Винахідник з YouTube Дахир Семенов — як будуть будувати житло в XXI столітті


Опубликованно 20.12.2019 00:16

Винахідник з YouTube Дахир Семенов — як будуть будувати житло в XXI столітті

Російський інженер-винахідник Дахир Семенов 12 років живе і працює в Туреччині. У 2006 році він заснував конструкторську компанію Dahir Insaat, яка займається розробкою інноваційного житла і транспорту. Всі проекти Семенов описує у роликах, які розміщує на своєму YouTube-каналі, — зараз у нього понад 364 тис. абонентів, при цьому деякі відео набирають по 20-30 млн переглядів.

В інтерв'ю «РБК-Нерухомості» Семенов розповів, чому виїхав з Росії, як шукає інвесторів і за якими технологіями майбутнє.

— Адже ви починали як транспортний інженер, один з найвідоміших ваших проектів — гирокары і гиропоезда, які здатні пересуватися на висоті декількох метрів над землею. Як і чому ви переключилися на житло?

— Я завжди займався різними проектами, просто в якийсь момент житло здалося особливо важливою темою — вона, загалом-то, і зараз залишається, принаймні, в Росії. Дванадцять років тому ми розробили проект невеликих швидкомонтованих містечок під ключ. Вони представляли собою малі панелі, які можна швидко проводити на конвеєрі і досить швидко монтувати, отримуючи готові будинки. Технологія зручна, швидка, гнучка: в будь-якому місці за лічені тижні можна розгорнути виробництво і починати будувати. Крім дешевизни і швидкості зведення, технологія дає величезну різноманітність фасадних рішень, практично нескінченна кількість. Ми зробили 5 тис. різних проектів, а потім запропонували їх Володимиру Путіну.

Послідовність складання поверху будинку з зменшеною кількістю ригелів (Фото: Dahir Insaat)

— Отримали словесну підтримку?

— Ні, нас не підтримав ні Кремль, ні Мінбуд, ні регіональна влада. На жаль, Росія так влаштована, що достукатися до влади неможливо — потрібні особисті зв'язки нагорі. А якщо їх немає, нічого не вийде.

Відео: Dahir Insaat

— Ви тому виїхали з Росії?

— Так, шансів щось реалізувати тут немає. Між тим, готовий на жорсткий спір з будь-будівельником, академіком або бізнесменом мільярдером і довести, що наша технологія на сьогодні найкраща в світі за всіма показниками, буквально по всьому. Ця технологія була шансом для Росії вирватися з розрухи і вічної нестачі житла, але я не зміг достукатися ні для кого, писали у всі інстанції. Крім того, втомився від нескінченних судів.

Проект будинку за проектом «Панельний моноліт» (Фото: Dahir Insaat)

Відео: Dahir Insaat

— З ким?

— Так з усіма. З мерією, з митницею, з пожежниками, з податковою інспекцією. Наприклад, на початку нульових ми купили німецьку газорезательную машину Messer, яка мала невелику плазмову приставку. Її кваліфікували як плазмову установку, внаслідок чого митний збір зріс у кілька разів, плюс нам поставили штраф. Я подав до суду, виграв. Але робити тут мені нічого не дали.

— Ви ж почали будівництво в одному з регіонів. У всякому разі, якийсь час назад оголошували про такі плани.

— Я купив 16 га землі в Черкесске, хотів своїми силами побудувати невеличке містечко, але місцева влада лягли кістьми, щоб цього не допустити. Так ця ділянка і пустує. Вдалося побудувати лише десять будинків, і вони добре продаються.

Проект будинку за проектом «Панельний моноліт» (Фото: Dahir Insaat)

— За кордоном пропонували цей проект?

— Ми готували її спеціально для Росії: товщина стін сягала 60 см, тому що вдома планувалося зводити по всій країні, включаючи північні регіони. Зараз ми змінюємо технологію, пристосовуємо для інших країн: будемо робити тонкі стіни.

Відео: Dahir Insaat

— Якісь інші свої розробки пропонували російським властям?

— Так, наприклад, дорожню машину для швидкісного ремонту доріг.

Відео: Dahir Insaat

— Та ж реакція?

— Так — ніякої. Так що Росії ми більше нічого пропонувати не будемо. Скільки можна?

Панельні блоки для складання будинків (Фото: Dahir Insaat)

— Приватні інвестори виявляють інтерес?

— Інвесторів на такі проекти немає: вони хочуть вже перевірене справа, де можна реально заробляти. В цьому сенсі більше надій на уряди. Наприклад, транспортом другого рівня довго цікавився Катар, але конкретних пропозицій поки немає. Дорожньої цікавиться Індія, але грошей теж не виділяє.

— Кілька років ви презентували інноваційну ліжко, яка в разі землетрусу перетворюється в саркофаг. Здавалося б, корисна розробка для тієї ж Туреччини або Японії.

— Я теж так думаю, але продати її так і не вдалося.

Відео: Dahir Insaat

— Що в такому випадку дозволяє підтримувати бізнес, отримувати дохід?

— Я колишній директор заводу «Червона Пресня», дванадцять років тому продав свої акції і виїхав з Росії. На ці гроші досі живу.

Проект будинку для Німеччини (Фото: Dahir Insaat)

— Які розробки зараз в роботі?

— Ми зараз працюємо над величезною фрезерною машиною, яка буде фрезерувати газобетонні блоки. Завдяки цій технології процес прискориться в рази, можна буде створювати заводи, які будуть виробляти по 3-5 тис. кубічних метрів за робочу зміну. У світі таких блоків проводять на $40 млрд щороку.

Крім того, ми придумали поставляти будинку в контейнері і збирати на ділянці. Кран розвантажує контейнер і тут же починає монтувати будинок. Виходить дешево і якісно. За такої технології можна побудувати будинки різних параметрів: найменші — розміром 5х5 м, найбільші — двоповерхові, розміром 12х16. На великому заводі такі конструкції можна виробляти серійно, тисячами панелей. При цьому транспортні витрати майже не впливають на кінцеву вартість будинку. Наприклад, контейнер з Туреччини в США або в Росії коштує близько $2,5 тис. Єдиний спосіб вирішення житлової проблеми сьогодні — зниження вартості житла.

Проект висотного житлового та офісного комплексу (Фото: Dahir Insaat)

— За рахунок чого?

— За рахунок фабричного автоматизованого виробництва. У нас є невелика фабрика, де ми виробляємо, зокрема, малі універсальні стінові панелі. Квадратний метр таких панелей коштує $200 без чистової обробки. Сьогодні потрібно думати, як знижувати цю ціну далі.



Категория: Недвижимость