Аналітики АКРА побачили передумови появи іпотечної бульбашки в Росії


Опубликованно 27.08.2019 00:10

Аналітики АКРА побачили передумови появи іпотечної бульбашки в Росії

В Аналітичному кредитному рейтинговому агентстві (АКРА) побачили ризики для фінансової системи Росії за дії програми «Фабрика ІЦП БУДИНОК.РФ», за якою випускаються «агентські» однотраншевые іпотечні цінні папери (ІЦП). Про можливість появи іпотечної бульбашки йдеться в дослідженні АКРА (.pdf).

В основі цієї програми БУДИНОК.РФ лежить «агентська» модель випуску іменних цінних паперів американських Fannie Mae і Freddie Mac, дії яких стали причиною кризи в економіці США, а потім і в цілому в світі в 2007-2009 роках, стверджується в дослідженні. «Випуск облігацій за «агентської моделі» фактично означає прямий перехід відповідальності за паперів на плечі держави», — йдеться в матеріалах АКРА.

За останні кілька років в Росії іпотека перетворилася в один з найбільш динамічно розвиваються сегментів ринку кредитування. Розвиток ринку іпотеки супроводжувалося падінням доходів населення і зростанням загальної боргового навантаження. В цільових показниках нацпроекту «Житло і міське середовище» закладений сукупний зростання іпотечного портфеля до 17,1 трлн руб. до 2024 року. АКРА вважає, що існує висока ймовірність того, що банки-оригінатори (тобто кредитори за борговими зобов'язаннями. — Прим. ред.) можуть подальшим послабити вимоги до позичальникам для досягнення цих цільових показників по нацпроекту.

В результаті при подальшому зниженні платоспроможності позичальників обсяг дефолтів по іпотечному портфелів банків може досягти 10-20%, прогнозують аналітики АКРА. В цьому випадку витрати бюджету на покриття дефолтів за однотраншевым ІЦП можуть скласти від 900 млрд до 1,5 трлн руб., що негативно позначиться на всій економіці країни.

У відповідь на запит «РБК-Нерухомості» в БУДИНОК.РФ повідомили, що «ситуація на іпотечному ринку сьогодні стабільна і не має передумов для порівняння з подією в США кризою».

Аналітики Російської гільдії ріелторів (РГР) у 2018 році також говорили про можливу появу в Росії іпотечної кризи. Ситуацію пов'язували зі зниженням ставок по іпотеці. У відповідь на це в БУДИНОК.РФ тоді також заявили, що для формування міхура відсутні передумови.



Категория: Недвижимость