День в історії: Перше переливання крові і острів Мартініка


Опубликованно 06.10.2019 00:10

День в історії: Перше переливання крові і острів Мартініка

Відкриття Мартініки

Острів був відкритий в 1502 році 4-й експедицією Христофора Колумба. У той час Мартініку населяли індіанці кариби. Іспанці не знайшли на острові золота і тому не стали його освоювати.

У 1635 році почалася колонізація Мартініки французами. Перші 90 поселенців заснували форт Сен-П'єр. Спочатку острів належав приватній компанії, а в 1664 році був викуплений і став коронною колонією Франції.

Індіанці на Мартініці, намагалися знищити французьких поселенців, були досить швидко (до 1660 року) винищені або вимерли від європейських хвороб, і для робіт на створених французами плантаціях почали масово завозити негрів-рабів з Африки. Спочатку на острові вирощувалися в основному бавовник і тютюн, а з кінця XVII століття цукровий очерет, кава. На Мартініці до 1700 році вже було 15 тис. рабів, (вдвічі більше, ніж в 1670 році), що з 230 сахароварнями свідчило про феномен, названому «цукрових революцією». Порт Сен-П'єр сприяв економічному процвітанню острова.

Франклін довів електричну природу блискавки

Широко відомий досвід Франкліна по з'ясуванню електричної природи блискавки. У 1750 році він опублікував роботу, в якій запропонував провести експеримент з використанням повітряного змія, запущеного в грозу. Такий досвід був проведений 10 травня 1752 року французьким вченим Томасом-Франсуа Далибардом. Не знаючи про досвід Далибарда, Франклін провів власний експеримент з повітряним змієм 15 червня 1752 року у Філадельфії. Досвід Франкліна був описаний в роботі Джозефа Прістлі «Історія і теперішній стан електрики» (англ. History and Present Status of Electricity) 1767 року.

Прістлі говорить про те, що Франклін був ізольований в процесі експерименту, щоб уникнути створення смертельно небезпечного контуру протікання струму (деякі дослідники загинули під час проведення подібних експериментів: у 1753 році при дослідженні атмосферного електрики незаземлених приладом загинув російський вчений Георг Ріхман). У своїх записах Франклін говорить про те, що знав про небезпеку й знайшов альтернативний шлях демонстрації електричної природи блискавки, про що говорить використання ним заземлення. Поширена версія проведення досвіду свідчить про те, що Франклін не став чекати, коли блискавка вдарить в запущеного змія (це було б смертельно небезпечно). Замість цього він запустив змія в грозову хмару і виявив, що змій збирає електричний заряд.

Перше переливання крові

Система кровообігу в людському тілі була описана в опублікованому «Анатомічному дослідженні про рух серця і крові у тварин» в 1628 році англійським вченим Вільямом Гарвея, який відкрив закон кровообігу і вивів основні принципи руху крові в організмі. Його наукові висновки через деякий час дозволили приступити до розробки методики переливання крові.

15 червня 1667 року професор математики, філософії і медицини Сорбонни Жан-Батист Дені перелив страждаючому лихоманкою 16-річному юнакові 9 унцій (близько 250 кубічних сантиметрів) крові ягняти, після чого хворий швидко поправився.

Цей факт по праву вважається унікальним, оскільки про існуючих групах людської крові дізналися лише 250 років потому. Подальші спроби повторити успіх Дені нерідко призводили до трагічних наслідків, і переливання крові у Франції було заборонено.

Справжнім проривом у практиці переливання крові стали експерименти британського акушера Джеймса Бланделла, який у 1818 році врятував життя однієї зі своїх пацієнток, перелив їй кров чоловіка. Протягом 19 століття його досвід використовувався іншими лікарями, проте, незважаючи на явний прогрес, відсоток невдалих переливань залишався дуже високим, і ця процедура вважалася вкрай ризикованим методом.

У 1900 році австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив перші три групи крові – A, В і С. Незабаром до списку була додана і четверта – AB.

Ці відкриття дали потужний поштовх дослідженням в області перехресної сумісності крові. У 1907 році в Нью-Йорку було вироблено перше переливання крові хворому від здорової людини, з попередньою перевіркою їх на сумісність крові. Лікар Рубен Оттенберг, робив переливання, з часом звернув увагу на універсальну придатність I групи крові.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували перший комп'ютер і свято блогерів.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости