Від Рад — до Уряду: історія Білого дому в Москві


Опубликованно 09.12.2019 00:28

Від Рад — до Уряду: історія Білого дому в Москві

На початку вересня Головдержекспертизи Росії затвердила проект реконструкції Будинку Уряду Росії. Зовнішній вигляд будинку, побудованого в 1981 році, залишиться незмінним: робочі укріплять фундамент, оновлять сталеві конструкції флагової вежі і арматуру стилобату, а також впорядкують прилеглу територію.

У зв'язку з цим «РБК-Нерухомість» згадує історію Білого будинку, який був одним з найвідоміших радянських довгобудів.

На місці авторемонтної бази

Будівництво урядової будівлі (тоді — Будинку Рад) на місці колишньої авторемонтної бази і залишків колись існувала меблевої фабрики Шміта почалося в 1965 році. Раніше тут планувалося звести житлові будинки, які повинні були обрамляти Конюшковскую вулицю і Краснопресненську набережну, згадує старший науковий співробітник Музею Москви Денис Ромодин.

Смоленська набережна в 1966 році. Праворуч внизу видно авторемонтні майстерні (Фото: Наум Грановський / ТАСС)

На плани влади вплинуло рішення про будівництво на Новому Арбаті висотки РЕВ і трохи далі, на Пресні, Центру міжнародної торгівлі. Будівля, призначена для Комітету народного контролю і Верховної Ради РРФСР, повинно було стати частиною цього адміністративного комплексу.

Вид на Калінінський проспект в 1969 році. Праворуч видно пустир, на місці якого побудують Будинок Рад (Фото: Геннадій Чесноков / Фотохроніка ТАСС)

Його проектування доручили групі архітекторів «Моспроект-1» під керівництвом Дмитра Чечуліна, колишнього головного архітектора столиці (1945-1949), автора готелю «Росія», висотки на Котельнічеській набережній, готелю «Пекін» і багатьох інших московських будівель. Будинок Уряду став останнім прижиттєвим проектом архітектора, в якому він втілив ряд нереалізованих рішень.

По проекту Центрального будинку «Аерофлоту»

«Для Чечуліна було важливо, що він повернувся до свого проекту Центрального будинку «Аерофлоту» (ЦДА) 1934 року, який не був реалізований, — каже історик архітектури Ганна Броновицька. — Впізнавану композицію Білого дому з овальною вежею він запозичив саме звідти». Штаб-квартиру «Аерофлоту» планувалося розмістити на площі Білоруського вокзалу — будівля повинно було символізувати «пункт зв'язку» радянської столиці з закордоном.

Архітектор Дмитро Чечулин (Фото: Василь Єгоров / Фотохроніка ТАСС)

За проектом головний вхід в будівлю ЦДА вінчав портик, що нагадує тріумфальну арку. Нагорі передбачалося встановити сім скульптур льотчиків, які врятували пасажирів затонулого крейсера «Челюскін». Скульптурний стилобат будівлі був вирішений у вигляді кіля корабля, ніс і корму якого завершуються великої групової скульптурою.

Проект Центрального будинку «Аерофлоту» Д. Чечуліна (Фото: Музей архітектури ім. А. В. Щусєва)

Фасади будівлі передбачалося виконати з світлих матеріалів, штучного і натурального мармуру, всі металеві деталі і віконні плетіння — з алюмінію. У будівлі повинні були розміститися всі установи «Аерофлоту», а також клубні та культурно-освітні приміщення, конференц-зал, музей з експериментальними лабораторіями. Однак реалізувати проект не вдалося: якраз напередодні війни було вирішено реконструювати площу Білоруського вокзалу, і будинок-корабель у ці плани вже не вписувалося.

Будівництво Будинку Ради міністрів РРФСР в 1974 році (Фото: Віктор Великжанин / Фотохроніка ТАСС)

Частково реалізувати свої напрацювання для ЦДА Чечулин зміг у своєму останньому прижиттєвому будівлі — сьогодні ми називаємо його Білим домом. «Ідеї, які архітектор втілив у Будинку Уряду, були досить сміливими для тих років, оскільки тоді в архітектурі панував модернізм, а в Білому домі ми бачимо елементи ар-деко і монументалізму, які були вже не характерні для того часу. Будівля абсолютно самостійне, не вписується в образ набережній, тим не менш за 30 з гаком років разом з висоткою РЕВ воно створило своє оточення», — говорить Денис Ромодин.

Вид на споруджуваний будинок Ради міністрів УРСР в 1977 році (Фото: Будан Віктор / Фотохроніка ТАСС)

Крім того, споруда Чечуліна — дуже велика будівля, в 1980-е такі вже не будували: тоді було прийнято всі відомства розміщувати по існуючим будівлям, які ще залишилися з дореволюційних часів. «Будинок Уряду — один з яскравих проектів, які простяглися за течією Москви-ріки. І якщо готель «Росія» знищена, то Білий дім належить за себе і за неї теж», — додає Ганна Броновицька.

Будівля Ради міністрів РРФСР на Краснопресненській набережній у 1981 році (Фото: А. Овчинников і Ст. Садчиков / Фотохроніка ТАСС)

Споруда має три підземних поверхи, бункер, стоянку та холодильне обладнання. Але головною загадкою Білого дому вважається система підземних переходів, нібито з'єднують будівлю з метро.

1977 рік. Демонстрація жіночих зимових пальто з колекції салону «Москвичка». Пальто оброблені хутром песця і єнота

Фігуристка Людмила Пахомова з дочкою під час прогулянки (Фото: Микола Малишев і Олександр Яковлєв / Фотохроніка ТАСС)

«Така версія дійсно існує, але навряд чи вона має під собою підстави, — розмірковує Денис Ромодин. — В цьому місці досить складний грунт, там протікає річка Пресня, колектор якої знаходиться практично під Білим будинком, поруч з Горбатим мостом. Крім того, тут відчутний перепад рельєфу, з-за якого у свій час були проблеми при будівництві Кільцевої лінії метро від «Краснопресненській» до «Київської». Саме тому навряд чи там можуть бути якісь підземні ходи, що з'єднують Будинок Уряду з тунелями метро. Якби вони були, події жовтня 1993 року, ймовірно, розвивалися б по-іншому».

Будівля Ради міністрів РРФСР 1983 року (Фото: Олександр Сенцов і Микола Малишев / Фотохроніка ТАСС)

Новий час

У серпні 1991 року Будинок Рад став центром протистояння ДКНС СРСР і прихильників новообраного президента Бориса Єльцина. Однак під час путчу будівля не постраждала.

Президент РРФСР Борис Єльцин (у центрі) під час виступу біля будівлі Ради міністрів РРФСР в 1991 році (Фото: Валентин Кузьмін і Олександр Чумічев / Фотохроніка ТАСС)

У жовтні 1993 року, коли в країні склався чергова політична криза, із прибулих на Краснопресненську набережну танків Таманської дивізії по Білому дому було випущено 12 танкових снарядів, які пошкодили верхні поверхи будівлі. Реконструкція колишнього Будинку Рад (у 1993 році за ним закріпилася назва Білий дім) зайняла кілька років.

Фотогалерея: Розстріл Білого дому в жовтні 1993-го

Барикади біля Білого дому (Фото: Анатолій Морковкин, Геннадій Хамельянин/Фотохроніка ТАСС)

Для розробки проекту відновлення залучили західних фахівців, які відтворили первісний вигляд комплексу.

Пробиття в стіні (Фото: Сенцов Олександр, Чумічев Олександр / Фотохроніка ТАСС)

Відновлення Білого дому після танкового обстрілу в жовтні 1993 року (Фото: Сенцов Олександр, Чумічев Олександр / Фотохроніка ТАСС)

Фрагмент фасаду (Фото: Сенцов Олександр, Чумічев Олександр / Фотохроніка ТАСС)

Робітники під час відновлювального ремонту Білого дому (Фото: Сенцов Олександр, Чумічев Олександр / Фотохроніка ТАСС)

Втім, деякі архітектори пропонували більш радикальні концепції: наприклад, американець Чарльз Дженкс запропонував увічнити трагічні події жовтня 1993-го облицювавши обгорілі поверхи чорним гранітом. Від цієї ідеї відмовилися, а в пам'ять про захоплення Білого дому по периметру будівлі встановили металевий паркан, який повинен захистити будинок від будь-якого нападу.

Вид на Будинок Уряду Росії в 1996 році (Фото: Роберт Нетелев / ІТАР-ТАСС)

Поява паркану — саме сумний наслідок проведеної реконструкції, вважає Денис Ромодин. «Спочатку територія комплексу була єдиною зоною з парком, який знаходиться за Білим домом, — згадує історик. — Величезні сходи, пандуси, фонтани на території Будинку Уряду замислювалися як частина загального паркового ансамблю. З 1994 року вони виявилися недоступними для городян. При цьому будівля спроектована так, що воно має зону безпеки — система барикад у 1991-му дозволила в тій чи іншій мірі захистити його».

2017 рік. Вид на Будинок Уряду і житловий будинок на Кудринській площі (Фото: Артем Коротаєв / ТАСС)

Ще однією новацією, яка з'явилась після реконструкції Будинку Уряду, стала установка затемненого скління будівлі, яка різко контрастує з білими мармуровими фасадами і створює відчуття «порожніх» вікон. Крім того, будівельникам довелося демонтувати годинник з пошкодженої годинникової вежі, на місці яких був встановлений герб Російської Федерації. Одночасно в нижньому стилобаті були затерті радянські герби, що прикрашали стіни Білого дому.

Вид на висотку на Кудринській площі, Будинок Уряду РФ і Московський міжнародний діловий центр «Москва-Сіті» з даху Будинку Наркомфіну на Новінському бульварі в 2019 році (Фото: Михайло Джапарідзе / ТАСС)



Категория: Недвижимость