Без ескроу: скільки житла в Москві будуть продавати за старими правилами
Опубликованно 25.06.2019 00:38
З 1 липня 2019 року девелопери зможуть продавати за старими правилами, без переходу на ескроу-рахунки, 70-80% новобудов, зведених сьогодні в Москві. Такі дані наводять ріелтори та аналітики, опитані редакцією «РБК-Нерухомість».
При цьому обсяг проектів, які після переходу на проектне фінансування зможуть продавати за старими правилами (без урахування нових проектів і новобудов, які реалізуються через ескроу), при поточному попиті в столиці вистачить на півроку реалізації, підрахували аналітики на запит редакції.
Хто зможе продавати за старими правилами
Згідно з постановою уряду, забудовники можуть продавати проекти будуються за старими схемами, якщо будівельна готовність становить не менше 30%, а кількість укладених ДДУ — не менше 10%. При цьому для проектів комплексного розвитку території поріг будівельної готовності знижується до 15%, а для системоутворюючих компаній (входять ПІК і ЛСР) досить рівня в 6%.
Будівельна готовність вважатиметься на основі коефіцієнтів готовності конструктивних елементів та готовності по фактично понесених витрат. Ці значення будуть коригуватися в залежності від особливостей конкретних об'єктів: паркінг тільки наземний чи є підземний, квартири з оздобленням або без — все це впливає на розрахунок будівельної готовності, пояснює генеральний директор компанії «Азбука житла» Володимир Каширцев.
«Старі» новобудови Москви
Зараз у Москві, за даними онлайн-сервісу оголошень ЦІАН, близько 18% об'єктів, у яких ведеться продаж житла, перебуває на стадії котловану, 10% — монтажу нижніх поверхів. Таким чином, за розрахунками компанії, близько 80% об'єктів продовжать реалізовувати за старими правилами. В ріелторських компаніях Est-a-Tet і «Азбука житла» називають схожі цифри — понад 70%.
З поточного пропозиції тільки об'єм від компаній ПІК і ЛСР становить 479,6 тис. кв. м, говорить директор департаменту проектного консалтингу Est-a-Tet Роман Родіонцев. За його словами, до цього необхідно додати пропозиції решти забудовників у проектах, що знаходяться на стадії монтажу середніх поверхів і вище, що становить 1,8 млн кв. м квартир та квартир, плюс проекти, які беруть участь у програмі реновації. Таким чином, з поточного обсягу пропозиції за старими правилами може продаватися як мінімум 2,3 млн кв. м житла.
Рахунки ескроу: як буде працювати нова система купівлі житла
«З урахуванням того, що на ринку новобудов Москви спостерігається прискорення темпів будівництва (щоб встигнути до 1 липня вийти на 30%-ву готовність об'єкта), частка квартир та квартир, які можуть продаватися за старими правилами з поточного обсягу пропозиції, складе 70%», — прогнозує Родіонцев.
На скільки вистачить запасів новобудов
Сьогодні на первинному ринку Москви, за даними ЦІАН, в реалізації знаходиться 53,6 тис. лотів, це близько 3,58 млн кв. м житла. Також до будівництва анонсовано девелоперами більше 400 проектів комплексної і точкової забудови, у них на 220 будинків вже видані дозволи на будівництво, говорить керівник аналітичного центру ЦІАН Олексій Попов.
Обсяг пропозиції новобудов Москви
Обсяг (кв. м) Кількість (лотів) Обсяг пропозиції квартир і апартаментів (травень 2019г.) 3 683 023 54 876 Обсяг пропозиції, який зможуть продавати без ескроу 2 269 531 31 540 Обсяг проектів з дозволом на будівництво 18 510 140 316 741
Таблиця: Est-a-Tet
У столиці, за словами Каширцева, число ув'язнених ДДУ стабільно росло останні три роки. За даними Росреестра, в 2016 році було укладено 35,6 тис. ДДУ, у 2017-му — 54,2 тис. ДДУ, за підсумками 2018-го — 79,6 тис. ДДУ. При таких цифрах, щоб реалізувати поточні новобудови, потрібно менше року без урахування виходу нових проектів і корпусів, зазначає експерт.
Як девелопери будуть змінювати ціни на житло після переходу на ескроу
«Поточний обсяг пропозиції на первинному ринку столиці при рівні попиту близько 6,9 тис. лотів в місяць забудовники зможуть реалізувати за вісім місяців. А лоти, які влітку продовжать реалізовувати за старими правилами, — за п'ять місяців», — вважає Попов.
Якщо говорити в цілому про проекти, які ще не вийшли в продаж, але вже заявлені до будівництва в Москві, то тільки компанії ПІК і ЛСР планують побудувати 4,08 млн кв. м і 608,5 тис. кв. м відповідно, відзначає Родіонцев. «Якщо говорити про видані дозволи на будівництво житла за 2018 рік у розмірі 21,4 млн кв. м, то прогнозний період реалізації при усереднених показниках може скласти трохи більше чотирьох років. Але в реальності цей термін буде більше, так як не можна розраховувати на стабільно високий рівень продажу в довгостроковій перспективі», — підсумовує Каширцев.
Категория: Недвижимость