Хранителі часу: 8 найцікавіших вуличних годинників
Опубликованно 20.10.2019 00:02
Вуличні годинники служать не тільки зберігачами часу — сьогодні цю функцію з успіхом виконують сучасні смартфони. Такі годинники сприймаються скоріше як красиві елементи міського середовища, популярні пам'ятки і навіть символи цілих держав. Вуличні хронометри не бояться атмосферних опадів, пилу, заморозків і літньої спеки. Одні знамениті своєю історією та унікальним дизайном, інші — незвичайним пристроєм. Чого варті тільки індійські сонячні години або водяні годинники в Японії.
Редакція «РБК-Нерухомості» розповідає про вісім найбільш незвичайних хронометрах планети, які варто побачити своїми очима.
Годинник Самрат-Янтра, Індія
Самрат-Янтра — найбільші у світі сонячний годинник. Вони зроблені з мармуру та каменю та введені в експлуатацію між 1727 і 1733 роками. Незважаючи на відсутність сучасних технологій, похибка ходу цих годин складає всього дві секунди. Таку точність забезпечує 21-метровий гномон — стіна у вигляді прямокутного трикутника з високою драбиною. У сонячну погоду його тінь рухається зі швидкістю 1 мм в секунду по круглому екваторіального циферблату і вказує місцевий час. Назва годин перекладається як «Головний інструмент». Довгий час завдяки цьому винаходу індійські астрономи становили точні календарі, відстежували положення Сонця і Місяця, а також визначали найбільш сприятливий час для проведення ритуалів.
Фото: Petr Svarc/Global Look Press
Годинник світу, Німеччина
Годинник світу — символ єдності і найпопулярніше місце зустрічі в німецькій столиці. З 1969 року хронометр прикрашає центральну площу Берліна. Він являє собою десятиметрову колону з циліндричним циферблатом з нержавіючої сталі. Головна особливість цього механізму в тому, що він показує час відразу всіх годинних поясів світу. На вершині годин встановлена скульптурна композиція зі сталевих кілець і сфер, які обертаються, імітуючи рух планет по орбітах. У 1997 році його було реконструйовано. Міська влада замінили вийшли з ладу деталі електродвигуна і оновили зовнішній вигляд годин, додавши на циферблат 20 нових міст. Тепер тут можна дізнатися точний час Єрусалиму і Тель-Авіва.
Фото: Oscar Gonzalez/Global Look Press
Мекканське годинник, Саудівська Аравія
Найбільші і висотні в світі годинник встановлені на центральній вежі житлового комплексу «Абрадж аль-Бейт» у Мецці. Їх запустили в 2010 році. Чотири циферблати розташовані на 400-метровій висоті, покриті 98 млн шматочків скляної мозаїки і звернені до різних сторонах світла. Довжина кожної годинникової стрілки становить 17 м, хвилинної — 22 м. Зовні нагадують лондонський годинник Біг-Бен, а побачити їх можна з будь-якої частини міста. Для побудови рекордного хронометра місцева влада звернулися до фахівців швейцарської компанії Straintec. Makkah Clock б'ють всього п'ять разів на день — перед кожним намазом. На вершині хронометр з'єднується з позолоченим півмісяцем, всередині якого знаходиться найвища в світі кімната для молитов.
Фото: Wang Bo/Global Look Press
Годинна башта Чіанграя, Таїланд
Позолочена 30-метрова вежа з годинником розташована в самому центрі Чіанграя, всередині кільцевої автомобільної розв'язки. Це робота тайського художника Чалермчая Косітпіпата, створена у 2008 році на честь правлячого короля Таїланду Пуміпона Адульядета. Вежа являє собою вузьку прямокутну будівлю, виконану в традиційному тайському стилі. Вона прикрашена золотим орнаментом, закрученими шпилями і чотирма часовими циферблатами з кожної сторони. Вечорами тут проходить світломузичне шоу. Хронометр починає «виконувати» різні тайські мелодії, а навколо вежі загоряється різнокольорове підсвічування. Фінальна частина щоденного вечірнього подання — поява всередині башти розпускається лотоса.
Фото: Dirk Bleyer/Global Look Press
Годинник на башті Кафедрального собору, Великобританія
В англійському графстві Сомерсет знаходиться один з найстаріших механічних хронометрів. Астрономічний годинник на головній башті Кафедрального собору ведуть відлік часу вже понад 600 років. Крім годин і хвилин, вони показують фази Місяця і положення Сонця на небі. Іноді над циферблатом проходять міні-вистави: механічні вершники зустрічаються в поєдинку, збройні лицарі пронизують один одного списами, а ошатний чоловічок-жакемарів відстукує час підборами і молоточком. Багато років поспіль роботу хронометра підтримував годинникар. Тричі на тиждень він вручну заводив години, раз за разом піднімаючи спеціальні 250-кілограмові гирі. У 2010 році влада Уельсу замінили годинниковий механізм з автоматичним електроприводом.
Фото: Wikimedia.org
Водяні годинники, Японія
Японський фонтан, який може показувати час, знаходиться в будівлі торгового комплексу біля залізничної станції в Осаці. Тут немає традиційного циферблату: замість нього екран з яскравою світлодіодним підсвічуванням. Вода подається 400 форсунок, керованих комп'ютерною програмою. Вони випускають рідину через строго певні інтервали часу і по наперед визначеними схемами — так проявляються зображення. Японському гаджета потрібно близько 30 л води в хвилину. Крім електронних годин, фонтан-принтер може «надрукувати» будь-які зображення і написи. Це розробка місцевої компанії Koei Industry, що спеціалізується на ландшафтному дизайні. Її офіс розташований в тому ж торговельному центрі.
Відео: Japancollections/Youtube
Годинник на станції Сержі-Сен-Кристоф, Франція
Навіс над критим переходом біля залізничної станції Сержі-Сен-Кристоф виконаний у вигляді величезного циліндра зі скла і сталі. З обох кінців його фасад прикрашають два прозорих циферблата діаметром 10 м кожен. Автори незвичайної концепції — архітектори Мартін і Філіп Десландесы. Вони реалізували цей проект у 1985 році у співпраці з виробником годин Horloges Huchez. Французький здвоєний хронометр сьогодні вважається найбільшим у Європі. Довжина його секундних стрілок — 6 м, вага — 130 кг За добу вістрі кожної з них встигає подолати шлях більш ніж в 45 км. Особливо ефектно ця конструкція виглядає у вечірні години, коли під скляним куполом загоряється різнобарвна світлодіодне підсвічування.
Фото: Wikimedia.org
Годинник на дзвіниці Цитглоггетурм, Швейцарія
Дзвіниця Цитглоггетурм з астрономічним годинником — одна з головних визначних пам'яток Берна. На циферблаті швейцарського хронометра відображається не тільки точний час, але і день тижня, місяць, знак зодіаку і фази Місяця. Незвичайні годинник були створені між 1527 і 1530 роками ковалем Каспаром Бруннером. Кожен день за чотири хвилини до настання нового години на вежі з'являються механічні фігурки: ошатні ведмеді, танцюючий блазня з дзвіночками, золотий півень, лицар і бог часу Хронос з пісочним годинником. Міні-вистава супроводжується співом півня, який сидить в спеціальній ніші. За легендою, ця вежа з годинником надихнула Альберта Ейнштейна на створення знаменитої теорії відносності.
Фото: Paul Mayall/Global Look Press
Категория: Недвижимость