10 вражаючих будівель радянського модернізму, які варто побачити


Опубликованно 01.12.2019 00:22

10 вражаючих будівель радянського модернізму, які варто побачити

Музеї, кафе, театри і навіть житлові будинки в епоху радянського модернізму були маніфестом часу. Вивчити архітектурна спадщина цього періоду можна не тільки в книжкових каталогах, але і в поїздках по Росії і СНД.

У кожному великому місті колишнього СРСР можна побачити споруди, які яскраво виділяються на тлі інших.

Історико-етнографічний музей на горі Сулайман-Тоо (Киргизія, Зш)

Фото: expo05.ru

До рішення про відкриття музею будівлю у природній скелі планували віддати під ресторан. Вхід в нього оформили у вигляді металевої арки, що нагадує вухо. На стінах печери, яка стала виставковим простором для 35 тис. етнографічних експонатів, можна побачити стародавні наскальні малюнки — петрогліфи. З 2009 року печера включена в список спадщини ЮНЕСКО.

Ресторан «Перлина» (Азербайджан, Баку)

Фото: wikimedia.org

У момент споруди в 1962 році кафе у формі черепашки перлової знаходилося біля берега Каспійського моря, яке пізніше стало відступати. Форму конструкції радянські архітектори Ст. Шульгін і Р. Шаріфов запозичили у іспанського колеги Фелікса Кандели. Чотирма роками раніше він збудував в передмісті Мехіко ресторан схожої конфігурації. За обтічності форми з «Перлиною» перегукується сучасна будівля Центру Гейдара Алієва, який спроектували за проектом Захи Хадід.

Пансіонат «Дружба» (Росія, Ялта)

Фото: wikimedia.org

Пансіонат в 1985 році відкрили для відпочиваючих з СРСР і Чехословаччини. Місце під проект на Золотому пляжі виявилося незручним для будівництва через зсуви і постійної сейсмічної активності. Будівля спроектована за принципом табурета на трьох ногах. Фасад у формі шестерні придуманий таким чином, що з кожного номера відкривається вид на море і при цьому не видно сусідів. Завдяки своїй незвичайній формі пансіонат привернув увагу американських кінематографістів: його можна побачити у фільмі «Оселя зла: Відплата» у ролі колишньої радянської військової бази на Камчатці.

Міністерство автомобільних доріг Грузинської РСР (Грузія, Тбілісі)

Фото: wikimedia.org

Це одне з найвідоміших модерністських будівель в Грузії. Архітектор Георгій Чахава на момент проектування обіймав посаду міністра автодоріг, тому була і замовником, і виконавцем робіт. Конструкція у формі балок, які перпендикулярно лежать один на одному, придумана так, щоб компенсувати 30-метровий перепад між двома вулицями Тбілісі. Форма будівлі віддалено нагадує проекти горизонтальних хмарочосів Еля Лисицького.

Новгородський академічний театр драми імені Ф. М. Достоєвського (Великий Новгород, Росія)

Фото: wikimedia.org

У проектуванні цього будинку брав участь Андрій Макаревич, в честь якого негласно назвали прибудову у вигляді колони. У 2009 році її було демонтовано через аварійний стан. Створюючи футуристичне будівля, що нагадує космічний корабель, архітектор Володимир Сомів надихався стародавніми новгородськими храмами і церквами. Спочатку за проектом будівля мала бути червоного кольору, але з-за відсутності спеціального матеріалу стіни залишили білими.

Кінотеатр «Росія» (Вірменія, Єреван)

Фото: arm-portal.ru

У 1980-ті роки кінотеатр був самим містким у Вірменії. Крім того, тут працювали виставкові зали, танцмайданчики і кафе. Вигнута форма двох частин будівлі виконувала функцію природного посилення звуку. На місці стику двох корпусів кінотеатру архітектори спроектували прозору стелю, крізь який глядачі могли спостерігати зоряне небо після вечірніх сеансів. Під час розпаду Союзу кінотеатр прийшов в запустіння: у 1990-х тут працювали торгові палатки, а в середині нульових «Росію» планували знести. До початку 2010-х частина будівлі реконструювали, пристосувавши під торговий центр.

Висотний житловий будинок (Молдова, Кишинів)

Фото: wikimedia.org

Головний архітектор проекту Олег Вронський побудував висотку, прозвану в народі «Ромашкою», надихнувшись житловим комплексом «Марина-Сіті» в Чикаго. 73-метрову споруду — найвищий житловий будинок Кишинева з 16 житловими поверхами і чотирма поверхами технічних приміщень: пральні, кімнати для сушіння, чищення і прасування одягу. На даху круглого комплексу знаходиться прибудова, нагадує літаючу тарілку. Це оглядовий майданчик, з якої відкривається вид на парк «Долина троянд» і панорама міста.

Будівля ТАСС (Росія, Москва)

Фото: wikimedia.org

Будівля інформаційного агентства задумувалося у 25 поверхів, але пізніше від такої висотності відмовилися через рухливості грунтів. Головна особливість дев'ятиповерховою споруди — округлені вікна. За однією з версій, так архітектори хотіли позначити спадкоємність по відношенню до сусіднього з ТАСС дохідному будинку Коробковій. Інша версія пояснює незвичайну форму алюзією на екрани телевізорів, які в 1970-ті були не у всіх і символізували прорив у новий інформаційний простір.

ЦНДІ робототехніки і технічної кібернетики (Росія, Санкт-Петербург)

Фото: wikimedia.org

Так само як і Останкінська телевежа в Москві, висотна будівля комплексу дослідного інституту в Ленінграді символізувало амбіції СРСР по освоєнню космосу. 77-метрова вежа у вигляді бетонного тюльпана в 1980-х служила лабораторією для випробування космічної техніки. Тут розробили системи м'якої посадки і життєзабезпечення космічних кораблів, мобільні робототехнічні комплекси та роботи-маніпулятори. Примітно, що в плані висотка разом з чотириповерховим довгим будівлею комплексу має форму хреста, трохи викривленого в західній частині.

Державний музей історії космонавтики ім. К. Е. Ціолковського (Росія, Калуга)

Фото: wikimedia.org

Музей замислювався як архітектурний пам'ятник досягненням радянських космонавтів, а в закладці фундаменту взяв участь Юрій Гагарін. Місце вибрано не випадково: в Калузі прожив свої останні роки піонер космонавтики Костянтин Ціолковський. Архітектурний вигляд будівлі — це оммаж першим космічним конструктів 1920-х. Витягнуте по горизонталі будівля «прорізає» купол планетарію, який нагадує одночасно і космічний корабель, і дирижабль.



Категория: Недвижимость