Різке зниження ключової ставки: чого чекати іпотечним позичальникам
Опубликованно 10.01.2020 00:10
Рада директорів Центробанку на засіданні в п'ятницю, 25 жовтня, знизив ключову ставку відразу на 50 базисних пунктів, до 6,5%. В цьому році ЦБ вже кілька разів знижував ставку рефінансування, останній раз — у вересні. Слідом за цим російські банки оголосили про зниження ставок за житловими кредитами. В Ощадбанку прогнозували два різких зниження ключової ставки до кінця року — в грудні її можуть зменшити ще на 50 б.п., до 6%.
Банкіри та аналітики ринку нерухомості розповіли, як вплине зниження ключової ставки на іпотеку, попит і ціни на житло в Росії.
«Зниження ставки підтримає запуск нових проектів забудовниками з використанням рахунків ескроу»
Михайло Гольдберг, керівник аналітичного центру «Будинок.РФ»:
— Рада директорів Банку Росії на четвертому поспіль засіданні ухвалив рішення про зниження ключової ставки до 6,5%. Поточне значення мінімально з 2014 року, коли було підвищення з 5,5% до 7%. Основні кредитори вже врахували очікування такого зниження ставки за іпотечними кредитами, встановивши їх на рівні 9,2–9,4%, банк «Будинок.РФ» для покупки житла в новобудовах пропонує базову ставку 8,9%. Продовження зниження ключової ставки формує умови для досягнення цільового показника по іпотечній ставці національного проекту «Житло і міське середовище» у 2020 році на рівні 8,7%.
Динаміка попиту на придбання житла з використанням іпотеки сильно залежить від рівня ставки за кредитами. Спостережувана в 2019 році динаміка сформує платоспроможний попит на житло, що будується і підтримає запуск нових проектів забудовниками з використанням рахунків ескроу і проектного фінансування.
«Ми бачимо передумови для подальшого зниження ставок по іпотеці»
Оксана Матюшенко, керівник відділу розвитку та супроводу забезпечених кредитних продуктів Райффайзенбанку:
— Ми бачимо передумови для подальшого зниження ставок у зв'язку зі зміною ключової ставки ЦБ. Це допоможе стимулювати ринок і запустити наступну хвилю інтересу до рефінансування іпотечних кредитів, яка спостерігалася в 2018 році. Зараз ми уважно стежимо за поступовим зростанням інтересу до програм рефінансування: він сповільнився на початку року, а з другого півріччя знову набирає обертів. У 2019 році ринок іпотеки, безумовно, є ринком покупця — це один з найкращих періодів в історії для придбання нерухомості в іпотеку.
При цьому іпотечні ставки не є єдиним визначальним фактором при прийнятті рішення про іпотеку. Ринок стає більш зрілим, тому у виборі помітну роль грають якість сервісу, легкість процесу отримання і обслуговування іпотеки, які провідні гравці можуть запропонувати завдяки автоматизації та цифровізації.
«В найближчі місяці на ринку відновиться зростання попиту»
Олексій Попов, керівник аналітичного центру ЦІАН:
— У короткостроковій перспективі зниження ставки ЦБ призведе до тотожному зниження середньої ставки по іпотеці (при зниженні ставки на 0,5% середня ставка по іпотеці з нинішніх 9,8–9,9% опуститься до 9,4–9,5%, а окремі іпотечні програми будуть формуватися з 7,5–8,0% річних). У найближчі місяці на ринку відновиться зростання попиту, хоча вичленувати в ньому власне іпотечний фактор не так просто. Зниження кількості угод цього літа було пов'язано з переходом частини проектів на ескроу-рахунки. По-перше, в деяких житлових комплексах реєстрації не проводилися, хоча рекламна активність і спілкування з покупцями не зупинялися. По-друге, частина покупців вирішили відкласти покупку з-за невизначеності. Після того як стало ясно, що помітних змін на ринку не відбулося (продажу йдуть, ціни майже не зросли), покупці будуть поступово повертатися на ринок і підуть відстрочені цього літа угоди. Динаміка цін не зазнає змін в порівнянні з останніми двома-трьома місяцями — продовжиться зростання на 0,5–1% на місяць.
«У 2020 рік ринок іпотеки з високою ймовірністю увійде з рекордно низькими процентними ставками»
Наталія Ващелюк, головний аналітик «Росбанк Дім»:
— Банк Росії не тільки знизив ключову ставку, але і підтвердив готовність розглядати питання про зміну ставки на одному з найближчих засідань. Таким чином, не виключено, що нас очікує ще одне зниження ключової ставки в 2019 році.
Мінімальні ставки за іпотечними кредитами банки пропонували влітку 2018 року. У той період ключова ставка становила 7,25%, тобто була на 0,75 п.п. вище, ніж зараз. В даний час на частку банків, чиї ставки по іпотеці вище торішніх мінімумів, припадає більше третини іпотечних кредитів на ринку. При цьому тільки кілька гравців пропонують ставки, які є мінімальними в їх історії. Отже, на ринку іпотеки є потенціал для зниження ставок, при реалізації якого середня ставка пропозиції до кінця року може знизитися на 30-50 б.п. Таким чином, у 2020 рік ринок іпотеки з високою ймовірністю увійде з рекордно низькими процентними ставками, що дозволяє очікувати зростання об'єму іпотечного кредитування в наступному році приблизно на 25%.
Категория: Недвижимость