Село або садове товариство: де купити дачу


Опубликованно 05.08.2019 00:56

Село або садове товариство: де купити дачу

Будиночок з ділянкою для літнього (і не тільки) відпочинку і городництва можна придбати як в організованому садовому товаристві, так і в селі. І це майже завжди складний вибір для покупця.

Який варіант краще, дешевше, вигідніше, безпечніше — про це ми розпитали експертів.

Де більше пропозицій

В офіційних базах оголошень про продаж нерухомості переважають дачі в СНТ. Однак, як кажуть ріелтори, в реальності пропозицію між селами і дачними селищами розподіляється приблизно порівну.

«Справа в тому, що сільський заміський сегмент слабо організований, продажу в ньому частіше ведуться через місцеві ЗМІ та сарафанне радіо, — пояснює керівник аналітичного центру компанії «Інком-Нерухомість» Дмитро Таганов. — Далеко не кожен будинок, що знаходиться в селі, потрапляє в загальнодоступні бази заміських об'єктів».

Де об'єкти якісніше

Якщо порівнювати аналогічні пропозиції, то в СНТ в більшості випадків якість пропозицій краще, вважає Таганов (це якщо не розглядати однокімнатні щитові садові будиночки, які є в СНП, а в селах зазвичай немає). У населених пунктах недорогі будинки часто одноповерхові, нерідко «похилого» віку — їм може бути по п'ятдесят-сімдесят років.

За ціною нового дерев'яного будинку в СНТ нерідко пропонується половина (або інша частка) будинку в селі або старий старий будинок під знесення.

«Навіть якщо такий будинок знаходиться в хорошому технічному стані, часто в ньому немає сучасних комунікацій, — зазначає експерт. — Вони опалюються печами, не завжди є газ. В дачних селищах, особливо сучасних, ситуація з будинками і комунікаціями зазвичай значно краще. Хоча земельні ділянки у селах зазвичай трохи більше, ніж в дачних селищах — в середньому 12-15 соток проти 6-8».

Втім, як погані, так і хороші за якістю пропозиції зустрічаються і в садових товариствах, і в селах. Подібні за ціною об'єкти з різних категорій найчастіше виявляються схожі і за характеристиками.

Оптимальний об'єкт в обох категоріях для середньостатистичної сім'ї (робота в місті в офісі цілий рік, двоє дітей плюс старше покоління) — це кам'яний або дерев'яний дім віком не більше десяти років, площею 150-200 кв. м, розташований не далі 30 км від міста, вважає провідний аналітик ЦІАН Олександр Пипін. Оптимальний ділянка — 10-15 соток з підведеним газом і електрикою, свердловиною, в пішій доступності від станції залізниці, з хорошими під'їзними шляхами.

Характеристики об'єктів в селах і СНП

Характеристика Село СНП Кількість пропозицій 50% 50% Середня площа будинків 60-90 кв. м 40-80 кв. м Площа ділянок 8-15 соток 6-8 соток Можливість постійної реєстрації Так Так, якщо будинок відповідає вимогам* Оплата обслуговування доріг, благоустрою Місцевий бюджет Членські внески в СНТ Однорідність соціального оточення Нижче Вище Безпека В ряді випадків — найманий сторож Обгороджена територія, доглядач або ЧОП

*Як отримати постійну реєстрацію на дачі

Як відрізняється обслуговування

Велика різниця між селами і садовими товариствами — в організації поселення. У селі власник будинку, можна сказати, існує сам по собі: йому не треба платити внески, крім оплати податків і лічильників, тобто експлуатаційні витрати виходять менше. В СНТ ти є членом товариства і зобов'язаний сплачувати членські внески, у тому числі оплачувати витрати на виникаючі потреби селища.

«Вартість володіння будинками в селі дешевше і більш передбачувана, — зазначає Олександр Пипін. — Є спеціальні сільські тарифи на електрику, пільгові тарифи на підключення газу. Крім того, влада зобов'язана забезпечувати розчищення доріг від снігу, вуличне освітлення, благоустрій громадських територій, прибирання сміттєзвалищ, ремонт доріг. В СНТ підключення газу і електрики оплачується за вільними комерційним тарифами, вище тарифи на електроенергію. Прибирання снігу, вуличне освітлення, благоустрій громадських територій, ремонт та облаштування доріг оплачуються за рахунок внесків членів СНТ, так само як і зміст керівництва товариства. Але перевагою садових товариств є більш низькі податки на землю».

Однак у селі (на відміну від СНП) немає обгородженій території та організованою охорони, нерідко також немає однорідного соціального оточення. І все це змушує власників дбати про збереження майна. Хоча, як кажуть досвідчені дачники, садових товариствах, де взимку майже ніхто не живе, злодійство — теж часте явище. У той час як у селах (якщо вони населені постійними, а не такими ж літніми жителями) безпека буває вище — за порожнім будинком доглядають сусіди, якщо з ними вдалося налагодити добрі стосунки.

Відрізняються ціни

Якщо розглядати пропозицію в рамках однієї локації, то, найімовірніше, вартість аналогічних за якістю об'єктів буде відрізнятися несуттєво, відзначає керуючий директор брокерського департаменту «Міель-Мережа офісів нерухомості» Ірина Пешич. В обох випадках на ціноутворення впливає віддаленість об'єкту від МКАД, наявність комунікацій, стан об'єкта та інші фактори.

Як вибирати будинок в селі або СНТ

Якщо ви вибираєте будинок в селі, то потрібно оцінити рівень соціального оточення і якість існуючої інфраструктури, радять експерти. Якщо в селі багато таких же, як ви, дачників, є ймовірність, що у них вже вирішено питання з охороною (наприклад, найнятий сторож), зазначає Дмитро Таганов.

Інші моменти стандартні: необхідно дізнатися, в якому стані будинок (провести будівельну експертизу, особливо якщо йому багато років), які комунікації є в наявності і не потрібно їх ремонт, а також потрібно оцінити стан ділянки, перевірити, не застоюється там вода, і т. д. Тут є рекомендації, які заміські будинки можна купувати, а від покупки яких краще відмовитися.

Якщо розглядається покупка дачі в СНТ, то, крім стандартної і обов'язковою у всіх випадках перевірки стану самого будинку і ділянки, брокер агентства нерухомості Century 21 Milestone Сергій Коршунов радить перед операцією поспілкуватися з головою товариства, подивитися договори на комунальні послуги, інші послуги і збори. І звичайно, вибирати для покупки добре організовані СНП.



Категория: Недвижимость