День в історії: Друга кругосветка і поява грамофона


Опубликованно 03.11.2019 00:04

День в історії: Друга кругосветка і поява грамофона

Другу навколосвітню подорож

У 1580 році британський мореплавець і пірат Френсіс Дрейк на четырехмачтовом флагманському галеоне Золота лань повернувся в Плімут з кругосвітньої подорожі (2-го за рахунком після подорожі Магеллана), метою якої був пошук нових земель і підрив морського могутності Іспанії.

А почалося подорож у 1577 році, коли Дрейк був відправлений Єлизаветою I в експедицію до тихоокеанським узбережжя Америки на 100-тонному четырехмачтовом флагманському галеоне Пелікан, який в ході експедиції був перейменований в Золоту лань.

Офіційною метою подорожі було відкриття нових земель. Але додатково Дрейк повинен був добути якомога більше іспанського золота для Англії.

Пройшовши Магелланову протоку, Дрейк був відкинутий штормом на південь від Вогненної Землі, тим самим з'ясувавши, що вона не є частиною Південного континенту. Пройшовши уздовж тихоокеанського узбережжя Південної Америки на північ, атакуючи іспанські порти, він досліджував узбережжя значно північніше іспанських колоній, приблизно до сучасного Ванкувера.

У червні 1579 року Дрейк висадився в районі нинішнього Сан-Франциско (за іншою гіпотезою, в сучасному Орегоні) і оголосив цей берег англійським володінням (Новий Альбіон). Потім перетнув Тихий океан і, обійшовши Африку з півдня, повернувся в Англію в порт Плімут 26 вересня 1580 року, привізши скарбів на 600 тисяч фунтів стерлінгів.

За цю експедицію, в якій Дрейк захопив багату здобич і завдав величезної шкоди іспанської морської торгівлі, королева Англії Єлизавета I щедро винагородила його і звела в лицарське достоїнство. А ще звеліла поставити Золоту лань у спеціальному доці в гирлі Темзи. Через 100 років з палубних дощок цього галеона було виготовлено крісло, подарований королем Карлом II Оксфордського університету, де ця реліквія знаходиться і понині. А популярність Френсіса Дрейка збереглася і в географії – його ім'ям названо протоку між Вогняною Землею і Антарктидою.

Отримано патент на грамофон

У 1887 році Еміль Берлінер запатентував грамофон.

Грамофон є видозміною фонографа, незалежно винайденого в 1877 році Шарль Кро і Томасом Едісоном. Еміль Берлінер, ознайомившись з роботами Кро, вирішив замість циліндрів для записування і відтворення звуків використовувати диски. Новий винахід, назване грамофоном, було запатентовано Берлінером 26 вересня 1887 року.

Грамплатівки спочатку виготовлялися з ебоніту, потім шелаку. Перша в світі грамплатівка була цинкової. Різець, прикріплений через повідець до вібруючої, що сприймає звуки мембрані, наносить на лаковому диску (спочатку — на шарі сажі, потім воску) модульований спіральний слід, який при тиражуванні переноситься на платівку.

При обертанні диска за допомогою пружинного механізму грамофонна голка рухається по спіралі диска і викликає відповідні коливання вібруючої пластинки. Основна перевага грамофона над фонографом — поперечна запис, що забезпечує зниження спотворень в десятки разів, а також більш гучний звук (вже в перших моделях — в 16 разів, або на 24 дБ). Укупі з легкістю тиражування записів це забезпечило швидку перемогу грамофона.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували подорож Колумба і перше переливання крові.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости