Архітектура життя: які хоспіси та пансіонати будують в Росії
Опубликованно 26.07.2019 00:48
Центри паліативної медицини і хоспіси — найбільш рідкісні об'єкти в портфоліо російських архітекторів: нові комплекси, якщо з'являються, обчислюються одиницями і, як правило, являють собою типові проекти. Однак за останні роки в Росії побудовано кілька пансіонатів та хоспісів, які уособлюють собою принципово новий — гуманний і осмислений підхід до проектування таких будинків.
«РБК-Нерухомість» розповідає про трьох знакових проектах в Москві і не тільки.
Садиба Измалково
Садиба Измалково — дворянський маєток Самариных, розташоване в новомосковському поселенні Внуковское, після реставрації і часткової реконструкції перетвориться в пансіонат для амбулаторного лікування дітей з онкогематологічними захворюваннями. У радянський час тут розміщувався санаторій, в 2000 році він закрився, а сама садиба виявилася занедбаною. У 2015 році територію разом з усіма будівлями передали на 49 років в безоплатне користування фонду «Подаруй життя».
Фото: Arteza
Проект реставрації, розроблений архітектурним бюро «Рождественка» і схвалений Москомэкспертизой, передбачає відтворення історичного вигляду фасадів та внутрішнього оздоблення будинку. У головному будинку — двоповерховій дерев'яній будівлі в стилі ампір — розмістяться медичні кабінети, кімнати для занять, вісім номерів для тимчасового проживання і зона відпочинку, а також конференц-зал, кафе та адміністративні приміщення.
Територію садиби планується упорядкувати за проектом ландшафтної студії Arteza: в липовій алеї розміститься дозвіллєвий центр, в яблуневому саду — дерев'яні будиночки для тимчасового проживання 140 сімей, дитячий і спортивний майданчики. Крім того, архітектори запропонували відтворити історичну оранжерею і город, де діти та батьки зможуть вирощувати квіти і овочі. Навколо штучного ставка з'явиться новий громадський простір під концерти і свята зі сценою і амфітеатром. Глибокий природний яр від штучного ставка на превеликий Самаринскому буде перетворений на екологічну стежку з власною унікальною флорою: ефект саду в лісі.
Будинок милосердя коваля Лобова
Будинок милосердя коваля Лобова відкрився у селищі Поріччя-Рибне Ростовської області в червні 2018 року. Назву він отримав на честь свого засновника — Георгія Олександровича Лобова, який жив і працював в селищі. У центрі паліативної допомоги, який зайняв колишній купецький будинок, працюють місцеві жителі, сюди приїжджають різнопрофільні фахівці та волонтери. Будинок милосердя зараз — один з основних драйверів розвитку селища. Цього літа учасники освітньої програми «Проектування громадських просторів», підготовленої школою МАРШ, архітектурним бюро Wowhaus за сприянням благодійного фонду допомоги хоспісу «Віра», представили проект з розвитку громадських просторів Надріччя-Рибного.
Фото: МАРШ + Wowhaus
Проект, розроблений студентами МАРШ, передбачає реконструкцію та благоустрій центральної площі та вулиці Кірова, що веде до Будинку милосердя. Архітектори запропонували встановити на великий і безлюдній площі легкі конструкції і відтворити таким чином її історичну структуру — колись тут стояли втрачені торгівельні ряди. Це рішення допоможе оживити площа, залучити сюди підлітків, туристів і продавців. Руїни навколо площі стають самостійним об'єктом — вони впорядковуються, крізь пророслу рослинність прокладаються доріжки, а церква Микити Мученика зберігає всі нашарування минулого, стає пам'ятником-палімпсестом: тут можуть проходити кінопокази, тимчасові виставки, розташовуватися експозиція музею Ростовського кремля. Одна із стратегічних завдань вулиці Кірова — стати придатною для мешканців Будинку милосердя, часто обмежених в русі. Тут облаштовується тротуар, з'являється зелена огорожа, характерні елементи (таблички і кахлі) стають частиною дизайн-коду. Яр, що примикає до вулиці Кірова і Дому милосердя, набуває власну культурну програму — з чайною і теплицями.
«Будинок з маяком»
Перший в Москві дитячий хоспіс «Будинок з маяком» побудований на Долгоруковській вулиці в Москві на кошти благодійних організацій. Проект розробило архітектурне бюро IND Architects за замовленням фондів «Віра», «Лінія життя» і «Подаруй життя». Хоспіс розташувався в колишньому приміщенні школи, пристосованому під нову функцію. Будинок надбудували, і тепер воно займає площу 5 тис. кв. м.
Фото: IND Architects
В основу концепції проекту лягла історія про хворою лейкемією японської дівчинці, яка робила журавликів-орігамі, щоб одужати. Яскраві фасади чотириповерхової будівлі прикрасили невеликі світильники, вбудовані в цегляну кладку, і елементи, схожі на орігамі. Обрамлення вікон стилізовано під яскраві шматочки паперу. На території хоспісу розташований басейн, зимовий сад і спеціалізовані ігрові кімнати.
Категория: Недвижимость