День в історії: Зречення Галілея та підстава Грінвічській обсерваторії


Опубликованно 13.07.2019 00:02

День в історії: Зречення Галілея та підстава Грінвічській обсерваторії

Зречення Галілея

Галілео Галілей відомий як продовжувач учення Коперника. Вчений встановив, що Сонце обертається навколо своєї осі і на підставі своїх спостережень зробив висновок, що обертання навколо осі властиво усім небесним тілам і про те, що геліоцентрична система світу, запропонована система Коперника, є єдино вірною.

Однак у 1616 році комісія авторитетних італійських богословів оголосила вчення Коперника єретичним, а його книга «Про обертання небесних сфер» була внесена в індекс заборонених книг.

У 1632 році Галілей видав свою книгу «Діалог про дві найголовніші системи світу – птолемеевой і коперникову». Незабаром італійські інквізитори, вважаючи книгу єретичною, заборонили її продаж, а Галілея викликали в Рим, де зрадили суду.

Слідство тягнулося з квітня до червня 1633 року. 22 червня в домініканському монастирі святої Мінерви, в тій же церкві, де його попередник Джордано Бруно вислухав смертний вирок, Галілей, стоячи на колінах, зрікся свого вчення.

В останні роки життя йому довелося працювати у важких умовах. На своїй віллі Арчертри у Флоренції він перебував під домашнім арештом і постійним наглядом інквізиції.

У листопаді 1979 року папа римський Іоанн Павло II офіційно визнав, що інквізиція у 1633 році зробила помилку, силою змусивши відректися ученого від теорії Коперника.

Підстава Грінвічській обсерваторії

Історично значущі будівлі на місці обсерваторії існували ще з часів короля Едуарда I. Так, що існував до XVII ст. палац Плацентії в Грінвічі був місцем народження Генріха VIII. Він був розташований раніше на місці обсерваторії, як і Замок Грінвіч, в якому жили Тюдори. Замок Грінвіч був, по всій видимості, улюбленим місцем Генріха VIII і будинком його коханки, в який королю було неважко приїжджати з палацу.

У 1674 році сер Джонас Мур, генеральний інспектор штабу постачання запропонував королю Карлу II побудувати обсерваторію, в якій буде працювати астроном Джон Флемстид. Дж. Мур зумів переконати короля, і Штаб постачання, і був призначений відповідальним за будівництво. Однак забезпечувати обсерваторію основними інструментами і обладнанням Мур мав за свій рахунок. Флемстид-Хаус — основна частина обсерваторії — став першим будинком у Великобританії, яке було спеціально спроектовано і побудовано для вирішення науково-дослідних завдань. Проект був розроблений Крістофером Реном; ймовірно, за участю Роберта Гука. Тоді це будівництво обійшлося в 520 фунтів стерлінгів (перевищивши бюджет на 20). Флемстид-Хаус будувався з вторинних будматеріалів на фундаменті вежі герцога Гамфрі (Humphrey), в результаті чого виявився орієнтований з відхиленням на 13° від істинного півночі (до великого розчарування астронома Флемстида).

Там перебували не тільки астрономічні інструменти, використовувані Флемстидом в його роботі над таблицями зірок. З часом, у будівлі обсерваторії був розміщений еталон часу, а пізніше — офіс Королівського морського альманаху.

Дж. Мур подарував обсерваторії двоє годин, створених Томасом Томпіоном. Годинники були встановлені в Восьмикутної Кімнаті — головній кімнаті будівлі; висота цієї кімнати становила 20 футів (6 м). Годинник був незвичайної конструкції: маятник розташовувався над циферблатом. Довжина маятника становила 13 футів (3,96 м), період коливань — 4 секунди, похибка ходу годинника — сім секунд у добу.

День народження Цузе

Конрад Цузе (ньому. Konrad Zuse) народився 22 червня 1910 року в Берліні. З дитячих років виявляв інтерес до конструювання. Навчаючись у школі, спроектував діючу модель машини з розміну монет і створював проект міста на 37 мільйонів жителів. А в роки студентства до нього вперше прийшла ідея створення автоматичного програмованого обчислювача.

У 1935 році Цузе отримав освіту інженера в Берлінській вищій технічній школі в Шарлоттенбурзі. Рік працював на авіаційній фабриці Хейнкеля у місті Дессау. Потім звільнився, впритул зайнявся створенням програмованої лічильної машини.

Деякий час він експериментував з десятковою системою числення, однак вирішив віддати перевагу їй двійкову. У 1938 році з'явилася перша діюча розробка Цузе, названа їм «Z1». Свій винахід Цузе конструював на власні кошти і гроші друзів. Але «Z1» працював ненадійно-за недостатньої точності виконання складових частин. У 1940 році винахідник отримав підтримку Дослідного інституту аеродинаміки і побудував доопрацьовану версію обчислювача – «Z2» на основі телефонних реле. У цьому ж році Цузе організував компанію Zuse Apparatebau для виробництва програмованих машин.

Задоволений функціональністю «Z2», в 1941 році Цузе створює вже більш досконалу модель – «Z3», яку сьогодні багато хто вважають першим реально діючим програмованим комп'ютером.

За свій внесок і перші успіхи в області автоматичних обчислень, незалежне пропозицію використання двійкової системи і арифметики з плаваючою комою, а також проектування першого в Німеччині і одного з найперших в світі програмно-керованих комп'ютерів в 1965 році Цузе отримав меморіальну премію Гаррі М. Гуда.

Після виходу на пенсію винахідник зайнявся своєю улюбленою справою - живописом.

Цузе помер у віці 85 років, 18 грудня 1995 року в Хюнфельде (Німеччина). Сьогодні кілька міст Німеччини мають вулиці, названі його ім'ям.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували перше чортове колесо і політ приватного корабля в космос.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости