8 прикладів трагічних помилок архітекторів


Опубликованно 12.07.2019 00:38

8 прикладів трагічних помилок архітекторів

Фабрика «Пембертон Мілл», Лоренс

Будівельники намагаються знайти ідеальний баланс між ціною і якістю готового об'єкту, але надмірна економія може коштувати комусь життя. Текстильна фабрика «Пембертон Мілл» в Массачусетсі була збудована у 1853 році під керівництвом інженера Чарльза Бігелоу. Промисловість зростала і приносила дохід, через сім років на заводі працювали близько тисячі осіб. 10 січня 1860 року будівля завалилася, після чого почалася пожежа. Загинули близько ста осіб, ще кілька сотень поранено, і це тільки за підрахунками звернень родичів зниклих людей. Серед співробітників було багато емігрантів, яких ніхто не шукав. Експертиза показала, що причиною трагедії стали дешеві сталеві колони, які не витримали ваги великої кількості ткацьких верстатів, розташованих на другому поверсі фабрики. Відразу після трагедії на місці руїн спорудили нову фабрику, яка працює і зараз.

Фото: Wikimedia.org

Кінотеатр «Нікербокер», Вашингтон

Як правило, розрахунки проводять з урахуванням звичайних кліматичних і геофізичних факторів. Але найменші відхилення від норми призводять до трагічних наслідків. Так сталося у Вашингтоні 22 січня 1922 року. З-за шторму Джонас в місті за два дні намело чотириметрові замети. Снігоприбиральної техніки у той час не було, розчищали завали вручну. Люди відкопували машини і спізнювалися на роботу на застрягли в заметілі трамваях, але продовжували жити звичайним життям, у тому числі ходити в кіно. Так, за різними оцінками, від 100 до 300 людей виявилися замкнутими в новому модному кінотеатрі «Нікербокер». Під натиском снігу дах впав на глядачів. Власник кінотеатру Никербокера Гаррі Крандалл і архітектор Реджинальд Вікліф Гір покінчили життя самогубством, не витримавши трагедії.

Фото: Wikimedia.org

Міст Ярмут, Грейт-Ярмут

Крім допустимої ваги на конструкції, архітектори зобов'язані продумати і його коливання в різних точках. Спусковим гачком для трагедії 2 травня 1945 року стало уявлення, яке зібрало на підвісному мосту Ярмут 78 осіб, більшість з яких були діти. По річці плив клоун на бочці, яку тягли гуси. Натовп веселилася і аплодувала. Коли артист і птахи зникли під мостом, глядачі рвонули на іншу сторону, щоб побачити продовження маршруту. У цей момент ланцюга на південній стороні мосту не витримали ваги людей і обірвалися, настил перекинувся у воду разом з натовпом.

Фото: Greateryarmouth.blogspot.com

Дамба Тетон, Айдахо

Вранці 5 червня 1976 року на північному сході Айдахо прорвало греблю, загинули 11 людей, а збитки оцінюють у суму понад $1 млрд. Об'єкт був побудований під керівництвом Бюро меліорації, одного з восьми федеральних агентств США, уповноважених на будівництво гребель. Його розробили спеціально для контролю річки: у 1961 році в регіоні сталася сильна посуха, а рік потому — повінь. Противники забудови неодноразово подавали петиції про зупинку будівництва; крім загрози екології в них вказувалося на нестабільність сейсмічних факторів. Перше повноводдя обрушило на жителів довколишніх будинків тонни води, яка пройшла під земляною греблею. Виявивши початкову протечку, інженери спробували зупинити трагедію. На допомогу були надіслані бульдозери, але вода продовжувала прибувати і довелося евакуювати місцевих жителів. Це найбільша дамба з усіх, які були зруйновані стихією.

Фото: Web.mst.edu

Вежа Джона Хенкока, Бостон

У 2011 році бостонське будова отримало нагороду Американського інституту архітектури. Об'єкт був зданий в 1976 році і став однією з головних визначних пам'яток міста. 60-поверховий будинок висотою більше 240 м і повністю скляний зовні. Це здавалося дуже оригінальним і сучасним, але спричинило за собою кілька трагедій. Скло на фасаді не витримували поривів вітру на великій висоті і обсипалися на землю. Причиною стали неправильний підбір матеріалів і спайка рамок зі склом. Архітектори Генрі Кобб і Йо Хв Пий не врахували зміну показників теплового розширення на величезних панелях. По краях вікон з'являлися мікротріщини, а вітер буквально вибивав шибки з рам. Було прийнято рішення замінити понад 10 тис. скляних панелей, а на час ремонту будівля обшили фанерою.

Фото: Wikimedia.org

Торговий центр Sampoong, Сеул

Обвалення багатопрофільного центру вважалося найбільш трагічною катастрофою до 9 вересня 2001 року. Під його обвалом загинули більш 500 чоловік, близько 1 тис. отримали поранення. Спочатку планували побудувати чотириповерховий комплекс, але в ході будівництва план змінили — додали п'ятий поверх і прибрали з проекту кілька опорних колон, щоб побудувати ескалатори. У 1994 році на другому поверсі комплексу відкрили книжковий магазин, який створив велику вагову навантаження на нижній поверх, де знаходився фітнес-клуб; на стелі з'явилися тріщини. Книжковий магазин незабаром закрили, але пошкодження продовжували зростати: тріщини розповзлися по північному крила, просів підлогу п'ятого поверху. 29 червня 1995 року ситуація стала критичною, але керівництво будівлі не захотіло зупиняти роботу ТЦ, вирішивши проводити ремонт без закриття. Увечері того ж дня обвалився дах і основні несучі колони, за 20 секунд одне крило повністю розвалилася.

Фото: Wikimedia.org

Комплекс Lotus Riverside, Шанхай

27 червня 2009 року впав на бік 13-поверховий будинок в житловому комплексі, що складається з 11 будівель. Зламалися палі на рівні фундаменту, в результаті чого будівля опинилася в горизонтальному положенні. На щастя, на момент трагедії в ньому велися опоряджувальні роботи, багатоповерхівка не була заселена, але загинув один робітник. Жителів найближчих будинків евакуювали до з'ясування обставин. Експертиза виявила ряд проектних помилок, в тому числі архітектори не врахували високий рівень підземних вод. Він виникав з-за близького розташування річки і особливої консистенції грунтів, що лежать в основі будівлі. Були допущені помилки при будівництві підземного гаража — тонни грунту не вивозили вчасно з будівництва, а складали поруч з будинком. Але головна помилка полягала в тому, що опори будівлі виявилися порожніми і занадто вузькими, їх ширина була 60 см проти стандартних 2 м.

Фото: Pei Xin/Global Look Press

Rana Plaza, Савар

Катастрофа 24 квітня 2013 року в Бангладеш забрала життя 1134 осіб, близько 2,5 тис. людей були поранені. Верхні чотири поверху восьмиповерхового будинку були добудовані незаконно. У центрі розташовувалися ткацькі майстерні, банк та кілька магазинів. Напередодні трагедії зовні будівлі з'явилися великі тріщини, керівництво центру вимагало термінової евакуації орендарів. Співробітники магазинів і банку покинули приміщення, а ткацькі підприємства продовжили роботу, не бажаючи створювати простий у виробництві. Вранці наступного дня будівля обрушилася. Трагедія спричинила масові протести проти низькооплачуваного праці, які вижили в катастрофі виходили на мітинги. 25 квітня оголошено днем національного трауру. 8 травня 2013 року уряд Бангладеш офіційно заявило про прийняття нових заходів щодо підвищення безпеки на фабриках.

Фото: Shariful Islam/Global Look Press



Категория: Недвижимость