ігор Сікорський (1889-1972) є автором першого в світі чотиримоторного літака, першого в світі трансатлантичного гідроплана і першого серійного вертольота.

Ще в 1931 році він запатентував проект машини, яка в своїх принципових рисах мало чим відрізнялася від сучасних моделей вертольота: два пропелера – головний (горизонтальний) на даху і допоміжний (вертикальний) на хвості. Його перший експериментальний вертоліт «VS-300», керований самим конструктором, піднявся в повітря у вересні 1939 року. Також до 1939 року Сікорський створив близько 15 типів літаків.

Вертоліт «VS-300» представляв собою сталеву трубу з відкритою кабіною для пілота, потужність апарату становила 65 кінських сил, він був оснащений двигуном «Lycoming» і ремінною передачею, які обертали трилопатевий головний ротор.

17 квітня 1941 року авіаконструктор Ігор Сікорський продемонстрував приголомшеної американській публіці перший у світі гелікоптер-амфібію на поплавцевому шасі. Це був модифікований «VS-300». Вертоліт здійснив зліт з води і приземлився на сушу. Тривалість польоту гелікоптера на поплавцях склала 1 годину 35 хвилин, а швидкість досягала 100 кілометрів на годину.

Згодом авіаконструктором були створені і доведені до серійного виробництва вертольоти 18 типів. Саме вертоліт Сікорського був першим у світі поставлений на серійне виробництво. Також він першим у світі почав будувати турбінні вертольоти, вертольоти-амфібії з шасі, що забираються і крани, що «літають».

На вертольотах Сікорського були вперше здійснені перельоти через Атлантичний (1967) і Тихий (1970) океани з дозаправкою в повітрі. Машини інженера застосовувалися як для військових, так і для цивільних цілей. Останнім вертольотом, побудованим Сікорським до відходу на пенсію, став «S-58», який по праву вважається кращим вертольотом першого покоління.

Справа авіаконструктора продовжує заснована ним компанія «Sikorsky Aircraft Corporation», яка і сьогодні є одним зі світових лідерів проектування і виробництва вертольотів для комерційних, промислових і військових потреб.

Всесвітній день гемофілії

Щорічно 17 квітня багато країн приєднуються до акції Всесвітньої федерації гемофілії (World Federation of Hemophilia, WFH) і Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) і відзначають Всесвітній день гемофілії (World Hemophilia Day) або Всесвітній день боротьби з гемофілією.

Загальна мета проведених заходів полягає в тому, щоб привернути увагу суспільства до проблем гемофілії і зробити все можливе для поліпшення якості медичної допомоги, яка надається хворим цією невиліковною генетичним захворюванням.

Сама дата, 17 квітня, приурочена до дня народження засновника WFH Френка Шнайбеля і відзначається з 1989 року в багатьох країнах світу. А гемофілія — незсідання крові — одне з важких генетичних захворювань, викликане вродженою відсутністю в крові факторів згортання VIII і IX.

За деякими оцінками, сьогодні кількість хворих на гемофілію в світі складає 400 тис. чоловік (один з 10 тисяч чоловіків). Відповідно до Регістру міністерства охорони здоров'я станом на квітень 2014 року, в Росії — понад 8 тисяч людей з гемофілією, які потребують лікарської терапії.

До недавнього часу мало хто з хворих дітей доживав до зрілого віку (середня тривалість життя хворих на гемофілію в Росії становить 30 років). В даний час в арсеналі російських фахівців з'явилися інноваційні методи терапії, які дозволяють значно поліпшити якість життя пацієнтів та збільшити її тривалість.

Крім того, нові засоби лікування гемофілії — це високоочищені препарати, що не містять білки людського походження, що робить їх безпечними з точки зору потенційної вірусної інфекції.

При достатній кількості лікарських засобів хворий на гемофілію може вести повноцінне життя: вчитися, працювати, створити сім'ю, тобто бути повноцінним членом суспільства і приносити користь своїй країні.

Але як і раніше недостатнє забезпечення антигемофільними препаратами призводить до ранньої інвалідності в першу чергу дітей і молодих людей, які страждають на гемофілію. За даними WFH, на сьогоднішній день близько 75% хворих з геморагічними захворюваннями як і раніше отримують неадекватну допомогу або взагалі не отримують лікування.

І хоча зусиллями вчених, лікарів, «Всесвітньої організації охорони здоров'я», «Всесвітньої федерації гемофілії», «Товариства хворих на гемофілію» сьогодні діагноз «гемофілія» перестав бути смертним вироком, але це не привід спочивати на лаврах, адже до остаточної перемоги над цим захворюванням ще далеко.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували політ жінки навколо земної кулі і переліт Ла-Маншу.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на сторінку Bigmir)net на Facebook: facebook.com/bigmir.net.



Категория: Новости