Як будуть відновлювати Виховний будинок. Відео
Опубликованно 02.01.2020 00:38
Як будуть відновлювати Виховний будинок (Відео: телеканал РБК)
Текстова версія
Гнат Бушухин, головний редактор «РБК-Нерухомість»:
— Давайте розглянемо карту центру Москви — дивіться, ось це — Кремль, це — парк «Заряддя», це — висотка на Котельнічеській набережній. А між ними — комплекс будівель Виховного будинку, він був побудований в XVIII столітті, в останній час тут перебувала академія РВСН, проте в останні роки він стояв у напівзанедбане стані...
У нашої програми — унікальна можливість: ми одними з перших покажемо, що сьогодні всередині Виховного будинку, які роботи там ведуться і яке майбутнє чекає цей пам'ятник історії і архітектури. І для початку — кілька слів про історію будівлі.
Виховний будинок був заснований в 1763 році з благословення імператриці Катерини II як благодійне закрите навчально-виховний заклад для сиріт, підкидьків і безпритульних. Закладка відбулася в 1764 році, будівництво продовжувалося до 1772 року. Ініціатором створення Виховного будинку став просвітитель Іван Бецкой, який займався проблемами виховання в Росії.
Сьогодні Виховний будинок готується до масштабної реставрації — щоб її зробити, у будинку проводяться науково-дослідні та пошукові роботи.
Борис Савін, керівник архітектурно-реставраційної майстерні «Фаросъ»:
— Іван Бецкой — це великий відомий громадський діяч середини XVIII століття, президент Академії мистецтв. Його ідея, яку він доніс до імператриці Катерини II, — побудувати Виховний будинок, де виховувалися і збиралися діти, не пов'язані становими узами з дворянством і з селянством. І передбачалося, що тут буде виховуватися новий клас людей для служби Росії.
Цікава історична деталь — це в'їзний корпус парадного двору Виховного будинку. Ось це — приймальне вікно. Ті батьки, які хотіли залишити на виховання тут своєї дитини, приходили сюди вночі і залишали малюка тут.
Борис Савін, керівник архітектурно-реставраційної майстерні «Фаросъ»:
— А до нас комплекс дійшов у такому вигляді, як був задуманий і побудований?
— В цілому комплекс дійшов до нас у первісному вигляді. Принаймні фасади. Інтер'єри дуже сильно постраждали в результаті пожежі, в результаті перепланувань змінилася просторово-планувальна структура. Анфілади були перекриті, пробиті нові отвори з коридорів. Були втрачені два барабана з главами церков. Церкви (передбачалося, що хлопчики і дівчатка будуть вчитися окремо, в одному храмі на літургії присутні дівчинки, в іншому — хлопчики) у 20-ті роки XX століття сильно були перебудовані, глави і барабани церков демонтовані.
У 1920-ті ж роки за проектом архітектора Іванова-Шица був побудований цей зал в стилі модерн. При цьому демонтовані пілони і склепіння, які тримали главу церкви святої Катерини. Зроблена трибуна, зроблений ухил. Звичайно, він цікавий, і ми його збережемо і реставруємо. До речі, громадськість дуже хвилюється з приводу збереження цього залу. Все буде збережено.
Борис Савін, керівник архітектурно-реставраційної майстерні «Фаросъ»:
— А де друга була голова — що там залишилося? Там такий же зал?
— Так, там подібний зал, але він не в стилі модерн, з мінімальним декором.
— Приголомшливо.
Після Жовтневої революції в будівлі деякий час розміщувалися установи Наркомату соціального забезпечення. У 1920 році будівля сильно постраждала від пожежі, однак у 1921-1923 роках було повністю відновлено. У 1928 році будівля частково реконструювали в стилістиці модерну за проектом архітектора Іванова-Шица.
Метою науково-дослідних і вишукувальних робіт у Виховному будинку є підготовка пам'ятника до основного етапу реставрації: фахівці розкривають численні пізніші радянські і пострадянські конструкції, розкривають початкові отвори. Офіційний дозвіл на даний етап робіт було видано департаментом культурної спадщини міста Москви.
Борис Савін, керівник архітектурно-реставраційної майстерні «Фаросъ»:
— Це пізня закладка віконного отвору. Це нам потрібно для того, щоб зрозуміти планувальну структуру та прийняти рішення про проект реставрації.
— Це ви зняли штукатурку...
— Це за нашим завданням зняли штукатурку, інженери подивляться стан перемички, а ми обдумаємо це для нашої майбутньої роботи.
— Що стосується матеріалів — ось це історичний цегла? З нього...
— Ні, це радянський, яким закладено... бачите, дрібний? Мелкоразмерный радянський цегла, яким закладено історичний отвір.
— А ось це історичний?
— Це перемичка. З замковим каменем білокам'яна перемичка. Цоколь був білокам'яний. У радянський час був оштукатурений.
— Ось це XIX століття?
— Це XIX століття. Ми запропонуємо, природно, відновити білокам'яний цоколь.
У центрі Москви при будь-якому будівництві або великих реставраційних роботах необхідно проводити археологічні дослідження. Проводяться такі розкопки і на території Виховного будинку — прямо у дворі.
Володимир Беркович, заступник генерального директора компанії «Археологічні вишукування у будівництві»:
— Подивимося розкопки?
— Давайте подивимося. Чітко видно вапняна прошарок, пов'язана з будівництвом Виховного будинку — це ось вапно. Яка біла лінія, так. Ось це — чіткий маркер. Нижче також нашарування — ось тут бита цегла, видима, так сказати, цегляна крихта. Такий чорний, яскраво-чорний шар — це рівень XVI—XVII століть, коли на цій території існував Василівський луг, де спочатку збиралися царські табуни і дружини перед походом, а потім був розбитий сад.
— Який висновок можна зробити з ваших археологічних вишукувань конкретно в цьому місці? Що можна сказати?
— Дані археологічних розкопок загалом підтверджують і розширюють дані письмових джерел. Ми знали про те, що тут Василівський луг, у нас багато тут цікавих археологічних знахідок, які я вам, звичайно, з задоволенням покажу.
До пізніх горизонтів відносяться знахідки ось цих от помадних банок. Це ось предмети, де різні мазі — ось вони спеціально так зроблено. Опускаємося нижче за горизонтом, і ось ми з вами виходимо на обрії XVI–XVII століть. Що вони нам залишили? Це насамперед натільні хрести. Ну, питайте, як вони сюди потрапляють?
— Йшов чоловік, втратив...
— Так-так-так. Це саме, саме так. Це ось втрачали хрести, хрести різного розміру із зображенням розп'яття, Спаса. Це хрести XVI–XVII століть — бачите, адже, чітко видно зображення Спаса.
Я вам казав про те, що на Василівському лузі, тому що тут збиралися табуни. І ось з цим, звичайно, пов'язаний ряд знахідок. Це, звичайно, в першу чергу підкова. Так? Звичайно, підкова.
— Їх багато тут знайшли?
— Це, звичайно, табуни великокнязівські. Ну і, звичайно, я хочу продемонструвати череп коня, який був знайдений в колодязі XVI століття. Ось, це швидше всього, так би мовити, кінь з великокнязівських табунів, ось так от там його і закопали.
У 1938 році комплекс будівель з прилеглою територією був переданий військовій академії ім. Дзержинського, пізніше перейменованої в військової академії РВСП імені Петра Великого. До кінця століття територія була закрита для відвідування цивільними особами. У 2000-х роках будівлі перейшли у власність Москви, місто почав шукати пошуки інвестора для відновлення Виховного будинку.
В кінці 2017 року у Виховного будинку з'явився власник, який відразу включився в роботу по його збереженню. Основним підсумком робіт стане те, що будівлі часів Катерини II в історичному центрі Москви, які були закритими об'єктами останні 80 років, стануть відкриті для відвідувачів — для вивчення, для прогулянок. Розвитком проекту займається Visor Development — спеціально створена для цього проекту керуюча компанія. За погодженням з Мосгорнаследием компанія вже почала відновлювати огорожу Виховного будинку.
Василь Осипов, директор департаменту будівництва Visor Development:
— Перше, до чого приступили на цьому проекті, — це реставраційні роботи огорожі, яка ділиться у нас на два основних типи огорожі. Це огорожа XIX століття і огорожа 20-х років XX століття. Конкретно огорожі 20-х років XX століття ми практично закінчили реставрацію... Відреставровані всі кулі — бачите, у них унікальна неправильна форма злегка, так? Вона не зроблена з нуля — це не куля, який зроблений на виробництві, це куля, який оштукатурений і встановлено повністю, як він був.
І зараз нами встановлені в основному металеві елементи огорожі, в тому числі ми по максимуму намагалися залишити піки, прути від того паркану, який був. Також ми закінчили роботи по сторожкам-пилонам. Це теж історичні елементи, які охороняються як пам'ятка, ми повністю їх відновили.
А це як раз-таки те, що ще не встигли замінити, це решітка початку XX століття. Бачите, наскільки згнилі елементи від корозії. Ми це все зчищаємо на виробництві, і навіть видно, що це не новоробний прут — це той стрижень, який бив зчищений, пофарбований і повністю відновлений.
— Ось тут вже інший паркан. Він-якого століття?
— Це XIX століття, середина XIX століття. Інший паркан, дуже складний за конструкцією, дуже багато елементів, понад 500 елементів втрачено. Зараз ми це все обстежили, зробили картограму всіх цих втрачених елементів. На базі цієї картограми вибираємо виробника, який нам всі елементи в чавуні отольет. І після цього збере нам цілком цю конструкцію.
Гнат Бушухин, головний редактор «РБК-Нерухомість»:
— Приголомшливе, дуже атмосферний місце. Ось такий він, Виховний будинок. Вдумайтеся: 1770-х років будівлі. Я впевнений, що після реставрації його чекає нове життя в самому центрі міста. Ну що ж, на цьому все. Читайте «РБК-Нерухомість», дивіться нашу програму. Я — Гнат Бушухин. Удачі в квадраті!
Категория: Недвижимость