Далекосхідний експеримент: у Росії почали видавати іпотеку під 2%


Опубликованно 26.12.2019 00:32

Далекосхідний експеримент: у Росії почали видавати іпотеку під 2%

У Росії заробила «Далекосхідна іпотека» — програма пільгової іпотеки під 2% для жителів Далекосхідного федерального округу (ДФН). Вона розрахована на п'ять років, до 1 січня 2025 року, і покликана створити додаткові стимули для розвитку житлового будівництва в ДФО і зростання обсягів житла, що будується у всіх 11 регіонах округу.

За даними Минвостокразвития, сьогодні майже 18 тис. молодих далекосхідних сімей перебувають на обліку в якості нужденних у поліпшенні житлових умов. Нова програма адресована насамперед таким позичальникам. Однак безпрецедентно низька іпотечна ставка підвищує доступність нового житла не тільки для місцевих жителів, але і для всіх, хто хоче сюди переїхати.

Умови програми

Скористатися пільговою іпотекою зможуть одержувачі «далекосхідного гектара» при будівництві житлового будинку та покупці квартир на первинному ринку. Згідно з умовами програми, отримати кредит під 2% можуть молоді сім'ї, в яких подружжя не виповнилося 35 років. У них може не бути дітей, але вони повинні перебувати у шлюбі не менше одного року. При цьому хоча б у одного з подружжя має бути прописка за місцем проживання в одному з регіонів Далекого Сходу. Один батько (до 35 років) з дитиною до 18 років також вважається молодою сім'єю.

Максимальний розмір кредиту по програмі становить 6 млн руб., строк — не більше 20 років. При цьому у одержувачів не буде можливості рефінансування раніше виданих кредитів. Додатково підтримку багатодітним сім'ям може надати виплата від держави до 450 тис. крб. на погашення кредиту за умови народження третього або наступну дитину після 1 січня 2019 року.

Шанс для забудовників

Втім, тільки зниженням іпотечної ставки головне завдання програми — поліпшення демографічної ситуації на Далекому Сході — не вирішити, упевнена партнер компанії «Метриум» Марія Литинецкая. «З початку цього року почала діяти програма з пільговою 5%-ною ставкою, але вона не дала статистично помітного ефекту на попит. За даними ЦБ РФ, з початку року в ДФО було видано 54,6 тис. іпотечних кредитів, тоді як в аналогічний період 2018 року цей показник досягав 51,7 тис. угод. Таким чином, попит на іпотеку на Далекому Сході за минулий рік зріс лише на 5,6%», — підсумовує експерт.

Разом з тим програма здатна вирішити проблему дефіциту житла у регіоні, який сьогодні спостерігається практично у всіх областях ДФО. Сьогодні в регіонах Далекого Сходу працюють близько 400 забудовників, вони вводять майже 2 млн кв. м житла щорічно, однак цього обсягу недостатньо. Так, на одного жителя Приморського краю зводиться 0,5 кв. м житла, а в Хабаровському — 0,4 кв. м, тоді як у порівнянних за чисельністю населення регіонах Центру 0,8–0,9 кв. м, вказує Литинецкая.

Влада розраховує, що після введення пільгової іпотеки Далекий Схід стане цікавий і федеральним девелоперам, які раніше не наважувалися заходити на місцевий ринок. «Використовуючи досвід планування територій, вони [федеральні девелопери] зможуть створювати мікрорайони, в яких людям буде комфортно жити. Зокрема, група компаній «ПІК» вже заявила про готовність реалізувати свої проекти і в далекосхідних регіонах. Зараз заявки за програмою «Далекосхідна іпотека» приймають усі відділення та агенти банку ДІМ.РФ і Азіатсько-Тихоокеанський банк на Далекому Сході. Найближчим часом кредитний продукт буде доступний ще десяти найбільших банках регіону», — розповів у коментарі редакції міністр з розвитку Далекого Сходу і Арктики Олександр Козлов.

Скільки витратять



Категория: Недвижимость