Зіпсував небо: Астрономи ополчилися на Ілона Маска


Опубликованно 30.06.2019 00:12

Зіпсував небо: Астрономи ополчилися на Ілона Маска

Ілон Маск зі своїми супутниками інтернету забирає у землян звичне їм небо. Найбільше обурені астрономи, які побоюються, що не зможуть у майбутньому вести свої спостереження через штучних об'єктів.

Цілий рій 60 супутників Starlink, які Ілон Маск запустив на навколоземну орбіту 23 травня, символізував не тільки початок нової ери супутникового інтернету, але і змінив нічне небо, додавши на ньому те, чого раніше спостерігати не доводилося. І ради цього виявилися далеко не всі.Незабаром після запуску прості спостерігачі і астрономи могли помітити на нічному небі цілий «поїзд» з кількох десятків супутників, який повільно пропливав по небу.

«Супутники Starlink тільки що пролетіли над головою. Вони спалахували. Деякі були яскраві, як Полярна зірка. Досить зловісне видовище», — написав у твіттері астроном з Колорадо Алекс Паркер 25 травня.

Ентузіасти космосу і астрономи-любителі почали ділитися знімками незвичайного явища, проте вже незабаром почалися скарги і застереження, в основному, від професійних астрономів, про те, що подібні запуски можуть назавжди позбавити землян звичного зоряного неба, а вчених — можливості безперешкодно спостерігати за небесними об'єктами.

Незабаром після запуску «поїзд» Маска «розсмоктався», супутники стали розходитися один від одного і за рахунок власних двигунів збільшувати свої орбіти. Однак побоювання астрономів залишилися. Адже, згідно з озвученими раніше планами, підсумкова угруповання Starlink буде складатися з 12 тис. космічних апаратів!

Багатьох налякали розрахунки Паркера, який є фахівцем в області небесної механіки, який прикинув, як зміниться нічне небо, коли Маск збере на орбіті повну угруповання супутників. «За моїми підрахунками в середині літа опівночі в Сіетлі близько 500 з них будуть знаходитися над горизонтом і безпосередньо освітлені Сонцем», — написав астроном.

На його думку, у такого розвитку подій є дві проблеми з точки зору вчених. По-перше, наявні і будуються великі телескопи не розраховані на те, щоб в їх полі зору постійно пролітали яскраві, швидкі штучні об'єкти. «Коли ми розробляємо нові, великі установки, великі обсерваторії та огляди для виявлення, наприклад, небезпечних астероїдів, ми проектуємо їх з точністю до міліметра. Ми робимо це, щоб переконатися, що враховані будь-які ризики, — пояснив він. — І це (супутники Starlink) — той прикрий фактор, до якого, взагалі кажучи, ми не готові, оскільки до недавнього часу він не був проблемою...

Якщо SpaceX запустить 12 тис. супутників, їх число перевищить число видимих зірок на небі».І наскільки ця проблема посилиться в майбутньому з ростом числа супутників — не ясно. Над якими районами Землі будуть літати супутники? Як вони будуть орієнтовані? Якими будуть їхні розміри в майбутньому? На ці запитання компанія Space X не дає відповіді.

Друга проблема, на думку Паркера в тому, що по суті Space X стала приватною компанією, яка забирає у кожного жителя Землі звичне йому зоряне небо.

«Небо це культурний, природний ресурс. Без перебільшення всі люди, що жили коли-небудь на Землі, жили під одним і тим же небом, яке ми бачимо сьогодні. І в цьому його цінність. І тому складно оцінити, наскільки важливо збереження виду нічного неба, до якого ми звикли», — додав він.У відповідь на ці побоювання Маск поспішив заспокоїти астрономів короткої записом в твіттері. «Коли будуть видні зірки, супутники будуть у темряві», — написав він, маючи на увазі те, що супутники будуть видні в променях Сонця лише на світанку і на заході.

Пізніше Маск заявив, що його супутники завдадуть нульовою шкоди великим відкриттям в астрономії, і що сьогодні в навколоземному просторі обертаються 4900 супутників, які не заважають більшості людей. «У будь-якому випадку нам треба виводити телескопи в космос», — написав мільярдер. При цьому він погодився звернути увагу на проблему і максимально знизити альбедо (відбивну здатність) у майбутніх супутників.

Свої побоювання висловили і радиоастрономы.

«Ми продовжуємо слідкувати, аналізувати і обговорювати зміну параметрів систем Space X. Серед багатьох пропозицій на розгляді — введення заборонних зон і інші обмеження навколо нинішніх радіоастрономічних установок ....», — йдеться в заяві Національної радіоастрономічної обсерваторії.

«Супутникові угруповання можуть нести підриває загрозу важливою існуючої та майбутньої астрономічної інфраструктурі, і ми закликаємо їх творців, як і законодавців працювати разом з астрономічним співтовариством для погодженого аналізу і розуміння впливу супутникових угрупувань», — йдеться в заяві Міжнародного астрономічного союзу.Однак зараз в американському законодавстві немає статей, які обмежують видимість супутників на нічному небі, за винятком закону, що забороняє «нав'язливу рекламу в космосі», пише SpaceNews. Супутники StarLink схвалені Федеральною комісією зв'язку США, а запуски ракет Falcon 9 мають ліцензовані Федеральним управлінням цивільної авіації.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Маск попередив про насування на людство катастрофи.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на сторінку Bigmir)net на Facebook: facebook.com/bigmir.net.



Категория: Новости