День в історії: Заповіт Нобеля і народження Цельсія
Опубликованно 17.12.2019 00:04
День народження Цельсія
У 1701 році народився Андерс Цельсій, шведський астроном, геолог і метеоролог.
Цельсій запропонував шкалу, в якій температура потрійної точки води (ця температура практично співпадає з температурою плавлення льоду при нормальному тиску) приймалася за 100, а температура кипіння води – за 0. У 1745 році, вже після смерті Цельсія, шкала була перевернута Карлом Ліннеєм (за 0 стали приймати температуру плавлення льоду, а за 100 — кипіння води), і в такому вигляді використовується до нашого часу.
Також Цельсій разом з французьким астрономом П'єр Луї Моро де Мопертюї брав участь в експедиції з метою вимірювання відрізка меридіана в 1 градус в Лапландії. Аналогічна експедиція була організована на екватор, на території нинішнього Еквадору. Порівняння результатів підтвердило припущення Ньютона, що Земля являє собою еліпсоїд, сплюснутий біля полюсів.
Цельсій спостерігав Північне сяйво і описав понад 300 своїх і чужих спостережень. Виявив, що відхилення стрілки компаса корелюють з інтенсивністю сяйва. На цій підставі зробив правильний висновок, що природа Північного сяйва пов'язана з магнетизмом.
День народження Мацусіта
У 1894 році народився Коносуке Мацусіта, японський бізнесмен, засновник фірми Matsushita Electric, нині відомої як Panasonic.
Коносуке – наймолодша дитина в сім'ї, до того часу в нього вже було п'ять сестер і троє братів. Коли Коносуке було 4 роки, його сім'я розорилася і була змушена переїхати з ферми в маленький будинок у місті. Щоб допомогти підтримати сім'ю, Коносуке, коли йому було дев'ять років, відправили працювати підмайстром в магазин, який продавав жаровні, в Осаку. Менше ніж через рік магазин збанкрутував.
У ранньому віці з життя пішли його мати і кілька братів і сестер. Надалі він залишився єдиним вижив дитиною в сім'ї.
Коносуке знайшов нову підробіток в магазині, яке торгувало велосипедами. Велосипеди у той час були предметом розкоші, їх ввозили в країну з Великобританії.
У 1909 р. на вулицях Осаки почали з'являтися трамваї. У 1910 році Мацусіта почав працювати в компанії Osaka Light і пропрацював 7 років. Починав він із зарплати в одну єну в місяць і з підсобної роботи помічника електромонтера. Надалі – брав участь у переобладнанні театрів в кінотеатри, а також оснащував проводкою будинки багатих бізнесменів.
Коносуке намагався зацікавити свого роботодавця покращеної новою формою електричного патрона, над якою він трудився у вільний час. Але його старання виявилися марними. Тоді, згадавши пораду батька про перевагу підприємництва, він вирішує розпочати власну справу. На момент звільнення з компанії Мацусіте було двадцять два роки.
15 червня 1917 року Коносуке засновує власну компанію з початковим капіталом не більш як 100 єн. Проте його мало лякали мізерні ресурси. Він, дружина, два найманих працівника та його шурин працювали в одній орендованій квартирці над виробництвом штепсельних вилок. Продажу вилок були низькі, і до кінця 1917 року маленька компанія стояла на межі розорення.
Врятував компанію несподіваний велике замовлення на 1000 ізоляційних плат для електровентиляторів. Тепер, коли бізнес почав зростати, Коносуке орендував двоповерховий будинок, і це було початком виробництва електричних пристроїв компанії Matsushita Electric.
Компанія почала виробництво інноваційних на той час електричних перехідників. Продукція була дуже популярна і заслужила гарну репутацію якісного товару за невисокою ціною.
У 1923 році Коносуке створив перший бренд компанії - National.
У 1951 році Коносуке оголосив, що для компанії настав час посісти вагоме місце у міжнародному економічному співтоваристві. Коносуке відвідав США, щоб особисто побачити рівень американської промисловості, і помітив величезну прірву між процвітаючої Америкою і збіднілої після воєн Японією.
Він зрозумів, що, для того щоб конкурувати із Заходом, його компанія потребувала кращому знанні електроніки і більш спеціалізованому підході до розробки нової продукції.
Наступним кроком у розвитку Matsushita Electric Industrial стала співпраця з концерном Philips, в рамках якого виробництво теле - і радіоапаратури вийшло на якісно новий рівень. Через деякий час успішної роботи з'явився новий бренд Matsushita Electric Industrial — Panasonic.
Заповіт Нобеля
27 листопада 1895 року у Шведсько-норвезькому клубі в Парижі Нобель підписав свій заповіт, згідно з яким більша частина його стану — близько 31 мільйона шведських марок — повинна була піти на заснування премій за досягнення у фізиці, хімії, медицині, літературі і за діяльність по зміцненню миру. Заповіт йшлося:
“Я, нижчепідписаний, Альфред Бернхард Нобель, обдумавши і вирішивши, цим оголошую мій заповіт щодо майна, нажитого мною... Капітал мої душоприказники повинні перевести в цінні папери, створивши фонд, відсотки з якого будуть видаватися у вигляді премії тим, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству.
Зазначені відсотки слід розділити на п'ять рівних частин, які призначаються: перша частина тому, хто зробив найважливіше відкриття або винахід в галузі фізики, друга — у галузі хімії, третя — у галузі фізіології або медицини, четверта — створив найбільш значний літературний твір, що відображає людські ідеали, п'ята — тому, хто внесе вагомий внесок у єднання народів, знищення рабства, зниження чисельності існуючих армій і сприяння мирній домовленості.
Моє особливе бажання полягає в тому, щоб на присудження премій не впливала національність кандидата, щоб премію одержували найдостойніші, незалежно від того, скандинави вони чи ні“.
З 1969 року за ініціативою Шведського банку присуджуються також премії пам'яті А. Нобеля з економіки, неофіційно звані “нобелівськими преміями по економіці“.
Нагадаємо, днем раніше ми згадували перший французький супутник і останній політ Конкорда.
Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.
Категория: Новости