Реновація. Як зміняться міські райони
Опубликованно 04.01.2020 00:20
+ підписуйтесь на YouTube-канал
Текстова версія
Це програма «Місто», давайте поговоримо про програму реновації в Москві. Ми зібрали велику кількість експертних коментарів щоб обговорити, як настільки велике оновлення житлового фонду змінить міську тканину столиці.
Нагадаю, за підсумками голосування в програму було включено 5173 будинку. Але для початку потрібно зрозуміти, навіщо взагалі Москва вийшла на реновацію.
Ілля Заливухин, керівник містобудівної компанії «Яузапроект»:
— Москва активно забудовувалася в 1960-1970-х роках, це був період масового будівництва п'ятиповерхівок. Планувалося, що коли настане комунізм, на цьому місці буде побудовано більш комфортне сучасне житло. Тому і термін служби таких будинків було передбачено в 40-50 років.
Але справа навіть не в самих будівлях і їх віці, вся справа — в території, яку вони займають. Для розвитку міста такі ділянки можна і потрібно використовувати більш ефективно — це насамперед важливо для самих городян.
Олена Скрипкіна, начальник архітектурно-планувального управління ГАУ «НІ і ПІ Градплан міста Москви»:
— В рамках програми реновації при проектуванні житлових районів передбачено збалансоване і компактне поєднання необхідних функцій. Тим самим це виключає додаткові якісь перепробіг жителів — їм не доведеться після роботи бігти в інший район за отриманням якої-небудь додаткової послуги. Все буде компактно і поряд.
Трохи змінимо тему. Ось так сьогодні виглядають багато двори в п'ятиповерхівках, які зносять: море зелені, мало паркувальних місць, на перших поверхах плутанина — то магазини, то чи квартири.
Фото: Сергій Бобильов/ТАСС
А що в ідеалі повинно бути в сучасному дворі? Слово експертам.
Денис Кусенков, старший партнер, керівник з розвитку компанії ARTEZA:
— Якщо брати благоустрій міста і спальних районів, то в цілому в місті можна помітити таку особливість. У нас присутній верхній ярус, то є великі дерева, присутні газони — правда, не скрізь, — але абсолютно відсутній середній ярус, це чагарники. І ми отримуємо ефект, коли є дуже високі дерева, які не дають проникати сонця до землі — і, відповідно, не ростуть квіти, тобто виходить якесь поле бруду і недоглянутий газону. Відповідно, реновація в нашому розумінні має вирішити цю задачу, ми повинні пустити сонце до землі, посадити хороші чагарники, гарні квіти для того, щоб додати затишку і комфорту цим територіям.
Олександр Балабін, архітектор, директор компанії «Северин Проект»:
— Що стосується наповнення перших поверхів будинків в порядку реалізації програми реновації. Природно, чим більше там буде місць для так званого малого бізнесу, де можуть розміститися нові кафе, якісь сервіси, побутові послуги або що-небудь ще, освітні установи невеликі, я вважаю, це буде те саме, що москвичі очікують від реалізації програми реновації.
Олена Скрипкіна, начальник архітектурно-планувального управління ГАУ «НІ і ПІ Градплан міста Москви»:
— Кожен новий двір за програмою реновації буде забезпечений дитячими майданчиками, майданчиками для спорту, а також майданчики для відпочинку дорослих. Це жорстка вимога програми реновації. А також у рамках програми передбачені додаткові велодоріжки для зв'язку районів, наземні та підземні паркінги і паркінги в кишенях вуличної дорожньої мережі.
Дмитро Опадів, начальник майстерні проектування комплексного благоустрою ДБУ «Головапу»:
— Наша задача як проектувальників зробити так, щоб окрім нового житла — якісного — люди також отримали комфортний простір. Велика увага приділяється междворовому простору, куди виносяться інші види активності — створюються невеликі парки. Де вже мешканці кількох кварталів, кількох дворів можуть проводити час з сім'єю. Для цього не треба буде їхати кудись у центр міста — все, що вони хочуть знайти в інших місцях, знайдуть саме тут.
Але повернемося до цифр. Завдяки програмі 350 тис. столичних сімей (це більше 1 млн осіб) переїдуть у нові квартири з поліпшеним і гарним ремонтом. Ось, до речі, за моєю спиною квартира в одному з останніх зданих будинків.
В даний час в Москві — ось у мене є довідка — за програмою реновації ведеться будівництво 143 будинків площею майже 2 млн кв. м і проектування 65 будинків площею 1,6 млн кв. м. З моменту старту програми вже побудовано 49 будинків, 44 з них передано під заселення (це дані на 12 грудня 2019 року). Для будівництва нових будинків затверджена 361 стартовий майданчик у всіх округах міста. Нещодавно в мерії відзвітували про попередні результати реновації по 2019 році.
Марат Хуснуллін, заступник мера Москви з питань містобудівної політики і будівництва:
— У цьому році близько 600 тис. кв м вже ввели житлової нерухомості за рахунок міста. Понад 20 тис. осіб отримали або квартири, або оглядові ордери. І ми чітко бачимо тренд, що в найближчі роки будемо спочатку більше 1 млн кв. м, а потім близько 1,5 млн кв. м в рік вводити тільки об'єктів для програми реновації.
І останнє: мало хто знає, що не всі п'ятиповерхівки і взагалі старі будинки, подпавшие під програму реновації, знесуть. Будинки, що представляють історико-архітектурну і містобудівну цінність, розселять, а самі будівлі відреставрують. Причому після реставрації ці будинки вже стануть непридатними для проживання — у них можуть розміститися дитячі садки, будинки культури, спортивні або медичні центри. Вже затверджено список з 218 таких будівель.
«Місто.Думка»
Ще однією точкою зростання для розвитку Москви в останні роки є комплексне освоєння промзон. Приватні девелоперські компанії бачать в цьому перспективу і для свого бізнесу, і для городян. Одна з них — «РГ-Девелопмент».
Тетяна Тихонова, генеральний директор «РГ-Девелопмент»:
— Сьогодні Москва змінюється, вона стає містом для життя. Це означає, що функціонують промислові підприємства треба виводити за межі Москви.
В питанні реорганізації колишніх промзон в одній точці зійшлися всі інтереси міста: по-перше, необхідність вивести промислові підприємства за межі столиці, по-друге, отримати території для подальшого розвитку міста у тих напрямках, які цікаві городянам. По-третє, інтереси комерсантів: вони будують, продають і отримують прибуток. Завдяки цьому в Москві з'являються нові перспективні майданчики, облаштовані центри тяжіння з необхідною інфраструктурою і житловою зоною.
Розвиток та освоєння промислових територій вимагає більше вкладень і інвестицій, ніж точкова забудова «в полі».
У портфелі «РГ-Девелопмент» дев'ять проектів, з них сім житлових комплексів знаходяться на територіях колишніх промзон. Чотири проекти практично реалізовані — це РК «Орехово-Борисово» (побудований на місці колишнього радянського довгобуду) в районі метро «Домодєдовському», ЖК «парк Семенівський», ЖК «Петровський парк». Продовжуємо освоювати територію колишньої промзони в районі вулиці Берзаріна, це промзона № 41 — тут вже будується друга черга ЖК «Жовтневе поле». Ми приступаємо до чергового етапу освоєння цієї ділянки, в результаті тут з'явиться новий сучасний житловий квартал з усією необхідною соціальною інфраструктурою. Також в нашому портфелі — ЖК «парк Семенівський», це колишня промзона «Цегляні вулиці» в районі Соколина Гора. Даний проект ми плануємо ввести в грудні поточного року. Це теж промзона, тут був закинутий завод — в результаті на його місці з'явився упорядкований комплекс з дитячим садом, з гарним подвір'ям. Проект дуже затребуваний городянами. Вигода освоєння промислових зон полягає в тому, що вони знаходяться поруч з існуючою житловою забудовою, і жителі прилеглих районів, як правило, стають першими покупцями в цих проектах.
Підводячи підсумок: розвиток територій колишніх промзон — збалансоване і правильне рішення, ці території стають безпечними, гарними, затишними та зручними. Я вважаю, це дуже правильне рішення, яке прийняв мер Москви Сергій Собянін.
Дивіться також
Коли в Москві побудують Четверте транспортне кільце
Що робити зі старими радянськими кінотеатрами
Відкриття СЦД позначиться на економіці міста
Місто: як підключити будинок до комунікацій
Браїлів, Коммунарка, Архангельське: куди прийдуть нові гілки метро
Скільки коштує трафік на Московській кільцевій автодорозі
Займатися будівельним бізнесом в Росії стало максимально просто
Навіщо в Москві будують чергове транспортне кільце
Як Big Data і BIM змінюють Москви
Категория: Недвижимость