День в історії: Перший мобільний телефон і штрих-код


Опубликованно 07.07.2019 00:12

День в історії: Перший мобільний телефон і штрих-код

Перша в світі операція з пересадки нирки

Експерименти по пересадці нирки, порівняно з трансплантацією інших органів, почалися доволі рано – в самому початку 20 століття, і одержали широке поширення. Перші експерименти даних операцій проводилися над тваринами і виконувалися вченими різних країн, але були безуспішними.

Вперше у світі трансплантацію нирки від людини людині здійснив завідувач хірургічним відділенням Харківської міської лікарні Юрій Вороний. 3 квітня 1933 року він пересадив 26-річній жінці нирку 60-річного померлого чоловіка. Даний факт підтверджується архівними документами.

В цей день в хірургічне відділення лікарні Харкова була доставлена в напівпритомному стані 26-річна жінка з усіма симптомами сулемового отруєння. В цей же час в лікарню був доставлений 60-річний чоловік з переломом основи черепа. Потерпілий помер у приймальному спокої. Вороний прийняв рішення використовувати нирку померлого чоловіка заради порятунку життя тяжкохворий. Операція почалася через шість годин після смерті потерпілого.

Нирка була трансплантирована як тимчасовий захід на період гострої ниркової недостатності. Пересаджений орган включився в кровотік і почав функціонувати. На жаль, хвора, проживши з чужою ниркою більше двох діб, померла.

Тим не менше, значення цієї операції важко переоцінити. Ця операція стала першою в світі трансплантацією нирки від людини людині, що довело можливість в клінічних умовах пересаджувати не тільки шматочки тканин, а цілі органи живій людині. Також вона спростувала теорію про так званому «трупному отруту», яка в ті роки широко побутувала серед медиків.

Надалі Вороний провів ще кілька таких операцій, але всі вони мали той же результат. Відсутність знань імунології загальмувало розвиток трансплантології на 30 років, проте операції хірурга довели принципову можливість пересадки трупного органу живій людині. На сьогоднішній день подібні операції проводяться в плановому порядку в багатьох клініках світу.

День народження мобільного телефону

Знакова подія, що стала згодом Днем народження мобільного телефону, відбулося 3 квітня 1973 року. В той день інженер компанії Motorola Мартін Купер зробив перший дзвінок по мобільному телефону. Свій перший дзвінок по телефону Motorola DynaTAC 8000Х він зробив знайомому в конкуруючу компанію Bell Laboratories, уточнивши відразу, що розмовляє по мобільному телефону.

Мартін Купер працював у сфері телефонії та розробки апарату мобільного зв'язку вже давно, починаючи з створення мобільних телефонних апаратів для автомобілів. Подібні агрегати важили близько 13-14 кг. Так що новий апарат, з якого був зроблений дзвінок Купером, що важив трохи менше 900 грам, був справжнім технологічним проривом.

Скажи сьогодні кому-небудь про стільниковому телефоні вагою майже в кілограм, з довжиною корпусу близько 22 метрів, а також шириною близько 4 см і товщиною близько 12 см – не кожен повірить у таке «чудо». А тоді, в 1973 році – це дійсно було дивом, хоч і час роботи акумулятора становило близько 30 хвилин, а час його зарядки близько 10 годин!

Подальші події розвивалися вже значно швидше. Досвідчені зразки мобільного телефону перетворилися на комерційні і вийшли на ринок, користуючись успіхом, незважаючи на величезну ціну, яка становила понад 3500 доларів за апарат.

Крім компанії Motorola до розробки мобільних телефонів і їх подальшому розвитку почали підключатися нові виробники, брендові імена яких сьогодні на слуху у кожного жителя планети. На цьому терені залишили помітний внесок такі компанії, як Nokia, Siemens, Philips, Sony Ericsson, Benefon, Sharp, Samsung, LG, Apple інші.

Розвиток технологій неухильно вело виробників по шляху зменшення розмірів мобільних телефонів, збільшення ємності та продуктивності їх акумуляторів, а потім і процесорів. Стільникові телефони дізналися різні варіанти форм-факторів: моноблок, з фліпом, «розкладачка», слайдер, бічний слайдер, смартфон і інші.

Міцно ввійшли в побут до такої міри, що вже окремою темою обговорень і досліджень є негативний вплив стільникових телефонів на здоров'я людини, а також його безпека в певних умовах, мобільні телефони, тим не менш, стали невід'ємною частиною нашого життя. Так що дата 3 квітня має право на існування, будучи знаковою подією в історії винаходів 20 століття.

День народження штрих-коду

3 квітня, за деякими даними, прийнято вважати днем народження штрихового коду (штрих-коду) – одного з найбільш передових і корисних винаходів 20 століття, яке поклало початок автоматизації процесу обліку та відпуску товарів, а значить, поліпшило й прискорило процес обслуговування покупця. Саме в цей день у 1973 році компанія IBM офіційно представила свою розробку UPC – один з найпоширеніших лінійних символік штрих-коду. З тих пір ця дата і вважається Днем народження штрих-коду, а його батьками прийнято вважати Бернарда Сілвера і Норманна Джозефа Вудленда.

3 квітня 1973 року об'єднаний з'їзд представників торгових мереж (NAFC) затвердив остаточний варіант прямого штрих-коду UPS (Universal Product Code) як новий стандарт маркування товарів. А першим товаром, який був проданий за штрих-кодом (просканувати на касі магазину), була жувальна гумка. Це історична подія відбулася 26 червня 1974 року в одному з супермаркетів міста Трой (штат Огайо, США). До речі, одна з цих упаковок жуйки тепер зберігається в Смітсонівському музеї американської історії.

Повсюдно штрих-код став використовуватися з 1974 року. У Західній Європі для ідентифікації споживчих товарів стала використовуватися аналогічна система під назвою «Європейський артикул» (EAN – European Article Numbering), а пізніше – з 1977 року. І сьогодні без цих чорних смужок не зможе працювати ні один великий супермаркет, адже промаркований штрих-кодом товар або продукт легко ідентифікувати, а отже, полегшує обслуговування покупця.

В даний час найчастіше використовується штрих-код EAN-13, записаний за допомогою смуг різної товщини і з допомогою 13 цифр. Цим кодом маркується 80% продукції в світі. До речі, перші дві (чи три) цифри коду позначають країну – виробник товару. Так, код Росії, як виробника товару – 460 і 461.

До речі, сьогодні штрих-коди – не обов'язково послідовність чорних і білих смуг. Також існують штрихові коди, що складаються з крапок, квадратів та інших геометричних фігур, які легко розпізнаються машиною. А деяким дизайнерам вдається створювати з них цілі твори мистецтва, не погіршуючи при цьому властивостей считываемости коду. Це напрям в дизайні упаковок навіть отримало свою назву – «Barcode art». Причому штрих-код використовується не тільки в торгівлі, але і для маркування квитків, документів і т. д.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували установа NASA і обліт Місяця

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на сторінку Bigmir)net на Facebook: facebook.com/bigmir.net.



Категория: Новости