Готель «Росія», Воєнторг і Таганська АТС: Москва, якої більше немає


Опубликованно 10.06.2019 00:12

Готель «Росія», Воєнторг і Таганська АТС: Москва, якої більше немає

Про раніше існуючих спорудах можна навіть не здогадуватися, якщо не знати історію міста. Згадаємо деякі з них.

Страсний монастир — Московський театр мюзиклу

Жіночий монастир був заснований в середині XVII століття біля воріт Білого міста. Спочатку тут звели храм, навколо якого пізніше збудували огорожу, а потім зробили келії для черниць. У 1641 році за наказом Михайла Романова в Москву привезли чудотворну Страсну ікону Божої Матері, на честь якої монастир отримав назву. За час свого існування на території забудовувалася і службовими будівлями, які зайняли цілий квартал.

У XIX столітті комплекс відреставрували, а стару дзвіницю, що виходила на Тверську вулицю, замінили новою, із в'їзними воротами у псевдоросійському стилі, з наметом і годинами. Після революції 1917 року монастир скасували, а приміщення використовували під потреби громадських організацій. Останнім тут розміщувався музей Союзу безбожників СРСР. Дзвіницю використовували для плакатів агітаційного характеру. У 1931 році монастир було вирішено знести повністю.

Фото: Wikimedia.org

Пізніше Страсну площу перейменували на Пушкінську, розбили на ній сквер з пам'ятником А. С. Пушкіна в центрі. На місці дзвіниці на початку 60-х збудували один з найбільших в країні кінотеатрів. Зараз будівля займає Московський театр мюзиклу.

Військторг — торгово-офісний центр «Воєнторг»

Будівля в стилі модерн з елементами ар-деко на Воздвиженці збудували на замовлення Економічного товариства офіцерів Московського військового округу. У 1910 році проект отримав архітектурну премію міської думи. Будинок був спроектований за зразком паризьких універмагів. Внутрішнє планування Військторгу повторювала універсальний магазин Тіцу в Дюссельдорфі. Для обробки інтер'єрів використовували італійський мармур, американський горіх, парадні сходи висвітлював світловий ліхтар, барельєфи і розписи на стінах і колонах були присвячені 100-річчю Бородінської битви.

На перших трьох поверхах будівлі розміщувалися лавки і магазини, на четвертому — конторські приміщення, на п'ятому — швацькі, кравецькі та взуттєві майстерні, а підвал і мансарди віддали під склади товарів. У 1935 році у магазині змінили планування: центральну сходи розібрали, світловий ліхтар закрили склепінчастою перегородкою.

Фото: Wikimedia.org

До кінця XX століття Центральний військовий універсальний магазин працював у повноцінному режимі, але із-за зносу і ряду аварійних подій був закритий. У 1997 році «Військторгу» був привласнений статус виявленого пам'ятника архітектури, а в 2003-му будівлю закрили на повну реконструкцію, незважаючи на протест громадськості. Нова споруда лише віддалено нагадувала свого попередника і, на думку московських архітекторів, стала однією найпотворніших в столиці.

Готель «Росія» — парк «Заряддя»

Одну з найбільших готелів у світі побудували на місці житлових кварталів, які до початку XX століття перетворилися в нетрі. Територію Заряддя зачистили в 1930-е роки під будівництво «восьмий висотки», в якій розмістилося б одне з державних відомств. Але війна, а потім смерть Сталіна зупинили будівництво. На фундаменті нереалізованого будівлі почали будувати готельний комплекс для делегацій, які приїжджали в столицю з народних республік для зустрічей у Палаці з'їздів.

При проектуванні «Росії» архітектор Дмитро Чечулин виїжджав з робочими відрядженнями в Париж і Лондон, а також консультувався з представниками американської компанії Hilton. У 1970 році «Росія» потрапила в Книгу рекордів Гіннеса як найбільша в світі.

Фото: Wikimedia.org

Готель місткістю більше 5 тис. людина працювала до кінця 1990-х, але в останні роки не окупає себе і приносила столичним властям великі збитки. На початку 2000-х будівлю вирішили демонтувати. Із-за близькості до Кремля його не стали підривати, а розбирали з допомогою будівельних кранів. Доля вивільненої території вирішувалася протягом десяти років, поки не було прийнято остаточне рішення про будівництво ландшафтного парку «Заряддя», який відкрили на День міста в 2017 році. Зараз на території парку працюють мультимедійний центр, ресторан, крижана печера і концертний зал.

Готель «Інтурист» — The Ritz-Carlton, Moscow

Готель на місці прибуткового будинку XIX століття побудували в 1970 році. Тоді 22-поверхова будівля зі збірного залізобетону було найвищим у місті. За проектом архітектора Всеволода Воскресенського другу лінію готелю планували звести на місці театру Єрмолової, але від цієї задумки пізніше відмовилися. Готель складалася з 436 номерів, включаючи 70 люксів і 13 апартаментів. Репутацію «Інтуриста» сильно зіпсували фарцовщики, які в 1980-ті роки зробили готель місцем продажу дефіцитної продукції.

Фото: Valery Khristoforov/Globallookpress

До кінця 1990-х мерія Москви ухвалила рішення знести уродующее історичний центр будівлю і побудувати на його місці готель, більш відповідний архітектурному вигляду місця. У 2001 році «Інтурист» розібрали за принципом безвідходних технологій. Весь будівельний матеріал при демонтажі пішов на вторинне використання: бетонні плити переробляли в щебінку, а залізну арматуру відправляли на переплавку. Будівництво нового готелю класу de luxe закінчилося в 2007 році. Місткість The Ritz-Carlton, Moscow — 334 номери. Крім того, у готелі працює бальний зал площею 650 кв. м, а з ресторану зі скляною терасою на даху будівлі відкривається панорамний вид на Червону площу.

Таганська АТС — РК «Резиденція на Покровському бульварі»

Будівля АТС на Покровському бульварі побудували в 1929 році. Воно було яскравим прикладом конструктивізму в промисловій архітектурі, стверджували історики. Василь Мартинович створив будинок, витриманий в стилістиці авангарду, але надав йому пластичність, нехарактерну для більшості споруд цього періоду. Будівлю було розділене на дві частини, візуально розмежовані фасадом: праворуч від вертикального вікна у всю висоту будинку знаходилося обладнання станції, ліворуч — кабінети. Скруглення зовнішньої стіни в місці примикання машинного залу до сходовій клітці, тонкі лінії вікон та «корабельні» перила на покрівлі будівлі були яскравими авторськими рішеннями.

Фото: Wikimedia.org

Коли стало відомо про знесення АТС, провідні архітектори країни написали звернення до мера Собяніна, вказуючи на унікальність будівлі, його значення для історії і гармонійне поєднання з забудовою Покровського бульвару. Проти знесення виступали і звичайні жителі, а бренд Heart of Moscow випустив значок із зображенням знаменитої телефонної станції. Але рішення про знесення було прийнято всупереч потужному цивільного протесту. У 2016 році будівлю знесли, а на його місці побудували семиповерховий комплекс преміум-класу. Будова, значно перевищує висоту сусідніх будинків, спробували вписати в ландшафт. За інформацією від забудовника, фасад РК витриманий у стилі австрійського модерну.



Категория: Недвижимость