Готика, бароко, модерн де дивитися кращі зразки архітектури в світі


Опубликованно 08.10.2019 00:10

Готика, бароко, модерн де дивитися кращі зразки архітектури в світі

Захистити архітектурні пам'ятки від часу, кліматичних обставин, а іноді і людської недбалості не завжди вдається. Простояв кілька століть Нотр-Дам-де-Парі згорів від неуважності робітників. Так що побачити історичну архітектуру наживо іноді дорогого коштує.

Романський стиль

Архітектурний стиль XI–XIII століть, який у XIX столітті стали іменувати романським, був поширений в Західній Європі. До цього всю середньовічну архітектуру називали готикою. Збережені зразки романського стилю — замки, собори і монастирі — можна дізнатися з товстим стінам з вузькими стрілчастими вікнами, башт з шатровими дахами і масивності вигляду. Середньовіччя — період постійних міжусобних воєн, тому товщина стін була не модою, а захистом від нападу. Романський стиль знову увійшов у моду в XIX столітті: у Канаді і США багато будівель, які побудовані за зразком середньовічних.

Фото: Priscilla Fraire/Unsplash

Де дивитися: Даремський собор (Дарем, Великобританія), кафедральний собор Лісабона (Лісабон, Португалія), імперський собор у Вормсі (Вормс, Німеччина), замок Данноттар (східне узбережжя Шотландії), Нотр-Дам-ля-Гранд (Пуатьє, Франція).

Готика

На противагу романським готичні собори витягуються вгору за рахунок шпилевидных веж і арок, їх стіни тонше, а фасади прикрашені тисячами скульптур, статуй і ліпниною. Головною особливістю періоду були вітражі. Один з найбільш вражаючих прикладів вітражного мистецтва можна побачити в паризькій Святий капелі. Кам'яні храми центральної Європи виглядають аскетично і, здається, були такими з моменту спорудження. Але на прикладі Амьенского собору у Франції з'ясувалося, що це не так. У 1993 році фасад будівлі очистили лазером і побачили, що багато століть тому він був розфарбований у яскраві кольори. Тепер по святах собор підсвічується тими ж квітами.

Фото: Colin Viessmann/Unsplash

Де дивитися: Кельнський собор (Кельн, Німеччина), Реймский собор (Франція), собор Святого Стефана (Австрія), собор Антверпенської Богоматері (Бельгія), собор Святого Віта (Чехія), Вестмінстерське абатство (Англія).

Ренесанс

Період Відродження — це повернення до канонами античної архітектури Греції та Риму. Форми і лінії будівель спрощуються, а у проектів з'являються автори, які документують всі етапи роботи на папері. Саме тому імена великих архітекторів Ренесансу загальновідомі. Один із засновників стилю — Філіппо Брунеллески — працював у Флоренції. У цьому італійському місті можна побачити головні споруди епохи: базиліка Сан-Лоренцо, Санта-Марія-дель-Фьоре, галерея Уффіці. Одним з головних прикладів пізнього Ренесансу, коли стиль почав втрачати строгість форми, але все ще домінував в архітектурі став собор Святого Петра в Римі.

Фото: Jonathan Korner/Unsplash

Де дивитися: собор Санта-Марія-дель-Фьоре, палаццо Пітті, палаццо Медічі-Ріккарді (Флоренція, Італія), палаццо делла Канчеллерия (Рим, Італія), палаццо Каносса (Верона, Італія).

Бароко

Бароко в архітектурі ввів у моду надмірності. Одним з найвідоміших архітекторів цього стилю вважається Лоренцо Берніні, автор колонади на площі перед собором святого Петра в Римі. Знаменита «Скеля реджа», яка веде в головний зал Апостольського палацу у Ватикані, — приклад барочного стилю в інтер'єрі. Правда, звичайні туристи можуть побачити її лише на фото, вхід туди відкрито тільки для високопоставлених гостей. У період бароко європейські монархи відбудовували палацові комплекси з прилеглими парками, які демонстрували їх багатство і влада. Сицилія обзавелася власним стилем завдяки виверженню вулкана Етна, яке викликало там землетрус в 1693 році. Багато церкви і палаци довелося відновлювати заново, і місцеві архітектори привнесли в класичне бароко місцевий колорит. Так з'явилося сицилійське бароко.

Фото: Serguei Fomine/Global Look Press

Де дивитися: Зимовий палац, Строгановский палац (Санкт-Петербург, Росія), Версаль (Париж, Франція), церква Святого Іоанна Непомука (Мюнхен, Німеччина), Королівський палац (Мадрид, Іспанія).

Класицизм

Архітектура класицизму в черговий раз позначила повернення до зразків античної архітектури, де головним принципом була геометричність форм і пропорція. Дізнатися цей стиль можна за портикам з колонадою, які використовувалися практично при будь-якому проектуванні будинку. У Великобританії стиль сформувався більш чітко. Вивчивши спадщина італійського архітектора Андреа Палладіо, британські архітектори виводять неокласичний стиль, який став поширюватися в Старому і Новому світі. Наприклад, східний фасад Лувра, виконаний за проектом Клода Перро (брата відомого письменника Шарля Перро), чистий зразок стилю у Франції.

Фото: Sergey Kovalev/Global Look Press

Де дивитися: Пантеон (Париж, Франція), Великий театр (Варшава, Польща), будинок Пашкова, Великий театр (Москва, Росія), Борисоглібський монастир (Торжок, Росія).

Модерн

Стиль кінця XIX — початку XX століть у різних країнах називали по різному: ар-нуво у Франції, Бельгії, Голландії, Англії і США, югендштиль — в Німеччині, ліберті — в Італії, модерн — в Росії. Він розвинувся в самостійний архітектурний стиль декоративного мистецтва. Будинки цього періоду багато прикрашені орнаментами, мозаїкою, вітражами з рослинними мотивами як зовні, так і всередині. Багаті руські купці і промисловці були головними замовниками житлових будинків в епоху модерну, а архітектори намагалися перевершити один одного химерністю фасадів і внутрішніх інтер'єрів. Правда, сучасники не завжди розуміли цю химерну красу і вважали деякі особняки потворністю.

Фото: Konstantin Kokoshkin/Global Look Press

Де дивитися: особняк Рябушинського, особняк Морозова, особняк Носова (Москва, Росія), будинок Бальо (Барселона, Іспанія), будинок Сецессіона (Відень, Австрія), Національний театр (Гельсінкі, Фінляндія).

Модернізм

Модернізм поєднує кілька напрямків в архітектурі, які називалися по-різному, але переслідували спільну мету — підкорити архітектуру функціональності. Так, у Німеччині зародився баухаус, а в Росії — конструктивізм. Рух баухаус почалося у Веймарі, де працювали теоретики нової архітектури. В середині 1930-х років баухаус активно розвивався в Палестині, куди емігрували з Німеччини архітектори-євреї, тому в Тель-Авіві збереглися цілі вулиці в стилі баухаус. У 2019 році виповнюється 100 років з дня заснування напрями, для якого в Дессау побудували музей. Архітектура СРСР розвинулася в інший напрямок і служила інструментом політичної пропаганди. Один з пам'яток тієї епохи — будинок Наркомфіну в Москві — в найближчі роки отримає друге життя. У 2017 році онук архітектора і автора проекту Мойсея Гінзбурга почав реставраційні роботи по відновленню будівлі.

Фото: Joel Filipe/Unsplash

Де дивитися: Будинок Мельникова, будинок Наркомфіну, ДК Зуєва (Москва, Росія), комплекс Баухауса в Дессау (Німеччина), Баухаус-архів (Берлін, Німеччина), музей Баухаус (Тель-Авів, Ізраїль).



Категория: Недвижимость