День в історії: Вакцина проти сказу і Космічний поклик


Опубликованно 30.09.2019 00:40

День в історії: Вакцина проти сказу і Космічний поклик

Вакцина проти сказу вперше випробувана на людині

До 19 століття сказ було невиліковною хворобою. Його вірус вражав центральну нервову систему, і людина повільно і болісно наближався до смерті, яка наступала від паралічу дихальних шляхів.

У такій критичній ситуації виявився 9-річний Йозеф Майстер. Влітку 1885 року хлопчика вкусила скажена собака, і сільський лікар однієї французької села порадив його матері звернутися до Луї Пастеру – знаменитому тоді мікробіологу і хіміку, який займався розробкою вакцини проти сказу.

Жінка привезла сина в Париж, коли вчений закінчував успішні досліди на тваринах. Однак у Пастера не було ліцензії лікаря, і лікувати дитину він не мав права. Було очевидно, що без лікування хлопчик помре, і вчений зважився.

6 липня 1885 року Майстеру протягом 10 годин вводилися сильні дози сироватки. Хлопчик вижив, ставши першою людиною, вилікуваним від сказу.

В подяку за своє спасіння Майстер все життя доглядала за могилою вченого і працював сторожем у Інституті Пастера. Коли в 1940 році гітлерівські війська вторглись у Францію, і солдати вимагали від Майстера розкрити гробницю Пастера, той вважав за краще покінчити з собою, але не осквернив прах вченого.

Сьогодні ж вакцина для лікування сказу успішно застосовується у всіх країнах світу.

Міжнародний день Дніпра

Щорічно в першу суботу липня, починаючи з 2003 року, відзначається Міжнародний день Дніпра — екологічне свято, присвячений одній з найбільш спокійних і величних рівнинних річок, яка займає третє місце в Європі за довжиною і площею басейну (після Волги і Дунаю).

Саме з Дніпром пов'язана історія розвитку слов'янських народів — від витоку до гирла ця річка протікає по території трьох слов'янських держав: Росії, Білорусії та України. У природному стані довжина Дніпра становила 2285 км. Зараз, коли на ньому споруджено каскад водосховищ, а фарватер річки в багатьох місцях выпрямлен, довжина скоротилася до 2 201 км. Загальна площа басейну Дніпра — 504 тисячі квадратних кілометрів.

Більшу частину шляху Дніпро протікає по території України — довжина його русла в межах цієї країни становить 981 кілометр, площа басейну — 291,4 тисячі квадратних кілометра. На українській ділянці Дніпра розташовано 26 міст. Невипадково українці вважають Дніпро своєю головною водною артерією: він постачає водою близько 70 відсотків населення країни.

На території Білорусі довжина Дніпра становить 595 кілометрів, на території Росії — 485 кілометрів.

Міжнародний день Дніпра поки не вважається офіційною датою, яка встановлена на законодавчому рівні. Однак традиція відзначати його різними акціями і заходами в перші вихідні липня вже закріпилася в усіх трьох «дніпровських» країнах. А встановлено цей День було у 2002 році під час проведення Міжнародного Дніпровського форуму громадських екологічних організацій Білорусі, Росії та України.

У 2011 році Громадську раду при Госводагентстве України звернувся до Верховної Ради, кабінету міністрів та інших органів влади з пропозицією встановити і закріпити дату свята за 7 липня, а також ініціювати його офіційне визнання в Росії та Білорусії. Але поки офіційного рішення прийнято не було.

Метою цього свята, за задумом організаторів, має стати залучення уваги громадськості до сучасних проблем басейну Дніпра, а також розповсюдження інформації про методи вирішення цих проблем та визначення майбутніх напрямків співпраці на різних рівнях.

Космічний виклик

«Космічний виклик» — загальна назва двох радиопосланий до кількох зірок сонячного типу. Перший Cosmic Call, адресований чотирьом зіркам, був відправлений влітку 1999 року; другий Cosmic Call був переданий до п'яти зіркам 6 липня 2003 року. Зміст надісланих повідомлень являє собою коротку енциклопедію людських знань про навколишній світ. Кошти на програму обидва рази були отримані від безлічі приватних осіб — крім наукової частини повідомлення в космос на комерційній основі також передавалися повідомлення всіх бажаючих.

У 1999 році А. Л. Зайцев обґрунтував пропозицію і розробив проект використання 70-му антени і передавача Євпаторійського планетного радіолокатора для відправки радиопосланий до навколишніх зірок сонячного типу. Під його науковим керівництвом було скомпоновано і передано за чотирма адресами перше багатосторінкове міжзоряний радиопослание (МРП) «Cosmic Call».

За допомогою радіотелескопу РТ-70 під Євпаторією був переданий Космічний зов — кодоване послання до кількох зірок сонячного типу.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували Закон всесвітнього тяжіння і відкриття гробниці в Луксорі.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости