Виставка втрат: найкрасивіші втрачені павільйони ВДНГ


Опубликованно 24.09.2019 00:26

Виставка втрат: найкрасивіші втрачені павільйони ВДНГ

На цьому тижні виповнюється 80 років ВДНГ — найграндіознішій архітектурному комплексу радянської епохи. П'ять років тому, після його передачі з федерального управління московському, почалася реконструкція, яка повинна завершитися в 2021 році. Згідно з проектом розвитку виставкового комплексу, тут з'явиться новий ландшафтний парк, велика прогулянкова алея, тематичний парк атракціонів, інноваційний освітній комплекс і ряд інших об'єктів, які адаптують територію виставки до сучасних потреб городян.

Разом з тим сама масштабна реконструкція в історії ВДНГ призвела до втрати ряду цінних архітектурних об'єктів: які були знесені, які втратили первинний вигляд внаслідок перебудови. Розповідаємо про чотирьох найважливіших павільйонах, яких позбулася ВДНГ за останні роки.

«Верблюдоводство»

Павільйон «Верблюдоводство» (Фото: «Архнадзор»)

Один з найбільш оригінальних і впізнаваних павільйонів ВДНГ — «Верблюдоводство» — побудований на початку 1950-х років як частина ансамблю «Тваринницьке містечко». Цегляна споруда на дерев'яних колонах з капітелями було зведено в східному стилі і являло собою великий намет з восьмигранною дахом. У 2012 році активісти громадського руху «Архнадзор» рекомендували внести павільйон «Верблюдоводство» в список охоронюваних державою об'єктів, однак рекомендації залишилися без уваги Міністерства культури. У 2015 році історична будівля павільйону «Верблюдоводство» знесли, на його місці побудували копію, де зараз розташоване всесезонне кафе.

«Це яскравий приклад того, як працює статус вартого уваги місця на ВДНГ, який дозволяє нарізати територію на регламентні ділянки і піддає її дії Містобудівного кодексу. Павільйон «Верблюдоводство», не будучи пам'ятником, потрапив на регламентний ділянку, режим якого дозволяв на законній підставі знести споруду. Вирішенням проблеми стало б привласнення ВДНГ статусу об'єднаної охоронної зони всього ансамблю виставкового комплексу», — вважає координатор руху «Архнадзор» Рустам Рахматуллін.

«Спеціалізований виставковий комплекс» («Товари народного споживання та послуги населенню»)

Павільйон «Спеціалізований виставковий комплекс» («Товари народного споживання та послуги населенню») (Фото: ВДНГ)

Павільйон № 69 «Спеціалізований виставковий комплекс» («Товари народного споживання та послуги населенню») побудований в 1986 році за проектом відомого архітектора-модерніста Ігоря Вингорадского (він, зокрема, спроектував павільйон «Квітникарство та озеленення» на ВДНГ, ресторан «Пори року» в парку ім. Горького — нині ЦСМ «Гараж», Олімпійський прес-центр на Зубовском бульварі — нині будівля інформаційного агентства «Росія сьогодні»). Будівля в стилі бруталізм було одним з найбільш помітних зразків модерністської архітектури в ансамблі ВДНГ.

Павільйон знесений навесні 2019 року для будівництва зони «Експо».

«Мосхлебторг»

Фото: ВДНГ

Павільйон № 517 «Мосхлебторг» (пізніше — магазин «Хліб») побудований в 1951 році за проектом архітектора А. В. Єфімова як торговий павільйон для продажу хлібобулочних та кондитерських виробів. Невелика дерев'яна будівля павільйону стало пам'яткою перехідного періоду в історії радянської архітектури, поєднавши в собі класичний ордер, характерний для сталінського ампіру, і окремі елементи (наприклад, інтенсивне скління) прийшов йому на зміну модернізму.

Колишній торговий павільйон «Мосхлебторг» мав статус цінного містоформуючого об'єкта і був предметом охорони ВДНГ, що не завадило знести його влітку 2018 року. Будівлю обіцяють збудувати наново: тут розміститься атракціон віртуальної реальності.

«Радіоелектроніка і зв'язок»

Фото: Валентин Кунів/Фотохроніка ТАСС

Павільйон «Радіоелектроніка і зв'язок» (колишній «Поволжя») — головний символ ВДНГ хрущовського періоду. Збережена будівля павільйону збудоване у 1954 році на місці втраченого споруди в стилі сталінського ампіру (архітектор С. Б. Знаменський). Нова споруда, спроектована архітекторами В. В. Яковлєвим і В. М. Шошенским, — також зразок «великого стилю», який прославляв особисто Сталіна. Наприклад, один з фрагментів фасаду прикрашало зображення Сталінградської битви.

Однак у такому вигляді павільйон простояв недовго: в 1955 році вийшло знамените хрущовське постанову «Про усунення надмірностей у проектуванні і будівництві», яке позначило перехід радянської архітектури від сталінського ампіру до модернізму. У 1958 році, після знаменитої американської виставки в Сокільниках, павільйон перейменували (з «Поволжя» в «Радіоелектроніку і зв'язок) і реконструювали: класичні фасади будівлі накрили алюмінієвими пластинами — це перший випадок використання в архітектурі досвіду літакобудування (перш подібні панелі використовували для облицювання авіалайнерів). Поряд з павільйоном встановили радиомачту і локатор.

Оновлену будівлю стало одним з перших авторських творів сучасної московської архітектури післясталінського періоду і довгий час залишалося символом ВДНГ 1960-х років. У 2014 році керівництво виставкового комплексу вирішило повернути павільйону історичний вигляд, демонтувавши фальшфасады. На думку містозахисників, це призвело до втрати унікального пам'ятника радянського модернізму (алюмінієві фасади були повністю знищені).

«Зняття модерністських фасадів з павільйону «Радіоелектроніка і зв'язок» юридично не є втратою — це вибір певного реставраційного рішення, — заперечує Рустам Рахматуллін. — В даному випадку цей вибір був пов'язаний з науковою коректністю. Я пропонував створити комбінацію з двох фасадів: фрагментарно зберегти на каркасі модерністський варіант епохи Гагаріна і в цілому розкрити сталінську основу».



Категория: Недвижимость